“Gençlerimize Finansal Tavsiyeler!”

Gençler gelecekte finansal yönden daha rahat yaşayabilmeniz için baştan bunu yönetmek çok önemlidir. İlerisi için kariyer planlaması ve alacağınız ev v.b. gibi kararlar için önceden kontrollü gitmek gelecekteki kararlarınıza büyük etki edecektir. Hayat genelde 30 yaşlarından sonra karmaşık bir hal almaktadır. Yeni bir dönem, yeni bir başlangıç, kendi evinizi satın almak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak…

Tüm bu köklü değişikliklerin yanında, maddi konularda ayni derecede karmaşık durumlara gelmektedir. Dolayısı ile baştan birkaç önemli kilit noktaya önem verirseniz, ileride finansal durumunuzu kontrol altına alabilirsiniz. Şimdi gelin bu noktalara teker teker bir bakalım:

Büyüklerimiz boşuna “Ayağını yorganına göre uzatın” dememiş. Tutumlu olup tasarruf yapmanız gerekmektedir. Çünkü hayatta ne saat ne olacağı belli değildir. Eğer kazandığınız kadar harcıyorsanız, teknik olarak maalesef ayağınızı yorganınıza göre uzatmıyorsunuz demektir. Bu durumda tabiri caiz ise idare ediyorsunuz demektir ki genellikle de böyle olur. Yapmanız gereken aylık kazancınız altında harcama yaparak, aradaki farkı birikime dönüştürmektir. Bu durumda finansal hedefinize ancak ulaşırsınız.

Maaşınıza bağlı olarak oransal olarak tasarruf yapmalısınız; Burada demek istediğim maaşınız artınca oransal olarak belirli bir yüzdeliğe göre tasarrufunuzu ayarlayıp onu da dengeli olarak artırmalısınız. Kısaca aylık maaşınız artınca tasarruf edeceğiniz miktarda artmalıdır. Eğer bunu yapmazsanız fazla biriktirmek yerine daha fazla harcamaya başladığınız anlamına gelir ve zengin olma hayalleriniz elinizden kayıp gider.

Paranızı ve birikimlerinizi organize etmek için zaman ayırmalısınız. Maddi durumlar ile ilgili karar alma durumlarında her zaman insanlar geç önlem alırlar ve bu durumlara geç tepki verirler. Ciddi bir problem olmadığı zaman insanlar finansal konuları ile çok da ilgilenmezler aslında ve bu durumları görmezden gelirler. İstediğinizi alıp sahip olduğunuz sürece her hangi bir sorun ortaya çıkmamaktadır. Dikkat etmeniz konu paranın idaresidir; Çünkü bu para bir anda elinizden çabucak bitebilir. Bir ev almak, araba almak, tatil hastalık derken bir de bakarsınız ki avcunuz bomboş kalmış ve ihtiyacınız olacak olan parayı şansa bırakmadınız. Bütçenizi gözden geçirin ve tüm bunlara vakit ayırın. Doğru yolda olup olmadığınızı kontrol edin. Her ay kontrolünüzü yapın. Bütçe üzerinden her ay geçmek sizleri atacağınız ve karar vereceğiniz adımlar için düşüncelere itecek ve daha doğru kararlar alarak doğru adımları böylece atabileceksiniz.

Çeşitli yatırımlar yapmaya çalışınız. Bireysel emeklilik seçenekleri, tahviller, bono, ve yerli / yabancı paralar ile vadeli yatırımlar, arsa, bina v.s gibi bir yere bağlı değil çeşitlilik olacak şekilde yatırımlar yaparak gelir getirici uzun dönemli olarak düşüneceğiniz yatırımlar büyük önem taşımaktadır. Gelecekte tüm bu yatırımlar zamanı geldiğinde önünüzde açılıverecektir ve hayatınıza büyük faydalar sağlayarak yön verecektir.

Önemli olan harcamaların akıllıca yapılmasıdır.Daha fazla kazanan her zaman daha fazla harcar mantığı devam etmektedir. Aslında daha fazla para harcamak her zaman size mutlu etmez. Aslında paranın size mutlu edecek değerli şeyleri alması kısacası sizi mutlu eder. Kendi zevkleriniz ve mutluluğunuz için para harcayın. Başkaları ile yarışırcasına para harcarsanız kendinizi maddi bir krizin içerisinde bulabilirsiniz.Genellikle başkalarını etkilemek için ya da onları mutlu etmek için yapılan harcamalar mutluluk getirmez, aksine kişileri genellikle zora sokar. Siz her zaman kendinizi mutlu edecek şeyler için harcama yapın ve bütçenizi kontrollü bir şekilde tutun. Doğrusu budur ve ileriye baktığınız zaman ne kadar doğru karar verdiğinizi ilerleyen yıllarda göreceksiniz; Çünkü herkesin ihtiyacı ve zevkleri mutlu olduğu noktalar ayni değildir. Tatil zevkleri ve anlayışı bile farklıdır. Onun için kendinizi fazla zorlamaya ve yormaya gerek yoktur.

Özet olarak tüm bunları düşünün ve basit tutun. Zamanla alışkanlıklarınızı değiştirerek tüm bunları uygulayın. Bir günde zengin olamazsınız ama tüm bunları uzun vadede düşünerek sabırlı ve disiplinli bir şekilde uygulayarak kendinize bir yol çiziniz. Harcamalarınızın bilincine varın. Gerekirse bir finans uzmanından fikirler alın bankacınıza danışın. Mutlu olmak için paranızı harcayın ve tasarruf yapmayı alışkanlık haline getirin. Anı da yaşayın tabi ki ama geleceği de unutmayın; Çünkü gelecek bilinmezdir. Yazıma son verirken bir sözle noktalamak istiyorum. “Eğer paranızı düzgün şeylere harcarsanız, mutluluk her zaman sizinle olur…”

YORUM EKLE

banner107

banner108