2 bin 500 restoran, büfe, kafe, pub var

banner37

Ülkemizde yiyecek-içecek sektöründe hizmet veren mekanların 550’si RES-BİR’e , 992’si KTEZO’ya, 958’i ise belediyelerin kontrolünde çalışıyor

2 bin 500 restoran,  büfe, kafe, pub var
banner90
banner99

550 RESTORAN; 992 BÜFE, KAFE, PUB…  Ülkemizin her noktası, restoran, cafe, büfe ve publarla dolu. Artık mahalle aralarında bile bu gibi mekanları görmek mümkün. KIBRIS’ın araştırmasına göre, yiyecek içecek sekötünde 6 ilçede 2 bin 500 mekan hizmet veriyor.  Restorancılar Birliği’ne kayıtlı 550 üye restoran var. Bunların 180’i Girne’de, 130’u Lefkoşa’da, 10’u Güzelyurt -Lefke’de, 230’u da Mağusa-İskele’de bulunuyor. KTEZO’ya kayıtlı büfe, kafe, pub gibi işletmelerin toplamı ise 992. Bunların 580’i Lefkoşa’da, 192’si Mağusa’da, 111’i Lefke ve Güzelyurt’ta, 109’u da İskele’de hizmet veriyor. Birlik ve odaya üye olmadan belediyelerden izin alarak bu alanda hizmet veren mekan sayısı ise, 958.

KAYIM: YÜZDE 70’İ HER AY EL DEĞİŞTİRİYOR… Restorancılar Birliği Başkanı Salih Kayım, ülkemizde hizmet veren 2 bin 500 yiyecek-içecek mekanı olduğuna dikkat çekerek bu sayının yüzde 70’inin neredeyse her ay el değiştirdiğini söyledi. RES-BİR’e üye olmadan, bilinçsizce her önüne gelenin restoran açmaması gerektiğine dikkat çeken Kayım, üye olmayan işletmelerin kalitesini kontrol etmenin kendileri açısından ve belediye açısından zor olduğunu vurguladı. Kayım, yasanın acilen tadil edilmesi gerektiğini belirtti.

TULGA: AYRIM YAPILMASI ŞART… Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga da restoran açmak isteyenlerin RES-BİR’e; büfe, bar, kafe gibi küçük işletmelerin de Oda’ya kayıt olması gerektiğinin altını çizdi. Tulga, bazı belediyelerin bu konuda hassasiyet göstermediklerine dikkat çekti. En büyük sıkıntının bu ayrımın yapılmamasından kaynaklandığını belirten Tulga, özellikle köy kesimlerinde belediyeden izin alarak Gelir ve Vergi Dairesi’ne yapılan ödemeyle sektöre katılanların olduğunu ifade ederek “Bu yanlış” dedi.

Serap ŞAHİN

   Ülkemizin her yeri restoran, cafe doldu… Anayollar, ara yollar, mahalle araları nereye baksak karşımıza mutlaka küçük-büyük fark etmez mutlaka bir mekan çıkıyor.

   KIBRIS, ülkemizde kontrolsüz şekilde büyüyen yiyecek içecek sektörünü mercek altına aldı ve 6 ilçede bu alanda ne kadar mekan olduğunu araştırdı. Araştırma sonuçlarına göre, ülkemizde yiyecek-içecek sektöründe kayıtlı şekilde hizmet veren toplam 2 bin 500 mekan var.

   Yiyecek-içecek sektörü “restoranlar” ile “cafe, büfe, bar” olmak üzere ikiye ayrılıyor.

   Restoran açmak isteyenler Restorancılar Birliği’ne (RES-BİR), büfe, kafe, pub gibi işletme açmak isteyenler ise Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’na (KTEZO) üye oluyor.

   RES-BİR’e kayıtlı toplam 550 üye restoran var. Bunların 180’i Girne’de, 130’u Lefkoşa’da, 10’u Güzelyurt –Lefke’de, 230’u da Mağusa-İskele’de bulunuyor.

   KTEZO’ya kayıtlı büfe, kafe, pub gibi işletmelerin toplamı ise 992. Bunların 580’i Lefkoşa’da, 192’si Mağusa’da, 111’i Lefke ve Güzelyurt’ta, 109’u da İskele’de hizmet veriyor.

   Birlik ve odaya üye olmadan belediyelerden izin alarak bu alanda hizmet veren mekan sayısı ise, 958.

   Bunlar kayıtlı şekilde hizmet veren mekanların rakamları… Ancak yasa eksikliğinden dolayı üye olmadan yiyecek-içecek sektörüne de giren birçok işletme de mevcut. Bu da ortaya denetim zaafiyetini çıkarıyor.

     RES-BİR Başkanı Salih Kayım, yasa eksikliğinden kaynaklı üye olmayan restoranların takibini yapamadıkları için kaliteyi da kontrol edemediklerini vurguladı. Kayım, yasanın tadilatının bir an önce yapılması gerektiğini belirterek Turizm ve Çevre Bakanlığı’yla birlikte çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

   KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga da, restoran açmak isteyenlerin RES-BİR’e; büfe, bar, kafe gibi küçük işletmelerin de Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’na kayıt olması gerektiğinin altını çizerek, bazı belediyelerin bu konuya hassasiyet göstermediğini söyledi.

   Tulga, en büyük sıkıntının bu ayrımın yapılmamasından kaynaklandığının altını çizerek, ilgili belediyelerin denetlemeleri yapması gerektiğine işaret etti.

Kayım: Yasa eksikliğinden net sayıyı belirleyemiyoruz

   Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, yiyecek içecek sektöründe 2 bin 500 mekanın hizmet verdiğini, bunlardan sadece 550’sinin birliğe kayıtlı olduğunu söyledi.

banner134
   Kayım, birliğe kayıtlı Girne’de 180, Lefkoşa’da 130, Güzelyurt –Lefke’de 10, Mağusa-İskele’de 230 restoran olduğunu belirtti.

