Erenköy Destanını genç kuşaklara aktarmak bu devletin görevidir!..

   Şanlı Erenköy Direnişi’nin 56’ıncı yıldönümünde, siyasiler yayınladıkları mesajlarda, Erenköy Destanına değindiler. Erenköy Şehitliği’nde düzenlenen anma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “ O dönemin gençliği, Kıbrıs Türk halkı azınlık olmasın diye bu fedakârlıkları yaptı. Fedakârlıkların en büyüğü, gencecik yaşta canını vatanı için, toplumu için verebilmektir. Ben bundan daha büyük bir fedakârlık düşünemem” dedi.

   Bu arada Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, şehitlik özel defterine özetle şunları kaydetti:

   “Sizler tıpkı Çanakkale Destanı’nda olduğu gibi, sahip olduğunuz her şeyden vazgeçerek, Kıbrıs Türk halkının, Anavatana açılan tek kapısını kapatmamak için bu vatan parçasına koştunuz. Bu toprakları kanlarınızla sulayarak vatan yaptınız. Bu fedakârlıklar sayesinde bugün Kıbrıs Türkü kendi vatanında hür ve huzurlu bir şekilde yaşamaktadır.”

   Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Vekili Tuğgeneral İbrahim Dağman da, “Özgürlük mücadelesiyle destanlaşan hatıranız, ilelebet yüreğimizde yaşayacak, mücadele azim ve kararlılığınız gelecek nesillere ışık tutacaktır” diye yazdı.

   Bu arada Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, DP Milletvekili Serdar Denktaş ve Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan yayınladıkları mesajlarda, bir avuç Kıbrıs Türkünün yarattığı kahramanlık destanı olan Erenköy Direnişi’nin, KKTC’nin en önemli harcı olduğunu vurguladılar. Mesajlarda ayrıca bu direnişin, Kıbrıs Türklerinin var olma mücadelesinin öncüsü olduğu ifade edilerek, Erenköy Destanı’nın genç kuşaklara aktarılması gerektiğini kaydettiler.  

   Erenköy Direnişi’nin dünya tarihinde benzerine rastlanmayan bir dram, trajedi olduğunun altını çizen Ahmet Savaşan, sürdürülebilir bir gelecek için Erenköy Direnişinin genç kuşaklara anlatılmasının önemine dikkat çekti.

Bizce en önemli husus da budur. Siyasilerimizin sözünü ettiği bu fedakârlığı yapanların bir kısmı, belki de yarısı ya da çoğu bugün aramızda değildir. Öteki dünyaya göç etmişlerdir. Hayatta olan Erenköy gazilerinin çoğunluğu KKTC’de olmakla birlikte, Türkiye’de, İngiltere’de, Avustralya’da olanlar vardır. Oralarda ebediyete göçenler vardır. Hayatta olanlarla konuşarak, anılarını yaşatacak ve genç nesillere aktaracak bir belgeselin hazırlanması bu kadar mı zordur? Onlar, bu vatan uğruna Türkiye’deki tahsillerini yarıda bırakarak Erenköy’e koşarken, nice zor günler yaşamış, ancak özgürlük uğruna, Kıbrıs Türk halkının bu vatan topraklarında boynu bükük yaşamaması noktasında kendi geleceklerini hiçbir zaman düşünmemişlerdi… Hiçbir karşılık beklemeden İngiltere’den koşup gelenler de öyle!

