Gençlik iksiri: Çilek

Sıcak günlerin en sevimli meyvesi olan çileğin faydaları saymakla bitmez

Havaların ısınmasıyla birlikte en çok tükettiğimiz meyveler arasında olan çileğin faydaları saymakla bitmez.

 Çilek sadece hoş kokusu ve tadı nedeniyle değil, aynı zamanda Antioksidan özelliği nedeniyle mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Özellikle şu günlerde bol tarafından bulunan çileği tüketmenizi tavsiye ediyorum.

Çileğin C Vitamini deposu olması nedeniyle birçok hastalığa karşı koruyucu olduğunu da unutmamak gerekir. Kalp ve kanserin bazı türlerine karşı koruyucu bir meyvedir.

Göz sağlığı için çok yararlı

Antioksidan özelliği nedeniyle göz için, özellikle de belirli bir yaş sonrasında katarakt oluşmasına karşı koruyucudur. Yüksek oranda C vitamini yine gözlerimizin güneş ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olur.

Özellikle kadınlarda 65 yaş sonrasında Katarakt riski daha yüksek olduğu için C vitamini içeren çilek tüketimi önemsenmelidir.

Kalp krizi ve kansere karşı da tüketilmeli

Antioksidan özelliği nedeniyle çilek tüketmek, bazı kanser türlerine karşı da koruyucudur. Ayrıca tansiyonu düzenlediği ve yüksek kolestrola karşı iyi geldiği bilinir. Çilek, içeriğinde bulunan flavonoidler sayesinde kalp açsından da sağlıklı bir meyvedir. Harward Halk Sağlığı bölümünün araştırmalarına göre; haftada 16 adet çilek tüketen kadınların, erkeklere oranla kalp krizine karşı daha güvenli oldukları ortaya çıktı.

Cildinizin güzelliği için

Çilek aynı zamanda yüksek C vitamini özelliği nedeniyle cilt kırışıklıklarını önlemeye de yardımcıdır. Özellikle de kadınlar, göz sorunlarının yanı sıra kolajen sentezini hızlandırarak cilt kırışıklıklarına bile faydalı olan çileği tüketmeye özen göstermelidir.

Çilekte bulunan Manganez’in özelliğine de vurgu yapmak istiyorum.

Manganez, genellikle yağ ve karbonhitrat metabolizmasının oluşmasında, kan şekeri, cinsiyet hormonu, kemik ve tiroid fonksiyonu açısından oldukça önemlidir. Meyveler arasında Avakado gibi çilekte Manganez içermektedir.

Kötü kolesterol ve tansiyon

Lifli özelliği ve C vitamini ile Manganez içermesinin yanı sıra Potasyum ve Magnesyum,

K vitamini ve Omega 3 özelliği nedeniyle de çileğin önemi daha da artar.

Araştırmaların sonucuna göre; çilek düzenli bir tansiyon açısından olduğu gibi kötü kolestrola karşı da tüketilmesi gereken bir meyvedir. Sağlık uzmanları, araştırma sonuçlarına dayanarak sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezlerinden olan çileğin mutlaka tüketilmesi gerektiğini öneriyor.

Ne kadar yenmeli?

1 porsiyon çileğin ölçüsü 8 adet (1 su bardağı) yani 150 gr’dır. Sağlıklı bir bireyin günlük 3-4 porsiyon meyve tüketmesi gerektiğini düşünerek, çilek tüketimini ayarlayabilirsiniz.

Besin değeri

Folik Asit vücudumuz açısından büyük önem taşır. Özellikle aşırı alkol tüketenler, stresli yaşayanların Folik Asit ihtiyacı daha da artar. Öyleyse, bu vitamin ihtiyacını çeşitli yiyeceklerden karşılamamız gerekiyor. Günde 150 gram çilek tükettiğimizde Folik Asit ihtiyacının yüzde 8,5’ini karşılamış oluruz.

Aynı miktarda çilek tüketiminde Potasyum ihtiyacının yüzde 6’sını, Magnezyum ihtiyacının yüzde 4,5’ini, K vitamini ihtiyacının yüzde 3,9’unu, Omega 3’ün yüzde 3,7’sini sağlarız.

Ülkemizde üretimi yaygın olan, özellikle de üretici detaylarının bulunduğu çilek tüketimini ihmal etmemeniz dileğiyle güzel bir hafta diliyorum.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104