   Yürülükte olan yasanın geçmiş zamanın şartlarına göre yapıldığını, günümüzde birçok şeyin değiştiğini ifade eden Kayım, eksikliklerin giderilmesi gerektiğini söyledi. Kayım, yasa eksikliğinden kaynaklı birliğe üye olmadan hizmet veren restoranların takibini yapamadıkları için kaliteyi de kontrol edemediklerinin altını çizdi.

   Kayım, yasanın tadilatının bir an önce hayata geçmesi için Turizm Bakanlığı’yla birlikte çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Ellerinde net veri olmadan kaliteyi de kontrol edemediklerine dikkat çeken Kayım, RES-BİR’e üye olmadan restoran açılmaması gereğine vurgu yaptı.

“Bilinçsizce restoran açılıyor”

   Ülkemizde şu anda hizmet veren 2 bin 500 yiyecek-içecek mekanı olduğunun altını çizen Kayım, bu sayının yüzde 70’inin neredeyse her ay el değiştirdiğini buna bağlı olarak milli servetin de heba olduğunu söyledi.

   RES-BİR’e üye olmadan, bilinçsizce her önüne gelenin restoran açmaması gerektiğine dikkat çeken Kayım, üye olmayan işletmelerin kalitesini kontrol etmenin kendileri açısından ve belediye açısından zor olduğunu vurguladı.

   Ülkenin turizm açısından yabancı yatırımcılara da ihtiyacı olduğunu fakat bunun kontrol altına alınması gerektiğine dikkat çeken Kayım, sözlerine şöyle devam etti:

   “Ülkeye mülteci olarak gelen de restoran açıyor, öğrenci, işçi, turist diye gelen de. Biz bu olmamalı derken ilgililer ‘yabancı sermayeye de ihtiyaç var’ diyor. Silikon Vadisi gibi bir vadi açacaklarsa yabancı sermaye olur tabii. Restoran işini sermaye, tecrübe ve bilgimizle biz yapabiliyoruz. Yabancı yatırımcı bu ülkeye bizim yapamayacağımız bir iş imkânı getirirse o zaman yabancı sermaye olur. Ancak çorba yapmaya mekân açılırsa ve buna da yabancı sermaye denirse bu ülkeye tırnaklarını geçirmişlere her konuda yazık olur”.

“Yurtiçi piyasasını KOBİ’lere bırakın”

   Kayım, Turizm Bakanlığı ile RES-BİR’in gerçekleştirdiği görüşmeden söz ederek toplantıda, ülkemizde bulunan büyük otellerin gelen turiste ülke mutfağını tanıtmak yerine iç piyasa müşterisine reklam yapması konusunun ele alındığını belirtti.

   Kayım, bu alanda enerjinin yanlış tarafa harcandığına dikkat çekti.

   Kayım, yurtiçi piyasanın KOBİ’lere bırakılarak yaşam mücadelesi veren küçük işletmelerin ayakta kalmasına yardımcı olunması gerektiğini söyleyerek büyük otellerin yurt dışında iç piyasaya dair reklam yapmaları durumunda ülke turizmine büyük katkı sağlanacağının altını çizdi.

Tulga: En büyük sıkıntı ayrımın yapılmaması

    Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, yiyecek içecek sektöründe farklı kategorilerde 2 bin 500 işyerinin bulunduğunu ve bunlardan 992’sinin odaya üye olduğunu belirtti.

    Bu sektörde iş yeri açabilmek için, ustalık belgesinin şart olduğunu vurgulayan Tulga, belgesi olmayan kişinin de bünyesinde belgeli aşçı bulundurması durumunda yine iş yeri açabilme izni verildiğini söyledi. Restoran açmak isteyenlerin RES-BİR’e; büfe, bar, kafe gibi küçük işletmelerin de Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’na kayıt olması gerektiğinin altını çizen Tulga, bazı belediyelerin bu konuda hassasiyet göstermediklerine dikkat çekti.

   En büyük sıkıntının bu ayrımın yapılmamasından kaynaklandığını belirten Tulga, ilgili belediyelerin denetlemeleri yapması gerektiğine işaret etti.

   Tulga, özellikle köy kesimlerinde bu kurallara uyulmadığını ve sadece belediyeden izin alarak Gelir ve Vergi Dairesi’ne yapılan ödemeyle sektöre katılanların olduğunu ifade ederek “Bu yanlış” dedi.

   Ülkede ihtiyaçların belirlenmesi ve mesleki eğitimi sağlamak için sektöre katılanların mesleki kuruluşlara üye oluması gerektiğinin önemini vurgulayan Tulga, imar planı olmadan da yiyecek içecek sektörü açılmasının başka bir sorun teşkil ettiğine işaret etti.

   Tulga, yiyecek içecek sektöründeki işletmelerin belirli bir standartları olmadığına dikkat çekerek “Ülkede kim kebapçı, kim pizzacı belli değil. Biz hâlâ onu tartışıyoruz. Anlaşma ve protokollerle çözmeye çalışıyoruz” dedi.

   Konuyla ilgili teşvik ve kriterlerin konulması gerektiğine dikkat çeken Tulga, işyeri standartları olması için çalışma halinde olduklarını ve önümüzdeki yıl tamamlanacağını belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALFAROMEO
ALFAROMEO - 1 yıl Önce

CAMİLERİN SAYISI, OKUL SAYISINI GEÇTİ DİYENLERE DUYRULUR !!!!!!!!!!!BOL ALKOL VE BOL UYUŞTURUCU,İSTENEN BU.

SIRADAKİ HABER

banner75