banner6

Dışişleri Bakanlığı: “Doğu Akdeniz’deki gerginliğin artmasının sorumlusu Rum tarafı”

banner37

Dışişleri Bakanlığı: “Doğu Akdeniz’deki gerginliğin artmasının sorumlusu Rum tarafı”
banner151

Dışişleri Bakanlığı, “Doğu Akdeniz’deki gerginliğin artmasının tek sorumlusu Rum tarafıdır. Bu konuda adım atmaya devam ettikçe, Türkiye Cumhuriyeti’yle birlikte, hak ve çıkarlarımızı korumak için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz” vurgusu yaptı.

Bakanlık, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) tek taraflı ilan ettiği sözde 5 numaralı ruhsat sahasıyla ilgili, ExxonMobil-Katar Petrolleri şirketler ortaklığına doğal gaz arama izni verdiğinin anlaşıldığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, GKRY’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini hız kesmeden sürdüreceğinin en yeni göstergesi olan bu hareketin, Rum tarafının, tüm uyarılara rağmen Kıbrıs Türk halkının haklarını gasp etmeye devam edeceğini de açıkça ortaya koyduğu kaydedildi.

Açıklamada, Kıbrıs Türk halkının hakları yanında, Türkiye’nin kıta sahanlığını da ihlal eden bu girişim karşısında gereken tedbirin alınacağı vurgulandı.

Açıklamada şunlara da yer verildi:

“Kıbrıs Türk tarafının hidrokarbon kaynaklarına ilişkin 13 Temmuz 2019 tarihli kapsamlı iş birliği önerisi ve bunun yanı sıra Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de çıkarı bulunan ilgili tüm tarafların katılımı ile kapsamlı bir konferans düzenlenmesi önerisi hâlâ geçerlidir.

Doğu Akdeniz’deki gerginliğin artmasının tek sorumlusu Rum tarafıdır. Bu konuda adım atmaya devam ettikçe, Türkiye Cumhuriyeti’yle birlikte, hak ve çıkarlarımızı korumak için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2021, 16:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110