Eşsiz Kıbrıs mutfağı

Kıbrıs mutfağı çağlar boyu Kıbrıs’a egemen olan çeşitli ulusların kendine özgü özelliklerini bir araya toplayıp bir oluşum göstermiştir. Bu değişimden doğal olarak Kıbrıs’ta bir ada mutfağının doğmasına neden olmuştur. Bugün Kıbrıs mutfağında bulunan çorbalar, mezeler, yemekler, kebaplar, salatalar, tatlılar ve meyveler tadılmaya değer lezzettedirler. Çorbalar genellikle kış aylarında bolca tüketilir. Tarhana, mercimek, kuzu paça, yeşil mercimekli erişteli, humus çorbaları sayılabilir. Mezeler genellikle ayrı ayrı küçük tabaklar içerisinde sunulur. Birçok restoranda mezeler yemek öncesi içkiler ile birlikte masaya servis yapılır ve giriş olarak alınır.

Başlıca mezelerimiz hellim, bulgur köftesi, tahin, samarella, cacık, çakısdez, bikla, ahtapot, gabbar, kazayağı, kereviz, pulya turşusu, girdama turşusu, mantar, humus, ciğer, kalamar, pidede hellimi sayabiliriz. Yemeklerde ise tavuklu kolakas, kolakas musakkası, bullez-patates, molohiya, yalancı dolma, kabak çiçeği dolması, et dolması, enginar dolması, mantı, el makarna, pirohu, mücendra pilavı, patates kebabı, hırsız kebabı, şiş kebap, şeftali kebap, Kıbrıs köftesi, bumbarı sayabiliriz. Yaz mevsiminde özellikle haşlanmış bol zeytinyağlı yemekler tüketilir. Taze böğrülce, haşlanmış kabak, taze bakla ve kuru bakliyatlar sayılabilir. Ülkemizde sabah, öğle ve akşam yemekle beraber aralarda meyve, kahve, yaz aylarında soğuk içecekler özellikle limonata tüketilir. Kahve toplumumuzun vazgeçilmezidir. Kış aylarında unutulmaya yüz tutsa da sumada içilir. Kahvaltı en önemli öğündür. Kahvaltıda değişik kahvaltılıklar bulunur. Sütlü çay, yumurta, zeytin, çakıstez, hellim, reçel, yağ tüketildiği gibi, ciğer kavurma da kahvaltıda yenilir. Bunların yanı sıra zeytinli, hellimli, tahinli, sucuklu, hellimli pideler, çörekler, pilavunalar, çeşitli sandviçler ki bunlar hellim, bolibif, domates, salatalık ve turşuyla yapılanlar esas yiyeceklerdendir. Tahin pekmez ise ayrı bir lezzettir. Özellikle kış aylarında çok sevilir. Böreklerimize gelince onlar başka bir harika. Hellim böreği, kıyma böreği, kabak böreği, nor böreği, mantar böreğini gösterebiliriz.

Gömeç, ayrelli, hostes, yumurta otu zamanı bunların da yenmesi halkımızın en büyük zevkidir. Kıbrıs mutfak kültürünün en önemli tamamlayıcıları hiç kuşkusuz tatlılardır. Tatlı çeşitliliği yöresel olarak değişiklik göstererek sini katmeri, saç katmer, ekmek kadayıfı, sütlü börek, sucuk, samsı, şamişi, paluze, golifa, gullirikya, pastelli, harup pekmezi kültür değerlerimizin başında gelmektedir. Tatlı kültürünün bir diğer en önemli halkası da elbette ki macunlarımızdır. İlk akla gelen ceviz, turunç olsa da farklı bölgelere göre çeşitlilik sunuyor. Portakal, turunç, yeşil turunç, turunç çiçeği, pergamut, hurma, karpuz, kabak, incir, patlıcan, alıç, badem, üzüm, ayva diye uzayıp giden bir liste.

Hepsi de birbirinden özel lezzet değerlerini barındırıyor. Kıbrıs konukseverliğini yansıtan macun ikramı çok özeldir. Güzel nakış işlemlerinden oluşan tepsi örtüsü üzerine iki uçlu macun çatalı ile servis yapılan macun, eşsiz lezzeti yanında görsel yönü ile de eşsiz bir değerdir. Kıbrıs mutfağının zenginliklerini korumak, adamıza gelen turistlere de bunları sunarak yiyecek kültürümüzün devamını sağlamakla yükümlüyüz.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104