Esnafın dayanacak gücü kalmadı!

banner37

Önce pandemi, ardından da dövizin patlamasıyla alım gücü iyice düşen halkın çarşıya çıkamaması, öğrencinin de ülkeye yeterince gelmemesi, esnafın belini iyice büktü. Halen dükkan kirasını döviz üzerinden ödeyen esnafın yüzde 60’ı kirada ve 30 bin işletmenin 10 bini kepenk kapattı

Esnafın dayanacak gücü kalmadı!
banner90
banner99

- “BİRÇOK ESNAF KEPENK KAPATTI”… Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, halen dükkan kiralarının birçoğunun döviz üzerinden olduğunu ve yüzde 60 esnafın kirada olduğunu söyleyerek, kira sebebi ile mağduriyetin büyük ve kirasını ödeyemeyen birçok esnaf olduğunu vurguladı. Tulga, kirasını ödeyemeyen birçok esnafın kepenk kapattığına dikkat çekti

- “ÜRETİM VE DEVLET POLİTİKASI ŞART”… Tulga, pandemiden sonra yükselen döviz, Türk Lirası’nın değer kaybı ve alım gücünün düşmesinin, 30 bin işletmenin 10 bininin kapatmasına neden olduğunu kaydederek,  KKTC’nin her şeyinin ithal etmesinden dolayı ülkeye para akışı sağlanamadığına ve ekonominin dengelenemediğine dikkat çekti. Tulga, ülkede üretimin artırılması ve devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde esnafın büyük bir çoğunluğu ayakta kalma mücadelesi veriyor. Önce bitmek bilmeyen Koronavirüs belasıyla yaşanan kapanma süreci, ardından da dövizin patlamasıyla iyice derinleşen ekonomik krizde alım gücü yerlerde sürüklenen halkın çarşıya dahi çıkamaz oluşu, bunlar yetmiyormuş gibi öğrencinin de yeterince ülkeye gelmemesi, esnafın belini iyice büktü.

   Günden güne ülkede kepenk kapatan esnaf sayısı artıyor. 30 bin işletmenin 10 bininin kapalı olduğunun altı çiziliyor.

   KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, esnafın içinde bulunduğu durumun hiç de iç açıcı olmadığını söyledi.

   Tulga, halen dükkan kiralarının birçoğunun döviz üzerinden olduğunu ve yüzde 60 esnafın kirada olduğunu ve bu yüzden büyük mağduriyet yaşandığını belirtti ve kirasını ödeyemeyen birçok esnaf olduğunu vurguladı.

   Tulga, KKTC’nin her şeyi ithal etmesinden dolayı ülkeye para akışı sağlanamadığına ve ekonominin dengelenemediğine dikkat çekerek, üretimin artırılması ve devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

“Yüzde 60 esnaf kirada”

 Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, esnafın sorunlarını dile getirerek, halen dükkan kiralarının birçoğunun döviz üzerinden olduğunu ve yüzde 60 esnafın kirada olduğunu söyledi.

   Tulga, kira sebebi ile mağduriyetin büyük olduğunu, kirasını ödeyemeyen birçok esnaf bulunduğunu vurgulayarak, iş yapamayan esnafın, TL’nin değer kaybı nedeni ile döviz üzerinden hesaplanan kirasını ödeyemediğini belirtti.

   Alım gücünün yüzde 20 düştüğünü kaydeden Tulga, TL’nin değer kaybının esnafa etkisini yüzde 50- 60 oranlarında yansıdığını kaydetti.

   Türkiye’de TL’nin değer kaybının esnafa yansımasının yüzde 15 olduğunu, çünkü Türkiye’nin üreten bir ülke olduğunun altını çizen Tulga, para birimi değer kaybeden birçok ülke olduğunu ama o ülkelerde üretim olduğu için kaybın ihracatla telafi edildiğini vurguladı.

“Üretim artırılmalı, devlet desteklemeli”

 Hürrem Tulga, KKTC’nin her şeyi ithal etmesinden dolayı ülkeye para akışı sağlanamadığına ve ekonominin dengelenemediğine dikkat çekerek, üretimin artırılması ve devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

   “Üretim ve devlet politikası şart” diyen Tulga, üretimin hızla devreye konması gerektiğini savundu.

“Açılımlar TL’nin değer kaybı ile etkisiz kaldı”

 Yaptıkları eylemler sonucunda birtakım açılımlar olduğunu hatırlatan Tulga, bir süreliğine çalışanların sigortalarının bir kısmının devlet tarafından ödendiğini, esnafa kredi açılımı sağlandığını ve işletmelere 2 bin TL destek verildiğini belirtti.

   Tulga, bu açılımların TL’nin değer kaybındaki artış yüzünden etkisini yitirdiğini vurguladı.

   Tulga,  Türk Lirası’nın değer kaybı, kiraların döviz üzerinden hesaplanması alım gücünün düşmesine ek olarak öğrencinin de adaya henüz gelmediğini söyleyerek, ülkemizdeki esnafın esas iş potansiyelinin öğrenciden olduğunu hatırlattı.

   Yüzde 10 öğrencinin ancak ülkemize geldiğine dikkat çeken Tulga, yüzde 10 öğrencinin esnafın ayakta durabilmesi için yeterli olmadığına dikkat çekti.

“30 bin işletmenin 10 bini kapalı”

 Tulga, esnafın iş yapma kapasitesinin gittikçe düştüğünü ve iş kaybının arttığını vurgulayarak, suriçi ve çarşıların tamamen iş yapmaz duruma geldiğini, 1 ay öncesine kadar çalışan kafelerin de son günlerde havaların soğuması ile iş yapmaz duruma geldiğini belirtti.

   Marketlerin bile yüzde 30 iş kaybı olduğunu söyleyen Tulga, yükselen döviz karşısında inşaat sektöründe de gerileme olduğuna işaret etti.

   Ekonomik çarklarını döndürebilen sektörler arasında gıda ve otomotiv kaldığını ifade eden Tulga, 30 bin işletmenin 10 bininin kapalı olduğunu söyledi.

   Tulga, dünyada pandeminin aşı ile birlikte son bulacağı tarih olarak 8 ay sonrasının öngörüldüğüne işaret ederek,  ülkenin bütün esnafı ve çalışanları yaşatacak bir politikaya ihtiyacı olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75