Fast -food yiyeceklerin zararları

“Sağlık olsun” sözü belki de günümüzün potansiyeli en büyük sözlerinden biri. Ama gelin görün ki fast food tarzı hızlı ve hazır yeme alışkanlıklarının, başta kalp, karaciğer veya kilo sorunları olmak üzere sağlığa kalıcı zarar verebilen birçok dezavantajları vardır. Doktorlar genellikle hastalarına ideal kilo ve enerji seviyesini korumak için fast-foodlardan kaçınmayı şiddetle tavsiye etmektedirler. Ayaküstü atıştırılan fast- foodlar tamamen yanlış bir beslenme örneği olup özellikle de gelişme çağındaki çocukları çok olumsuz şekilde etkilemektedir. Hem yetersiz hem de dengesiz bir beslenme şekli olan fast- food, fazla tüketilmesi halinde gerçekten ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Hem çocuk hem yaşlı demeden fast- food tüketimi yapılsa da bunun önüne geçilmeli ve bunun yerine sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Yapay malzeme, şeker ya da yağ oranı yüksek olan fast- food ürünler temel beslenme gereksinimlerinin yerini almamalıdır. Fast- food yiyecekler enerji ve bazı besin öğeleri yönünden dengeli olmaması nedeniyle uzun dönemde sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Fast- food yüksek düzeyde şeker ve yağ içermesi nedeni ile obezite riskinin artmasına yol açabilir. Fast -food dükkanlarına yakın yaşayanların obezite bakımından daha yüksek bir eğilime sahip oldukları belirlenmiştir. Fast-food ürünlerini korumak için kullanılan pişirme yağları ve koruyucular sizin aktivite düzeyinizi etkileyerek, spor yapsanız dahi yağ yakılmasını güçleştirebilir.

Özellikle son 20 yıl içinde tüm dünyada insanların beslenme alışkanlıklarında büyük değişimler olmaya başlamıştır. Ofis hayatının yoğunluğu, insanların ailelerinden uzak yaşamaları ve damak zevkinin değişmesi fast -food tüketime olan ilgiyi artırmıştır. Hamburger, patates kızartması, pizza gibi düşük protein ve yüksek karbonhidrat içeriğine sahip besinler çok fazla tüketilmektedir. Bu yiyeceklerin yanında seçilen içecekler de genellikle sağlıksızdır. Ayran, taze meyve suları gibi faydalı içecekler çok az tercih edilirken kola ve aromalı gazoz çeşitleri aşırı tüketilmektedir. Bu değişimlerinde elbette insan vücudunda önemli etkileri olmaktadır.

Tüm bu zararlarına rağmen çoğumuzun severek tükettiği bu gıdalar küçük kaçamaklar olarak kalmalı ve asla tencere yemeklerine rakip konuma getirilmemelidir. Bu nedenlerden dolayı mümkün olduğunca ev yemekleriyle beslenmek ve doğal, sağlıklı içecekler tüketmek insanların uzun süreçte sağlığı korur. Yaşam kalitesinin temelinde sağlık olduğu için bir anlık arzulara yenilmeden sağlıklı beslenilmelidir.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104