Kış sağanakla geldi

banner37

Lefkoşa’da bir anda etkili olan sağanak yağış nedeniyle bazı yollar sular altında kaldı, bazı işletmeleri de su bastı

Kış sağanakla geldi
banner90
banner99

YOLLAR YİNE GÖL OLDU… Lefkoşa’da, dün öğle saatlerinde etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Yaklaşık bir saat süren yağışın ardından birçok yol suya gömüldü. Yağmur suyu drenaj hatlarının çevreye atılan çöplerden dolayı tıkanması, yağmur suyunun tahliyesini engelledi. Sağanak yağışa trafikte yakalanan sürücüler ise, zor anlar yaşadı. Lefkoşa Türk Belediyesi ekipleri dün gün boyu tıkanan hatları açmak için yoğun çaba gösterdi. Meteoroloji Dairesi, bugün de yer yer sağanak yağmur olacağını duyurdu.
 

“HENÜZ İSTEDİĞİMİZ NOKTADA DEĞİLİZ”…Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Lefkoşa’ya 1 saat içerisinde metrekareye 35 kilogram yağış düştüğünün bilgisini aldıklarını belirterek, ilk kez hiçbir yolun kapanmadığı bir yağışın olduğunu kaydetti. Harmancı, sanayi bölgesinde bulunan ve henüz tamamlanmamış olan hattın mevcut haliyle bile çok iyi bir çalışma sergilediğini belirterek, “Elbette kısa süreliğine bazı ilk an sorunları yaşansa da ilk kez herhangi bir yolu kapatmadan atlatmayı başardık. Henüz istediğimiz noktada değiliz ama başladığımız noktanın uzağındayız” dedi.

Ahmet UÇAR

   Başkentte, dün bir saat etkili olan sağanak yağış, hayatı olumsuz etkiledi, birçok yol sular altında kalırken, bazı işletmeleri de su bastı. Yaklaşık bir saatlik sürede Lefkoşa’ya metrekareye 35 kilogram yağış düştüğü belirtildi.

   Öğle saatlerine doğru etkili olan sağanak yağış, vatandaşları da hazırlıksız yakaladı.

   Bir anda bastıran yağmurdan karton kutu ve naylon poşet gibi materyallerle korunmaya çalışan vatandaşlar, zor anlar yaşadı.

   Yağmura trafikte yakalanan sürücüler ise, göle dönen yollarda ne yapacağını şaşırdı.   

   Çevreye atılan çöpler nedeniyle tıkanan yağmur suyu drenaj hatları, yağmur suyunu tahliye etmekte yetersiz kaldı.

   Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ekipleri de tıkanan hatları açmak için yoğun çaba sarf etti.

banner134
Harmancı: İlk kez hiçbir yolun

kapanmadığı bir yağış yaşadık

   Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Lefkoşa’ya bir saat içerisinde metrekareye 35 kg yağış düştüğünün bilgisini aldıklarını belirterek, “İlk kez hiçbir yolun kapanmadığı bir yağış yaşadık” dedi.

   Sosyal medya hesabından açıklama yapan Harmancı, sanayi bölgesinde bulunan ve henüz tamamlanmamış olan hattın mevcut haliyle bile çok iyi bir çalışma sergilediğini belirterek, belediye ekiplerinin diğer çalışmalarından da verim aldıklarına dikkat çekti.

   Harmancı, Lefkoşa Sanayi Bölgesi Drenaj Projesi’nin tamamlanmasının ardından bir kapsamlı çalışmanın da Başbakanlığın yakınlarında yapılacağını müjdeledi.

   Mehmet Harmancı, “Elbette kısa süreliğine bazı ilk an sorunları yaşansa da ilk kez herhangi bir yolu kapatmadan atlatmayı başardık. Henüz istediğimiz noktada değiliz ama başladığımız noktanın uzağındayız. Rutin dönemlerde bu yağış yollarımızın kapanmasına ve araç trafiğimizin oldukça aksamasına yol açarken, ilk kez hiçbir yolumuzun kapanmadığı bir yağış yaşadık” dedi.

En fazla yağış

Doğancı’ya yağdı
 

   Öte yandan Meteoroloji Dairesi, dün sabah itibarıyla son 24 saatte en fazla yağışın Doğancı’da kaydedildiğini bildirdi.
   Meteoroloji Dairesi’nin yağış miktarlarıyla ilgili açıklamasına göre, metrekareye Doğancı’da 18, Yeşilırmak’ta 12, Lefke ve Gemikonağı’nda 10, Mallıdağ’da 4, Gaziveren’de 3 kilogram yağış düştü.
   Tatlısu, Esentepe ve Karşıyaka’da ise 1 kilogramdan az yağış kaydedildi.
 

Bugün de sağanak

yağmur bekleniyor

   Meteoroloji Dairesi’nden verilen bilgiye göre hava bugün ve hafta sonu da yer yer sağanak yağmurlu olacak.
   Bölge alçak basınç sistemi ile üst atmosferdeki serin ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.
   Hava bugün parçalı bulutlu, öğleye kadar yer yer sağanak yağmurlu, cuma açık ve az bulutlu, cumartesi ve pazar ise parçalı bulutlu yer yer sağanak yağmurlu olacak. Havanın pazartesi parçalı bulutlu, salı az bulutlu zamanla parçalı bulutlu yer yer sağanak yağmurlu ve çarşamba parçalı bulutlu yer yer sağanak yağmurlu geçmesi bekleniyor.
   En yüksek hava sıcaklığı genellikle iç kesimlerde ve sahillerde 23 - 26 ºC dolaylarında seyredecek. Rüzgâr genellikle Kuzey ve Doğu yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli esecek.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75