Fransa seçimlerinin önemi

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu merkez sol "En Marche" (Yürüyüş) hareketinin lideri Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen kazandı.
Seçimlerin ikinci turu 7 Mayıs Pazar günü yapılacak
Kamuoyu araştırmaları, Emmanuel Macron'un Fransa Cumhurbaşkanı olacağını gösteriyor...

Bir çok siyasi gözlemciye ve yorumcuya göre, 39 yaşındaki Macron çok büyük bir sürpriz olmazsa Fransa tarihinin en genç cumhurbaşkanı olacak.
Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu sonrası yapılan iki kamuoyu araştırması ikinci turda Emmanuel Macron'un net bir şekilde favori olduğunu gösteriyor.
BBC Türkçe'nin de yayınladığı iki araştırma şirketinin sonuçları şöyle:
Ipsos Sopra Steria: Macron yüzde 62 - Le Pen 38...
Harris Interactive: Macron yüzde 64 - Le Pen 36...

Almanya ile birlikte, AB'nin iki büyük ülkesinden biri olan Fransa'da, AB yanlısı Macron'un ikinci tura kalması ve Macron'un zafer kazanacağı iddiaları, piyasalara bahar havasının gelmesini sağladı.

Bir çok kişide, "Fransa da AB'den çıkar mı?" endişesi ciddi oranda fazlaydı...

Bu, yani "Brexit'ten sonra, Frexit de olacak" korkusu çok azaldı.
Öte yandan Euro, ABD Doları'na karşı değer kazandı.

Euro, ABD Doları karşısında dün sabah erken saatlerde yaklaşık yüzde 2 değer kazanarak son 5 ayın zirvesine çıktı.

Türk Lirası ise parite etkisiyle Amerikan Doları'na karşı yüzde 1'den fazla değer kazandı. Dolar/TL paritesi öğle saatlerinde 3.59'un altına indi.
Uzmanlara göre, büyük ihtimalle Macron'un zafer kazanacağının fiyatlanması bütün Avrupa piyasalarına bahar havası getirdi.
Le Pen'in ikinci tura kalırsa "kaybeder" denilen bir aday olması, piyasaları endişelendirmiyordu... Ancak, Fransa'daki Komünist Partisi tarafından da desteklenen Jean-Luc Melenchon'un da ikinci tura kalabilme olasılığı, AB'yi ve Avrupa piyasalarını endişelendiriyordu. Çünkü hem Le Pen hem Melenchon, AB karşıtıydı...

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalan ve şimdiden ikinci turda favori gösterilen 39 yaşındaki Emmanuel Macron, 2007'de kendisinden 24 yaş büyük Brigitte Trogneux ile evlendi.

Brigitte Macron'un bir önceki evliliğinden üç çocuğu bulunuyor.

Macron çiftinin ise çocukları yok.

Çift, Macron henüz 15 yaşındayken tanışmıştı.

Brigitte Trogneux o dönemde bir kolejde Macron'un Fransızca öğretmeniydi.

Özel hayat, Fransa'da seçmeni hemen hiç ilgilendirmiyor.

Seçmen, siyasetçilere güveniyor.

Zaten, kişisel hata kabul edilen örneğin rüşvet, adam kayırma, bir yakına çıkar sağlama gibi olaylar, adayları rahatlıkla bitiriyor.

Ama özel hayat, herkesin kendi hayatı. Kimseye bir zararınız olmadığı sürece, aynı şekilde kimse de size zarar vermiyor...

Fransa'da bir ilk de yaşandı... İki büyük grup merkez sol ve merkez sağ adaylarını ikinci tura taşıyamadı... Ne merkez sağın adayı François Fillon ne de merkez solda Benoit Hamon başarılı olabildi... Hamon, şu andaki başkanın partisinin adayıydı... Fillon, daha seçimin başında, yolsuzluk iddiaları ile karşılaştı ve seçmen O'nu affetmedi...

Macron, merkez sol siyasetin bir elemanıydı... Cumhurbaşkanı François Hollande'ye sırtını döndü ve yarışa girdi... Büyük bir olasılıkla da bu yarışı ikinci turda kazanacak.

Fransa seçimleri, hem ülkesel hem de AB açısından çok önemli.

Macron'un kazanması, AB'nin Brexit'in etkisinden uzaklaşması anlamına da gelecek.

Büyük olasılıkla da, "AB dağılıyor" iddialarını, en azından şimdilik ertelemiş olacak.

 

 

YORUM EKLE