Forestin tuzağı

Lige iyi başlayamasa da son iki haftada 12 gol kaydederek galibiyetler alan zirve adayı Mağusa Türk Gücü, dirençli ve bu tip maçları iyi oynayan K.Kaymaklı karşısında teslim oldu. MTG, oyunu ikinci bölgede kabul eden, alan daraltan ve yetenekli ayakların üretmesini engellemeye çalışan Forestin kilidini aşmakta zorlandı. H.Adal’ın yokluğunda Rifat’ı, Barkın’ın yanında orta alanda önlerinde de Erdoğan’a forma veren Emre Perçinci doğru ve yerinde bir stratejiyle beklerini çıkarmadı, çabuk adamları kanattaki Osita ve Asare’yle sonuca gitme planları tuttu. Okafor’un savruk oyunu, top tutamaması ve isabetsiz şut denemelerine rağmen oyun planladıkları şekilde seyretti.  


Geçtiğimiz sezonun çifte şampiyonu Mağusa Türk Gücü temaslı oynayan, ikinci bölgede etkili pres yapan ekiplere karşı zorlanıyor. Geçtiğimiz sezonun yine 5.haftasında Emre Perçinci’nin başında olduğu Gönyeli, Lefkoşa’da MTG’yi bu tip bir oyun formatıyla 5-1’le geçmişti. Topu daha fazla kullanmak, oyunun hakimi gibi gözükmek kazanmaya yetmiyor. Baskıyı kırıp, kapalı savunmayı aşacak alternatif hücum planlarıyla rakibin açığını bulmak üst düzey takımların başarması gereken bir olaydır. Bu anlamda topu kenarlara taşıyan ancak isabetli paslar yapamayan ve duvar gibi K.Kaymaklı savunmasından dönen toplar kalelerine kontraya dönüştü. Halil’in bireysel önemli hatasını affetmeyen Osita’yla skor avantajını da yakalayan Kaymaklı ilk yarının genelinde istediğini yapan taraftı.


Türk Gücü’nün ceza alanı üzerinde kaleyi yoklama girişimlerinde defanstan dönen ya da isabet bulmayan şutlar sıkıntı yarattı. Zorluk derecesi yüksek ve üst düzey mücadele gerektiren maçlarda Adil’le oyuna başlanması gerektiğini düşünüyorum. Mehmet Gürlü, Nevzat ve Ünal’dan kurulu orta alan ile kilitlenen Uğur ile Dinopeter’den kanatlara çözüm üretme adına ikinci yarı Samuel Zokou ardından da Arif ile Adil oyuna sürüldü. Sahada da görev değişiklikleri yapıldı. Daha baskılı ve üretken yapı içinde pozisyonlar bulan sarı yeşilliler Peter ile eşitliği yakalarken galibiyet için riskler de aldı. Son yirmi dakika Rus ruleti misali kalesinde golü görenin kopacağı bir görüntüdeydi. Türk Gücü sağlı sollu gelirken Kaymaklı da galibiyet için kontra toplarda tehlikeler yarattı.Geniş alanda yakalanan MTG karşısında Forest, Osita’nın getirdiği toplarda Asare ile net iki pozisyonu değerlendiremedi. Bu sinyal alınmadı, kanat atağında MTG defansının tehlikeli bölgeye uzaklaştırdığı topla buluşan Rifat’ın füzesi sonrasında Asare’nin golü ve farkı artıracak pozisyonlar konsantrasyonu dağılan, gardı düşen MTG’nin ikinci mağlubiyetle tanışmasını getirdi.
 

YORUM EKLE

banner75