Görsev Tepe: “Müzik kelimelerle ifade edilemeyen duyguların notalara döküldüğü araçtır”

banner37

Görsev Tepe: “Müzik kelimelerle ifade edilemeyen duyguların notalara döküldüğü araçtır”
banner99

Orhan İSMAİLOĞLU

Küçük yaştan beri müzikle iç içe olan ve ülkemizde, Türkiye’de ve birçok ülkede konserler veren başarılı sanatçı Görsev Tepe Kıbrıs Yasemin Eki’nin sorduğu soruları içtenlikle yanıtlarken gelecekteki planları anlattı.

Müzik yapmaya ne zaman başladın

Piyano’ya 5 yaşında başladım. Ailemde birçok müzisyen olduğundan dolayı saatlerce oturup gelen öğrencileri dinlerdim.

Müzik dersleri bitince piyanonun basına oturup uyduklarımı çıkartmaya çalışırdım. Bu merakımı gören ailem beni küçük yasta müzik dünyasına girmemde yardımcı oldu. O zamanlardan itibaren düzenli çalışmalara, Repertuar seçme ve piyano derslerine hızla başladım.

Hedeflerin nelerdir

Hedeflerim dünyada Kıbrıs’ı tanıtmak,  performanslarımla klasik müziği günümüzün müzik endüstrisinde başarılı ve tanınmış hale getirebilmek istiyorum.

Klasik müzikten değerleri ve becerileri taşırken ayni zamanda farklı müzik türlerini ve teknolojiyi kullanıyorum. Hip-hop, Pop ve bunun gibi müzik türleriyle yeni bir müzik tarzı üstünde çalışıyorum. Tanınmış olmak istiyorum ancak ünlü olmak en büyük hedeflerimden biri değil.

Müzik eğitimiyle insanlara ilham kaynağı olmak ve yardımcı olmak da çok önemli aynı zamanda dünyadaki farklı yârdim kuruluşlarını desteklemeye devam edebilmek ve diğer insanlara ve müzisyenlere bu tür bir gönüllülüğe katkıda bulunmaları için farkındalık kazandırmak istiyorum.

Müzik ve sanat, farklı kültürler ve milletler içinde siyasi ilişkileri, temsiliyeti ve işbirliğini daha sıcak tutmanın en iyi yollarından biridir. Ben bir sanatçı olarak, toplumsal adalet üzerine çalışacak ve yerel meselelere farkındalık kazandırırken bunu bestelerime yansıtacak biri olacağım.

Bu güne kadar kaç beste yaptınız

Bu güne kadar yaptığım birçok beste var. Şu anda üzerinde çalıştığım Kıbrıs müziklerininaranjeleri ve HipHop-Classical bestelerim var. En kısa surede sosyal medya sayfalarından yayınlayacağım.

 En son yaptığım bestelerden birinde karantina suresinde evde kalıp, güvende olmak adına yaptım, insanlara sanatı kullanarak korunmamız için farkındalık yarattım.

  Papatyalar içinde piyano çaldığım bu klipte adimizin doğal güzelliklerine ve sanayimizi iç ice paylaşabileceğimiz günlere en kısa surede dikkat ederek kavuşabilmemizi diledim. Bunun yanında yaptığım aranjelerden biri ise Klasik müzik Bach/Beethoven’in bilinmiş eserlerinden melodiler ve armoniler alıp teknolojik HipHop beatleriyle buluşturdum.

Senin için müzik nedir ?

Benim için müzik kelimelerle ifade edilemeyen duyguların notalara döküldüğü araçtır.Çok küçük yastan beri hayatımda olmaya devam eden müzik benliğimin bir parçası ve

bu güzel adamamızı dünyaya tanıtabilmek için kullandığım vasıtadır.

Farklı müzisyen türleriyle harmanlamak ve farklı yorumları keşfetmek için diğer enstrümanlar hakkındaki bilgilerimi genişletiyorum ve müzisyen olarak becerilerimi geliştirmek için farklı topluluklardaki diğer müzisyenlerle çalışmaya devam ediyorum.

Beğendiğin sanatçılar kimlerdir.

Dünyanın farklı yerlerinden beğendiğim bir çok sanatçı var. Türkiye’den Gülsin Onay,

Fazil Say ve Ayse Deniz gibi piyanistlerin tekniklerim, müzikalitelerine hayranım.

Amerika’da yasayan Chloe Flower ile bağlantı içindeyim ve Juilliard’da okuyan çok

basarili bir piyanist.

Yaptığı calışmalar Klasik Müzik ve HipHop’un karışımları ve onları izlemek bana ilham veriyor.

Son olarak ta İngiltere’de yasayan Tokio Myers Klasik doğaçlamanın en basarili müzisyenlerinden biridir. Bestelerimde onun çalışmaları bana bir çok yeni fikir veriyor.

Kıbrıs ve yurt dışında kaç konser verdin.

İlk piyano resitalimi 9 yaşındayken Bellapais Manastırı’nda Kanser Hastalarına Yardım

Derneği yararına verdim.

Arkasından çeşitli ülkelerde, Almanya, İngiltere, Bulgaristan, Türkiye, ABD ve Güney Kıbrıs’ta piyano yarışmalarına katılarak dereceler aldım.

12 yaşından beridir, KKTC Güzel Sanatlarda Olağanüstü Çocukların Devlet Tarafından

Yetiştirilme Yasası kapsamında eğitimime ABD’de devam ediyorum.

Almanya’da düzenlenen Fireworks Piano Competition ve Pera Piyano Festivali’nde birincilik ödülü,Amadeous Piyano Yarışması’nda ise onur ödülü gibi uluslararası ölçekte ödüllerin sahibiyim.

Long Island Konservatuarı Solist Yarışması’nda kazandığım ödülle, Carnegie Hall’da konser vermeye hak kazanan ilk Kıbrıslı Türk oldum.

Ağustos 2019’da düzenlenen Gülsin Onay Piyano Festivali’nde Gülsin Onay Özel Ödülü’ne layık görüldüm ve su anda Boston’da Berklee College of Music’teki piyano performans bölümünde eğitimime devam ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75