Her yıl 200-250 civarında açık kalp ameliyatı yapılıyor

banner37

Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Birtan, kalp hastalıklarının ciddi boyutlara ulaştığını belirterek kalp sağlığının ihmale gelmediğini vurguladı

Her yıl 200-250 civarında  açık kalp ameliyatı yapılıyor
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Birtan, dünyada ve ülkemizde ölüm sebeplerine bakıldığında kalp ve damar hastalıklarının birinci sırada yer aldığını söyledi.

Birtan, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) açıkladığı verilere göre yılda 17 milyon kişinin kalp, damar hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiğini belirtti.

Dünyada kalp damar hastalıklarından kaynaklı ölümlerin yanında bu hastalıklarla mücadele ve ameliyatlara harcanan meblağların çok büyük olduğuna işaret eden Birtan, bugün Amerika, Almanya gibi büyük ülkelerde koruyucu hekimliğin ön plana çıkarıldığına vurgu yaptı.

Birtan, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde binlerce anjiyo yapıldığını, stent takıldığını ifade ederek her yıl 200 – 250 civarında açık kalp ameliyatı yaptıklarının da altını çizdi.

Covid 19’dan dolayı kalp ve damar cerrahisi servisindeki yoğunluğun bir miktar azaldığına dikkat çeken Birtan, vatandaşların virüsten dolayı hastaneye gitmeye korktuğunu, göğüs ağrısı yaşayanların bu nedenle hastaneye gitmeyi tercih etmediğini kaydetti.

Birtan, kalp ve damar hastalarına çağrıda bulunarak tedavi ve kontrollerini aksatmamaları gerektiğini, korkacak bir durumun olmadığını, pandemi merkezinin ayrı bir birimde olduğunu söyledi.

“Kalp hastalıkları ciddi boyutlara ulaştı”

Kalp ve damar hastalıklarının geniş bir alanı olduğunun altını çizen Birtan, kalp krizi, inme, beyin felci gibi nedenlerle hayatını kaybedenler olduğunu kaydetti.

Birtan, kalp ve damar hastalıklarının dünyada çok ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, “Bu yönde ilgi uyandırmak ve farkındalık yaratmak için Kalp Sağlığı Günü belirlenmiştir” dedi.

Dünyada kalp damar hastalıklarından kaynaklı ölümlerin yanında bu hastalıklarla mücadele ve ameliyatları harcanan meblağların çok büyük olduğuna işaret eden Birtan, Amerika, Almanya gibi büyük ülkelerde koruyucu hekimliği ön plana çıkarıldığına vurgu yaptı.

Birtan, gelişmiş ülkelerde kişilerin kalp, damar hastalıklarına yakalanmamaları ve nelere dikkat etmeleri gerektiği yönünde uyarılara önem gösterdiklerini söyleyerek, bu alanda büyük savaşlar verdiklerini belirtti.

Kalp ve damar hastalıkları ile savaşmanın büyük ekonomik boyutu olduğunu kaydeden Birtan, dünyadaki en pahalı ve en meşakkatli ameliyatların, en pahalı ilaç ve tedavi aletlerinin bu alanda olduğunu anlattı.

“Kalp ve damar hastalıkları

2000’li yıllardan sonra arttı”

Birtan, kalp ve damar hastalıklardan korunabilmenin mümkün olduğunu ifade ederek, “Eğer düzenli beslenirseniz, sigara tüketmezseniz ve haftanın 5 günü günde yarım saat fiziksel aktivite yaparsanız, bu hastalıklara yakalanma riskiniz azalır” şeklinde konuştu.

Birtan, dünyada kalp ve damar hastalıkları nedeni ile ölümlerin artması ve birinci sıraya tırmanmasının nedeninin dünyada yaşam tarzının, ekolojinin ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile sanayileşme olduğuna vurgu yaparak, “2000’li yıllardan önce kalp ve damar hastalıkları bu kadar yaygın değildir, 2000’li yıllardan sonra bu alandaki hastalıklar milenyum hastalığı adı altında literatüre geçti” dedi.

2000’li yıllardan önce ve sonrasına bakıldığında arada yaşamsal, beslenme ve ekolojik konularda farklılıklar oluştuğunu anlatan Birtan, ekolojik açıdan bakıldığında dünyanın daha temiz bir yer olduğunu, yıllar içinde sanayileşme artıkça ekolojik sistem bozulmaya başladığını söyledi.

“Sanayi geliştikçe teknoloji gelişti ve insanların yaşam tarzları değişmeye başladı” diyen Birtan, insanların teknolojinin gelişimi ile birlikte bilgisayar başında daha uzun saatler harcamaya ve daha az hareket etmeye başladığını, buna bağlı olarak kazanımın da arttığını ve beslenme şekillerinin değiştiğini, fastfood tüketiminin arttığını kaydetti.

Birtan, genetik olarak da kişilerde kalp ve damar hastalıklarının görülebildiğini hatırlatarak, bunun önüne yine düzenli beslenerek, spor yaparak ve alkol, sigara gibi maddeleri kullanmayarak geçilebileceğini belirtti.

2 kez kalp nakli yapıldı

Ülkemizde sağlık sektöründe lokomotif iki bölümün olduğunu kaydeden Birtan, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bulunan Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi bölümlerinin yoğun bir şekilde hizmet verdiğini söyledi.

Birtan, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, açık kalp ameliyatı, bypass, kalp kapak cerrahisi, kapak onarımı, aort cerrahisi, atan kalbe bypass ve kalp nakline kadar bütün ameliyatların yapıldığına dikkat çekti.

Devlet hastanesinde 2 kez kalp nakli ameliyatı gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Birtan, kalp nakli bekleyen hastalar olduğunu, uygun bir donör bulunduğu taktirde onların da nakil ameliyatlarının yapılacağını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75