banner6

Dr. Bülent Dizdarlı: Omicron’la Corona’nın öldürücü hasta etme yetisini kaybettiği öne sürülüyor

banner37

Dr. Bülent Dizdarlı: Omicron’la Corona’nın öldürücü hasta etme yetisini kaybettiği öne sürülüyor
banner150 banner150 banner151 banner143

Lefkoşa Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, Omicron varyantıyla ilgili sosyal medyada paylaşımda bulundu. Omikron varyantıyla kornavirüsün öldürücü derecede hasta etme yetisini de kaybettiğinin öne sürülmeye başlandığını söyleyen Dizdarlı henüz varyantın bilimsel değerde bilgi verecek populasyona ulaşmadığını kaydetti.

Dizdarlı sosyal medyadaki açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Covit-19 un yeni varyantı  Afrika’da ortaya çıktı.  Kısa zamanda ortalığı kasıp kavuran Delta varyantının yerini alması bekleniyor.

Peki ama bu iyi bir gelişme mi?

Her ne kadar ilk bulgular ihtiyatlı bir iyimserlik verse de henüz bunu konuşmak için çok erken.

Yeni varyant hakkında edinilen ilk bilgiler , başlangıçtaki virüse göre 43 değişikliği olduğunu, ( ki bu Delta  da 18 dir) ortaya koymaktadır. Bu sayede virüsün bulaştırma yeteneğinin arttığı tespit edilmiştir.

Bu olumsuz bir gelişme olarak düşünülse de elde edilen bir diğer bulgu umut vermektedir:

Yine elde edilen ilk bilgilere göre Omricon’la Corona’nın öldürücü derecede hasta etme yetisini de kaybettiği öne sürülmeye başlanmıştır. Her ne kadar henüz bu varyanttan bulaş olan bir ölüm bildirilmemişse de kesin konuşmak mümkün değildir. Zira henüz bu varyant bize bilimsel değerde bilgi verecek populasyona ulaşmamıştır.

Herkes gibi beklentim ilk bulguların doğru çıkmasıdır. Bu daha sonraki varyantların hastalık yapma yetisinden de uzak olmasına işaret olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü “ Gelecek Kıştan ümitliyiz” demişti. İnşallah Omicron hakkında ki ilk bulgular virus yayıldığında sapmadan devam eder ve bu ümit gerçek olur.

Omicron nasıl bir varyant olursa olsun, bizim elden gelen tedbirlerimizi alarak kışı atlatmamız gerekmektedir. Lütfen biraz daha dikkat.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2021, 16:24
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110