Erken seçim heyecanı

Ülke erken seçim atmosferine girdi...

Meclis içi ve dışı tüm partiler, birbirilerine hodri meydan çekiyor...

Demokrasilerin en önemli parçası seçimlerdir.

Ancak, genel seçimlere bir yıl kadar bir süre kala, erken genel seçim yapmak yerine, Meclis'i çalıştırmak, Hükümet'i hareketlendirmek, Türkiye ile imzalanan protokolü yaşama geçirmek daha doğru değil mi?

Elbette bunun kararını Meclis verecektir.

Şu andaki süreç, CTP'nin verdiği "Güvensizlik Önergesi" ve TDP'nin Meclis'e sunduğu "Erken Seçim Önergesi"nin sonuçlarına bağlıdır.

Arkadaşlarımızın elde ettiği bilgilere göre CTP’nin verdiği Güvensizlik Önergesi dün gelen evraka girdi ve milletvekillerine dağıtılacak. Pazartesi günü Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerinin bilgisine sunulacak. Salı günü dikkate alınıp alınmaması Genel Kurul’da oylanacak.

Dikkate alınması reddedilirse süreç bitecek. Kabul edilirse, Danışma Kurulu önerge için görüşme günü belirleyecek. Genel Kurul’da görüşüldükten bir tam gün sonra da oylanacak. Oylamada Güvensizlik Önergesi’nin kabulü için 26 oy gerekiyor.

TDP’nin sunduğu Erken Seçim Önergesi ise Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’ne gönderilecek. Pazartesi günü yapılacak Genel Kurul’da komitede ivedi görüşülme isteği okunacak. İvediliği kabul edilirse ivedi, kabul edilmezse de komitede görüşülme sırasına girerek görüşülecek. Önerge, komitede görüşülmesi tamamlandıktan sonra Genel Kurul’a gelerek görüşülüp oylanacak.

Güvensizlik Önergesi ve Erken Seçim Önerisi'nin nasıl sonuçlanacağını birlikte izleyeceğiz ve erken seçim yapılacaksa, heyecanını birlikte yaşayacağız.

 

-*-*-

 

Vatandaşın sokakta konuştuğu iddialara ve bazı açıklamaların satır aralarındaki mesajlara bakacak olursak, hükümetin iki ortağı arasında bazı sıkıntılar var.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, bu sıkıntıların en başındaki kurum olarak dillendiriliyor.

Sayıştay üyeliği için Meclis'te yaşandığı öne sürülen nisap sorunu da sokakta ciddi anlamda tartışılan konulardan...

Güzelyurt Hastanesi ile ilgili ihale süreci ve temel atma töreni de hükümet ortakları arasında gerginlik olduğunun bir başka kanıtı...

 

-*-*-

 

Aylardır bu sütunda Hükümet'in uyumlu bir şekilde çalışması ve vatandaşa sunulan hizmet kalitesini artırması gerektiği üzerinde duruyoruz.

İnancımız bakidir.

Hükümet'in uyumlu bir şekilde, Anavatan Türkiye'nin de desteğiyle çok şeyler başarmaması için bir neden olmadığı gibi; erken genel seçimin zaman kaybından ve hizmetlerin aksamasından başka bir sonucu olmayacağı inancımız da bulunmaktadır.

Ancak bir kez daha eklemekte fayda görüyoruz...

Demokrasiye saygımız sonsuzdur...

Eğer tüm partiler veya "Salt çoğunluk" öyle istiyorsa, erken seçim heyecanı yaşamaya biz hazırız...

Ancak erken seçim olmayacaksa, bağımsız vekillerin desteğiyle kurulan Hükümet'in ajandasında böyle bir şey yoksa çalışmaların aksatılmamasını, Meclis'in daha çok iş üretmesini- en azından toplanmasını, yatırımların hızlanmasını, projelerin yaşama geçirilmesini beklemek de sanırım toplumun en doğal hakkıdır.

Kısacası, "Erken seçim tartışmalarına" mümkün olan en kısa sürede son verilmelidir.

Ya olacak, ya da olmayacak.

YORUM EKLE