   Bölgedeki köylü mücahitlerle ve halkla bütünleşerek verilen bu onurlu mücadele, başka milletler tarafından yapılmış olsaydı, değil bir belgeseli, filmleri olurdu. Genç kuşaklara aktarabilecek malzemeler, eserler olabilirdi. Herkes onların fedakârlığından söz ederken, bu konuda yeni nesillere, genç kuşaklara aktarabileceğimiz elimizin altında ne vardır? Bu konuda daha neyi bekliyoruz acaba? Siyasilerimizin öve öve bitiremedikleri Erenköy Destanı acaba kitaplarımızda ne kadar yer tutmaktadır? 8 Ağustos 1964 tarihinde adada neler olduğu sorulduğunda Kıbrıs Türk gencinin yanıtı ne olmaktadır, ya da soru yanıtsız mı bırakılmaktadır? Kendi onurlu tarihimizi yeni kuşaklara bizzat kendimiz, bugünün ilgili makamları aktarmazsa, kimse de aktarmaz. Sadece yıldönümlerinde anma törenleri düzenlenir, konuşmalar yapılır ve 2 gün sonra da unutulur gider. Halbuki ana okuldan değilse bile, ilkokuldan başlayarak kendi tarihimizi bilmemiz esastır. Biliyorsunuz, kendi geçmişini, tarihini bilmeyenin tarihini başkaları yazar ki, bu da o topumun yok oluşu demektir. O nedenle bu konuya özen gösteriyor ve ilgili makamları yeniden uyarıyoruz. Erenköy’e çıkan gençlerin mücadelesini belgesellerde, filmlerde yansıtmaz, genç kuşaklara aktaramazsak, onların hakkını ödeyemeyiz. O zaman bizi tarih bile affetmez!

   Daha fazla zaman kaybına fırsat vermeden bu konulara eğilmek, hem Erenköy gazilerinin vicdanlarını rahatlatacak, hem de şehitlerin kemikleri sızlamayacaktır.    

                                                                              ***

Mustafa E. Akar, Neriman Dostoğlu, Avkıran ile

Cemaliye Madencioğlu gözyaşlarıyla uğurlandılar

   Madencioğlu ailesinin değerli büyüğü, Ayşe-Ramadan Abraş’ın değerli evladı Cemaliye Fatma Madencioğlu önceki gün Ozanköy’de son yolculuğuna uğurlandı. Anne ve babasının yanı sıra, kardeşleri Cemaliye Abraşoğlu, Salih Abraşoğlu, Ünsal-Sami Hasan, Emine-Mustafa Uzun, Önder-Fatma Abraşoğlu, Pervin-Mehmet Salih ve kardeş çocukları, üzüntülerini dile getirerek, nur içinde yatmasını temenni ettiler.

   Öte yandan Lefkoşa’nın tanınmış simalarından, iyi insan Mehmet Salih Avkıran, önceki gün Lefkoşa’da defnedildi. Ailesi adına yapılan taziye mesajında tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile duyurulurken, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ denildi.

   Yine Lefkoşa’nın bilinen isimlerinden, Şendilli ailesinin değerli büyüğü Hasan Şendilli geçen cumartesi günü Lefkoşa’da toprağa verildi. Şendilli, eşi Fatma hanımı daha önce kaybetmişti. Evlatları Ayşe-Erdem Yürün, Ahmet Şendilli, torunları Fatma-Semih Arkoy, Emete Yürün, Batın ve Ecrin Şendilli, onu hep kalplerinde yaşatacaklarını ifade ederek, nur içinde yatması ve mekânının cennet olmasını dilediler.

   Diğer yandan Gemikonağı’nın sevilen çınar isimlerinden, aslen Aynikola-Baf doğumlu olup Gemikonağı’nda ikamet eden Neriman Dostoğlu da 8 Ağustos tarihinde Lefke’de toprağa verildi. Merhum Salih Dostoğlu’nun eşi Neriman Hanım için oğlu ve gelini Ratip-Özen Dostoğlu, kardeşleri Rabiye Kim, Suzan Tezcan, torunları Salih, Aslı, Özgün Dostoğlu, torun çocukları Safiye ve Ratip Dostoğlu, “Derin acı içindeyiz. Tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntüyle duyurur, yattığı yer nur, mekânı cennet olsun” dediler.

   Bu arada Ozanköy’ün sevilen isimlerinden, ailenin büyüğü Mustafa Erdoğan Akar dün Ozanköy’de son yolculuğuna uğurlandı. Eşi Şevkiye Hanım ile evlatları Deniz ve Ediz Akar, acılarını ifade ederek, üzüntülerini dost, akraba ve sevenlerine duyurdular, yokluğuna hiçbir zaman alışamayacakları Mustafa Erdoğan Akar’ın nur içinde yatması ve mekânının cennet olmasını temenni ettiler.

YORUM EKLE

banner75