banner6

Casusluğa 10 yıl hapis

banner37

Mağusa Limanı’nın içinde bulunan askeri birliğin fotoğraflarını, bir Rum şahsa vermek için çekerken suçüstü yakalanan 70 yaşındaki Mehmet Besimoğlu, suçlu bulundu

Casusluğa 10 yıl hapis
banner99

COVID-19 BULAŞAN SANIK KARARA GELEMEDİ… Tutuklu bulunduğu Merkezi Cezaevi’nde Covid-19 bulaşan 70 yaşındaki sanık Mehmet Besimoğlu’nun aleyhindeki karar dün Askeri Mahkeme’de gıyabında okundu. Sanığın mahkum olduğu suçun müebbet hapis cezası öngördüğüne vurgu yapan Yargıç Temay Sağer, sanığın 1974 harekâtından sonra ülkeye yapılan askeri nakliyatların yüzde 99 gibi çok ciddi bir kısmını oluşturan Gazimağusa Askeri Limanı’nı fotoğraflamasını, bunu Rum bir şahsın talebi üzerine ve para karşılığı çekmiş oluşunu aleyhine değerlendirdiklerine dikkat çekti.

Emine UYSAL ÇALUDA

Mağusa’da dijital fotoğraf makinesiyle kritik öneme sahip olan Mağusa Limanı’nın içinde bulunan askeri birliğin fotoğraflarını, bir Rum şahsa vermek için çekerken suçüstü yakalanan 70 yaşındaki Mehmet Besimoğlu, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Merkezi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve Covid-19 bulaşan 70 yaşındaki Mehmet Besimoğlu, sağlık durumu nedeniyle Askeri Mahkeme’ye çıkarılamadı. Karar, sanığın avukatı Eylem Şerifoğlu’nun rızasıyla gıyabında okundu.


Mehmet Besimoğlu, 28 Ağustos 2018 tarihinde saat 11.00’de, Mağusa’da Surlariçi bölgesinde Canbulat Müzesi’nin surlarına çıkıp, dijital fotoğraf makinesiyle Mağusa Limanı’nın içinde bulunan askeri birliğin fotoğraflarını çekerken suçüstü yakalanmıştı.


Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Askeri Mahkeme heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Doğa Tokay ve sanığın avukatı hazır bulundu.

“Müebbet hapis cezası öngören, çok ciddi bir suç”


Kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, sanığın mahkum olduğu, “KKTC’nin Savunmasıyla İlgili ve Haklarında Gizlilik Kararı Bulunan Bilgileri Yetkisi Olmadığı Halde İstek ve Çaba Gösterip, Elde Etmek” suçunun müebbet hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.


Sanığın mahkum olduğu suçların çok ciddi ve ağır suçlar olduğuna işaret eden Sağer, ülkenin gücünü tehlikeye atan ve ülkeye geriye dönüşü imkansız zarar veren, devletin gücünü riske atan kişilere karşı caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Sağer, 1974 harekâtından sonra ülkeye yapılan askeri nakliyatların yüzde 99 gibi çok ciddi bir kısmını oluşturan Gazimağusa Askeri Limanı’nı fotoğraflaması; dava konusu gün toplam 90 adet gibi azımsanmayacak miktarda fotoğraf çekmesini; sanığın yüksek zoom kapasitesine sahip profesyonel bir fotoğraf makinesi ile planlı bir şekilde dava konusu suçları işlemesini; dava konusu fotoğrafları Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde bulunan bir şahsın talebi üzerine ve para karşılığı çekmiş oluşunu aleyhine değerlendirdiklerine dikkat çekti.


Yargıç Temay Sağer, ayrıca sanığın tespit edildikten sonra polise çeşitli kez doğru olmayan bilgileri vermek suretiyle işlemiş olduğu suçların ortaya çıkmasını engellemeye çalışmasını, ev adresini yanlış bildirmesi, kalbini gerekçe göstererek yere yatıp ambulans talep etmesini, sanığın aleyhine ağırlaştırıcı birer faktör olarak değerlendirdiklerine vurgu yaptı.


Sanığın lehine olan hususlara da değinen Sağer, sanığa oybirliği ile 10 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2021, 09:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
edward george
edward george - 13 ay Önce

gercekten cok az bir ceza. omur boyu olmali.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104