Her köşe başında bir market!

banner37

Neredeyse her adım başında bir marketin bulunduğu bu küçücük ülkede irili ufaklı bin 200 civarı market var. Hiçbir kriter aranmadan açılan marketler, özellikle küçük ölçeklilerin iflasını da beraberinde getiriyor

Her köşe başında bir market!
banner90
banner99

- PLANLAMA ŞART… Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, market açılması konusunda kriter ve kurallar olması gerektiğini ifade ederek, şu anda ülkede aktif bin 200 civarı market olduğunu açıkladı. Bu konuda ilgili bakanlığa sunmak üzere bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını kaydeden Nalcıoğlu, “Yeni market açılmasına izin verilirken market açılacak bölgenin nüfus yoğunluğu, marketin hangi saatlerde çalışacağı, o bölgede kaç marketin bulunduğu, bu marketlerin kaç metrekare olduğu göz önünde bulundurulmalıdır” dedi

Ceren ÖZBİL

   Ülkede, deyim yerindeyse her adım başında bir market bulunuyor. Özellikle de bazı sokaklarda karşı karşıya, ya da yan yana market olması dikkatlerden kaçmıyor. Bu durum özellikle küçük ölçekli marketlerin gelirlerini ciddi ölçüde etkiliyor. Rekabet kabiliyeti olmayan birçok işletmeci de market açıktan kısa bir süre sonra zarar ettiği gerekçesiyle işletmesinin kapısına kilit vurmak zorunda kalıyor.

   Buna rağmen ülkede, marketlere, mesafe, çalışma saati ve sayı sınırlaması getiren bir düzenleme yapılmıyor. Bu durum da market iflaslarını beraberinde getiriyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, market açılması konusunda kriter ve kurallar olması gerektiğini ifade etti ve şu anda ülkede aktif bin 200 civarı market bulunduğunu açıkladı.

“Bin 200 civarı market var”

   Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, ülkede irili ufaklı yaklaşık bin 200 market, bakkal ya da süpermarket bulunduğunu söyledi ve bunların yaklaşık 400’ünü orta ölçekli, yani 200 metrekare civarında olan marketlerin oluşturduğunu ifade etti.

   Marketçiler olarak market açılması konusunun bir düzenlemeye tabi tutulmasını istediklerini kaydeden Nalcıoğlu, bu durumun hem önceden açılan, hem de yeni açılacak marketlerin işletmecileri için büyük önem taşıdığını belirtti.

   Nalcıoğlu, “Bu düzensizlik nedeniyle bir market açıldıktan kısa süre sonra kapanıyor” dedi.

“Kriter ve kurallar olmalı”

   Birçok sektörün nizam altında olduğunu söyleyen Nalcıoğlu, market açılması kurallarının bölgenin yoğunluğuna göre belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Nalcıoğlu şöyle devam etti:

   “Yeni market açılmasına izin verilirken market açılacak bölgenin nüfus yoğunluğu, marketin hangi saatlerde çalışacağı, o bölgede kaç market bulunduğu, bu marketlerin kaç metrekare olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

   Biz bu konuda Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’yla bir çalışma yaptık.

   Yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte bunu gündeme taşıyacağız.

   Bu durum hem yıllar önce açılan marketler hem de yeni açılacak marketlerin ekonomik olarak ayakta kalabilmesi adına büyük önem taşıyor.

   Bu konuda merhum Sonay Adem’in Çalışma Bakanı olduğu dönemde bir çalışma yapılmış, yasa geçmiş ancak uygulanamamıştı”.

“Hipermarketler şehirden

belli bir mesafe uzak olmalı”

   Nalcıoğlu, hipermarketlerin de belli bir mesafe şehirden uzak olması gerektiğini söyledi ve “İşletmeciyi korumak adına bu adımların atılması çok önemlidir. Umarım en kısa sürede yeni hükümet kurulur ve biz de bu talebimizi gündeme taşırız” dedi.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75