Felaket hallerinde ülkeler ve insanlar yakınlaşırlar da…

Bir yandan Türkiye’de vuku bulan depremle gelen acı, diğer yandan eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın yaşamını yitirmesi, hafta sonuna damgasını vuran olaylardı. Bizdeyse UBP’deki başkanlık yarışını bu gelişmelere ekleyebiliriz. Deprem kuşağında bulunan Türkiye, bu tür acıları çok çekti, çok yaşadı. Halen de yaşamaktadır. 


Merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremin hemen ardından Sığacık’ta tsunami oldu ve denizin yükselmesiyle cadde ve sokaklar sularla kaplandı. 6.6 büyüklüğündeki depremde ölen ve yaralananlar yanında, büyük hasar meydana geldi. Türkiye, depremin yaralarını sarmak için tam bir seferberlik halinde, örnek bir dayanışma ruhuyla kolları sıvadı, saatler sonra da, enkaz altından kurtarılanların olması duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.


Depremin ardından yapılan çalışmalar, Kıbrıslı Türkler tarafından da sabahın erken saatlerine kadar heyecan ve aynı duygularla izlendi, dualar edildi. Türk milletiyle tasada ve kıvançta her zaman bir olan Kıbrıs Türkünün gösterdiği duyarlılığı göz ardı etmemek gerek. Bu tür felaketler, doğal afetler, kardeşler bir yana, düşmanları bile bir noktada birleştirir, dayanışma ruhunu canlandırır, ülkelerin bile karşılıklı yardımlaşmasını sağlar. Nitekim deprem felaketi nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan meslektaşı Dendias arasında telefon görüşmeleri gerçekleşmesi ve ‘geçmiş olsun’ mesajları iletilmesi bunun göstergesidir.


Ne acıdır ki, dünyayı dize getiren bir Koronavirüs (Covid-19) bile ülkeler arasındaki ilişkilerde yakınlaşmayı sağlamış değildir. İşbirliği ve dayanışma görülmüş olsa da, bu kısmen gerçekleşmiş, ancak doyumsuzluk, hırs, hatta İslamafobiden geri adım atılmamıştır. Örneğin Doğu Akdeniz’de doğalgaz paylaşım politikalarından Türkiye ve KKTC’yi dışlama girişimleri noktalanmamış, geri adım atılmamış ve dostça bir paylaşımın, bölge ülkeleri ve insanlar arasında barış ve huzuru daha da artıracağı bilinmesine rağmen benimsenmemiştir. Halbuki doğal afetler aynı zamanda bir uyarı olup, bölgesel ve küresel barış, işbirliği ve dayanışmanın ne denli önemli ve elzem olduğunun habercisidir.


İzmir yöresinde meydana gelen deprem nedeniyle özellikle Türk ve Yunan yetkililerinin karşılıklı taziye mesajları, gerektiği halde yardımcı olma önerileri iyi niyetin tezahürüdür. İki ülke arasındaki tüm meselelerde aynı anlayışın hakim olması, bölge nimetlerinden birlikte yararlanılması, birinin ötekini yok saymama anlayışı, Doğu Akdeniz’de barış ve huzurun daim olmasında esas teşkil etmelidir.


 

YORUM EKLE

banner75