Gaminiler meselesi

Odun kömür ocakları (gaminiler) meselesi Güzelyurt bölgesi insanı için bitmek bilmeyen bir derttir.

Yıllardır o bölgenin insanları, gaminilerden kurtulmak için mücadele veriyor.

Büyük çevre felaketi yarattığı, kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olduğu gerekçesiyle bölge halkı gaminileri istemiyor. Konu defalarca gündeme geldi.

Geçmiş hükümet, gaminileri kapatma kararı da aldı, alkışlandı ama hiçbir şey değişmedi.

Her haber yapmaya kalkıştığımızda ve görüşlerini sorduğumuzda yetkililer başka bir şey söyledi ama hiçbir zaman sonuca varılamadı.

Döndük dolaştık hep aynı noktaya geldik, bölge halkı aynı sorunları çekmeye devam etti.

Bölgede kanser vakalarının artması gaminilere bağlanıyor. Bölge halkı büyük bir öfke içinde.

Şimdilerde yeni kararlar alındığı söyleniyor.

Güzelyurt bölgesinde faaliyet gösteren gaminilerin, Yılmazköy’ün üst kısmında bulunan Atatürk heykelinin olduğu tepenin altına taşınması gündemdeymiş…

Yeni yere taşınacak gaminiler, artık modern sistemle çalışacak ve dumansız olacakmış.

Önümüzdeki hafta gaminiler konusunda düzenleme yapılması için Güzelyurt Kaymakamlığı, Çevre Koruma Dairesi ve Orman Dairesi ortak bir çalışma gerçekleştirecekmiş.

Güzelyurt Kaymakamlığı, önümüzdeki hafta gaminiler konusunu Bakanlar Kurulu’na taşıyıp, bahse konu bölgeyi almak için girişim yapacakmış.

Orman Dairesi ise, gaminilerin filtre sistemine geçmesi yönünde görüş ortaya koyacakmış.

Çevre kirliliği yaratan ve insan sağlığına da büyük zararı olan gaminilerin yerleşim yerlerinden uzakta, modern sistemle dumansız şekilde faaliyet göstermesini tabii ki biz de çok isteriz.

Sakın olan Güzelyurt bölgesindeki teknoloji kullanılmasın. Yani gidip bu kez de Yılmazköy halkı mağdur edilmesin, denildiği gibi son model duman yaymayan gaminiler tercih edilsin.

Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakcıoğlu, Güzelyurt’ta faaliyet gösteren gaminilerin Bakanlar Kurulu’nun Kuzey Kıbrıs ODTÜ Kampüsü’nün arka tarafında bulunan denize yakın bir alana taşınması için karar aldığını, ancak söz konusu kararın iptal edildiğini söyledi.

Orakcıoğlu, yeni yere taşınacak olan gaminilerin modern ve dumansız sistemle çalışacağını belirterek,   “Modern gamini sistemlerinde herhangi bir arıza oluşması durumunda çıkacak olan duman, ODTÜ ve çevresini etkisi altına alma olasılığı olduğu için bu karar iptal edildi” dedi.

Gaminileri Yılmazköy’ün üst kısmında bulunan Atatürk heykelinin olduğu tepenin altına taşımayı planladıklarını belirten Orakcıoğlu, “Bu konuyla ilgili yapılan görüşmeler tamamlanma aşamasına geldi” diye konuştu.

Öte yandan, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, ülkemizde herhangi bir planlama yapılmadığı için gittikçe ağaç fakiri bir ülke durumuna getirildiğimizi belirterek, gaminilerde hangi odunların yakılacağı konusunda doğru bir politika yapılmadığı sürece hiçbir şey olmayacağına dikkat çekti.

Sahir’in söylediklerini de dikkate almak gerekiyor.

Umarız artık bir sonuca varılır. Gaminiler konusunda o kadar çok karar alınıp da geri dönüldü ki bölge halkı artık söylenenlere inanamıyor. Vatandaşlar, “Bu söylenenlerin de değişmeyeceğini, yeni kararlar alınmayacağını kimse garanti edemez” diyor. Yani Güzelyurt bölgesi halkı kesin çözüm istiyor, aksi halde eylem yapacaklarını söylüyorlar.

 

YORUM EKLE