Devlet, kulak numarası vermeyerek üreticiyi suça itti

banner37

KIBRIS Gazetesi’nde dün yayınlanan “KIBET’te kaçak kesime suçüstü” başlıklı haber üzerine, söz konusu hayvan üreticisi Dalga Hafiye’nin avukatı Ali Tunçtaşlı, konuyla ilgili açıklama yaptı:

Devlet, kulak numarası  vermeyerek üreticiyi suça itti
banner90
banner8

“DEFALARCA DAİREYE BAŞVURDU”… “KIBRIS Gazetesi’nde dün yayınlanan “KIBET’te kaçak kesime suçüstü” başlıklı haberin ardından gazetemize ulaşan söz konusu hayvan üreticisi Dalga Hafiye’nin avukatı Ali Tunçtaşlı, olayın yansıtıldığı gibi olmadığını öne sürdü. Tunçtaşlı “Üreticimiz, hayvanlarına kulak numarası almak için defalarca İskele Veteriner Dairesi’ne başvurmuş, ancak ‘kulak numarası kalmadı’ yanıtı dışında bir cevap almamıştır. Ekonomik açından sıkışan üreticimiz, devlet eli ile bu duruma itilmiştir” dedi

Ceren ÖZBİL

   KIBRIS’ta dün yayınlanan “KIBET’te kaçak kesime suçüstü” başlıklı haber üzerine gazetemize ulaşan söz konusu hayvan üreticisi Dalga Hafiye’nin avukatı Ali Tunçtaşlı, olayın yansıtıldığı gibi olmadığını öne sürdü.

   Tunçtaşlı, üreticinin söz konusu hayvanlara kulak numarası almak için defalarca İskele Veteriner Dairesi’ne başvurduğunu, ancak her defasında “kulak numarası kalmadı” yanıtını aldığını anlattı.

   Bunun üzerine ekonomik açıdan sıkıntı yaşayan ve yem almakta bile sorun yaşayan üreticinin para kazanmak için bu hayvanları satmak zorunda olduğunu belirten avukat Tunçtaşlı, “Devlet kulak numarası vermeyerek üreticiyi suça itti. Parası kalmayan üretici, hayvanları kesmek için böyle bir yol izlemek zorunda kaldı. Ancak kaçak kesim iddialarını kabul etmiyoruz. Bu hayvanlar adaya kaçak yoldan girmiş değildir” dedi.

banner134
“35 hayvan imha edildi, üretici 53 bin TL zarar etti”

   Tunçtaşlı, kesilen 35 hayvanın Veteriner Dairesi tarafından imha edildiğini ve üreticinin bundan 53 bin TL zarar ettiğini belirtti. Ali Tunçtaşlı, şöyle konuştu:

   “Üreticimiz, İskele Veteriner Dairesi’ne kulak numarası almak için defalarca gitmesine rağmen, “kulak numarası bitti” dışında bir yanıt alamamıştır.

   En son salı günü yine aynı daireye giderek kulak numarası istemiş ancak yine alamamıştır.

   Geçimini hayvan üreticiliği ile sağlayan bu kişi, ekonomik açından sıkıntı yaşıyordu ve bu nedenle de kendisine, hayvanları bu şekilde kestirmek dışında bir seçenek kalmamıştı.

   Zaten hayvanların da kesilebilmesi için belli bir dönemi var.

   Üreticimiz eğer Veteriner Dairesi’ne kesim için başvursaydı da kulak numarası olmadığı için kesime izin verilmeyecekti. Peki bu kişi geçimini nasıl sağlayacak?

   Kesilen 35 hayvan ise dün imha edildi. Bunun üreticiye zararı 53 bin TL civarındadır.

   Ayrıca bu konuda ara emri için başvurduk. Ancak bu görüşülmeden, hemen etler imha edildi.

   Bu hayvanlar kaçak değildir yani ülke dışından bir yerden getirilmemiştir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75