Eski dönemde geçim kaynağı olan 'TUZ'

Bilinen en eski lezzetlendirici Tuz'dur. Çabuk bozulan ürünleri korumak için insanlar yiyeceklerinin bir kısmını doğrudan tuzlamış ya da tuzlu bir salamuraya yatırmış.

Bunları yapmadan önce de tuzun iyice dövülmesi gerekirdi. Mısır ve İspanya'da tuzlu balık ticaretinin yaygın olması dikkat çekicidir.

Fransa-Romalılar dönemi tuzlu ve günümüzdeki füme jambonlarıyla ünlüydü. Uygarlığın başlangıcından öncesine kadar insanlık tarihinde en çok talep gören ticari mallardan biri olan tuz, toplumların yalnızca beslenme alışkanlıkları değil, yerleşim alanları, ticari sistemleri, siyasal ilişkileri gibi tarihi yönlendiren konularda da belirleyici rol oynamıştır.

Dünyadaki ilk uluslararası ticaret mallarından sayılan tuz aynı zamanda yüzyıllar boyu devletlerin vatandaşlarından topladıkları ilk vergilerden biri oldu.

Adamızda tuz işletmeciliği çok eskilere dayanır. Venedikliler döneminde tuz işletmeciliği gelişmelerle en verimli dönemini yaşamıştır.

Bu devirde tuz vergisi ve tuzdan sağlanan gelir çok yüksekti. Ada halkı tuz vergilerinden dolayı adayı terk etmeye kadar zorlanılmıştır.

Türkler adayı aldıktan sonra ilk yaptıkları tuz vergilerini kaldırmışlardır. Tarih tekerrür etmiş Türkler adayı İngilizlere kiralarken anlaşmadaki beşinci madde tuzla ilgilidir.

Adamızda tuzla yapılan samerella, nor, balık, tavuk hemen aklımıza ilk gelenlerdendir. Limasol Tuz Gölü'nden sonra 2,2 kilometrekare yüzölçümü ile en büyük ikinci göl Larnaka Tuz Gölüdür.

Larnaka Tuz Gölü'nün oluşmasıyla ilgili bir de efsane vardır. Ay-Lazaros her yanı üzüm bağlarıyla dolu olan Salinas'dan (Tuzla'dan) geçiyordu.

Hava çok sıcak kendisi çok yorgundu. Bir salkım üzüm vermelerini istedi fakat reddedildi. Orada asılı bir sepet vardı. İçinde ne var diye sorunca!

'Tuz' yanıtını verdiler. Halbuki sepet üzüm doluydu. Ay-Lazaros beddua ederek “dilerim ki bütün bu bağlar kurusun” dedi.

Üzüm bağları o saatten itibaren kurumaya başladı ve de her yıl gelen sular tuz kesti. Bu olayın anısını canlı tutmak için Ay-Lazaros adına orada bir kilise yaptırıldı.

Yeryüzünde tuz kaynakları katı ve sıvı olarak ikiye ayrılır. Bu kaynaklar deniz, göl ve kaynak suları, kaynak kuyuları ile yeraltındaki kayalardır.

Elimiz kesilince ilk olarak hemen tuz koyarız, hatta bazı müzik eserlerinde bile tuzla ilgili dizeler bulunmaktadır. Deniz Tuzu; Deniz suyunun buharlaşması ile elde edilen en iyi tuz olarak kabul edilir.

Kaya Tuzu; Yeraltı kaynaklarından elde edilen sofra tuzundan daha rafinedir. Göl Tuzu; Hemen her ülkede rastlanan bu tuz kaynaklarındaki tuzlar hemen hemen saf halde bulunur.

Kaynak Tuzu; Kaynaklar, kuyular, akarsular hatta küçük göller içerisinde oluşur. Ancak bunların da asıl kaynağı kaya tuzlarıdır. Tuz yemeklerimize lezzet katan en önemli mineraldir.

Dünya’nın en değerli tuzları Himalaya’nın pembe tuzu, Şili’nin sarı tuzu, Volkanik siyah tuzudur. Hawaii'nin siyah ya da kırmızı deniz tuzları, volkanik Molokai'den çıkarılan bu iki farklı renkli tuz, özellikle yemeklerin üzerine süs olarak serpiliyor.

Dünya tuzlarının havyarı olarak nitelenen tuz sıralamasının en başında yer alan ‘Guerande’nin tuz çiçeği' denen organik bir tuz vardır.

Fransa'nın Brötanya bölgesindeki tarihi Guerande kentinde deniz suyunun üzerinde oluşan çok ince tuz tabakası, yılın belli bir döneminde usta işçiler tarafından toplanmaktadır.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104