Fazla çerezden kaçının

İlkbahar’ın en güzel ayı olan nisanda beklenmedik yağışlarla karşılaştık. Havalar da bu süre zarfında pek sıcak olmadı. Ancak, yaz ayları oldukça sıcak geçeceği için sizlere sık sık beslenme tavsiyelerinde bulunacağım.

Bazı yiyecekler vücut ısısını artırdığı için, bunların yaz aylarında az miktarda tüketilmesi gerekir. Kuşkusuz ilk anda akla gelen et tüketimidir ve bu doğru bir tahmindir. Ancak et tüketiminin yanı sıra bazı meyvelerin ve kuru yemişlerin de sınırlı miktarda tüketilmesi önerilir.

Fındık, fıstıkta aşırıya kaçılmamalı

Sıcak yaz akşamlarında bira tüketiminin yanı sıra kuruyemiş tüketimi de artıyor. İnsanlar çoğu zaman tükettiği fındık, fıstık miktarına bakmazlar. Zaman ilerledikçe vücut ısısı yükseliyor ve işte o zaman “vay ben ne yaptım?” derler.

Bunu dememek için, yağ oranı yüksek fıstık, fındık, fildişi ve ceviz tüketiminde sınırı aşmamak önemlidir. Yapılan araştırmaların sonucu günde 30 gram kuruyemiş tüketiminin ideal olduğunu gösteriyor. Bundan fazlası, zaten yaz aylarında yükselen vücut ısısının daha da artmasına yol açıyor.

Bira tüketiminin de insan sağlığı açısından yarattığı olumsuzlukları hatırlatmakta fayda vardır. Özellikle gut hastalığını tetiklediği için, fazla bira tüketiminin sağlık açısından ciddi olumsuzluklara yol açtığı unutulmamalıdır.

Kiraz, ürik asidi azaltır

Yaz aylarında bira ve gereğinden fazla çerez tüketen, ayak parmaklarında ve yüz kısmında ağrı hissederek, sırasında yürüyemez hale gelen gut hastaları için önerilen meyvelerin başında kiraz gelir.

Yazın en gözde meyvelerinden olan kirazın insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Antioksidan özelliği nedeniyle kirazın, kalp ve kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Bunun yanı sıra, vücudumuzdaki zararlıların dışa atılmasını sağlar.

Toplam 600 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonucuna göre günde 10 ile 12 adet kiraz tüketenler, gut krizini yüzde 50 oranında azaltmış olurlar. Kirazın kalorisi ve yağ oranı düşük, su içeriği yüksektir. Özellikle C vitamini olmak üzere bazı vitaminlerin yanı sıra Potasyum içermesi açısından da önerilen bir meyve olmakla birlikte kiraz tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır. Aşırı derecede kiraz tüketimi, vücut ısısının artmasına yol açar.

Kirazın bir başka özelliği de gut ağrılarının yanı sıra baş ağrılarına karşı iyi gelmesidir.

Mangal uyarısı

Yaz aylarında serinlemek amacıyla piknik alanlarına ve deniz kenarlarına giderek, mangal keyfi yapanların sayısı artıyor. Mangalda pişirilen etlerin insan sağlığı açısından yarattığı olumsuzluklara daha önce dikkat çekmiştik. Ne kadar az mangal, o kadar sağlıklı yaşam.

Ama mangal keyfi ülkemizde artık bir alışkanlık haline geldi. Bunu tamamen ortadan kaldıramadığımıza göre; mümkün olduğu kadar az mangal yakmalı ve et tüketimini artırmamalıyız.

Et, özellikle B vitamini ve demir içermesi açısından insan sağlığına yararları olduğu kadar fazla tüketilmesi halinde kolesterol sorunu yaratır. Ayrıca yaz aylarında artan vücut ısısını daha da yükseklere çeker. Dolayısıyla yaz aylarında et tüketimine daha çok dikkat etmeliyiz.

YORUM EKLE