KKTC’de 2020 yılı böyle geçti..

banner37

2020 Kasım ayında, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı

KKTC’de 2020 yılı böyle geçti..
banner90
banner99

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık iki yıl sonra 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nda KKTC’yi ziyaret etti. Erdoğan’a KKTC ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Savunma Bakanı Akar’ın da içinde bulunduğu 8 bakan eşlik etti.

Erdoğan, KKTC ziyareti kapsamında Maraş’ı da ziyaret ederek, Tatar ile birlikte incelemelerde bulundu.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar seçilmesinin ardından Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile ilk görüşmesini, 3 Kasım’da gayrı resmi toplantıda bir araya gelerek yaptı.


Cumhurbaşkanı Tatar ile Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis görüşmesi, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın ara bölgedeki ikametgâhında yer aldı.
 

Pandemi hastanesi açıldı
 

KKTC’de alınan önlemler sonucu, dünyanın birçok ülkesinde artış gösteren Covid-19 vakaları kontrol altında tutuldu ve yerel bulaş asgari düzeyde seyretti. Türkiye Cumhuriyeti tarafından yaptırılan pandemi hastanesi açıldı. Hastanenin açılışını Erdoğan ile Tatar yaptı.


Dışişleri Bakanı Özersay, KKTC Londra Temsilciliği’nden aldığı bilgiye göre, Covid-19 salgınının başladığından bu yana virüs nedeniyle Birleşik Krallık'ta yaşamını yitiren Kıbrıslı Türklerin toplam sayısının ellerindeki resmi kayıtlara göre 97 olduğunu kaydetti.
 

UBP Olağanüstü Genel

Kurulu tamamlanamadı

banner134
Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmasının ve UBP Genel Başkanı Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından boşalan UBP Genel Başkanlığı için seçime gidildi.
UBP Olağanüstü Genel Kurulu, Hasan Taçoy ve Faiz Sucuoğlu’nun ikinci tura kalmasının ardından seçimden çekildikleri için genel başkan seçilemeden tamamlandı. Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlığı için UBP milletvekilleri Faiz Sucuoğlu, Dursun Oğuz, Ünal üstel, Hasan Taçoy ile Nazım Çavuşoğlu yarıştı.


Olağanüstü genel kurulun tamamlanamamasının ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner’i hükümeti kurmakla görevlendirdi ancak hükümet kurma denemeleri başarısız olan Saner 15 günün ardından hükümeti kurma görevini iade etti.

Tatar, bunun üzerine görevi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a verdi. Ülkede, hükümet kurma çalışmalarının uzamasından dolayı yaklaşık 2 ay hükümet krizi yaşandı.
 

Aralıkta neler oldu?
 

Hükümet kurma çalışmaları sürerken 7 Aralık’ta Halkın Partisi (HP) milletvekilleri Mesut Genç, Hasan Topal ve Hasan Büyükoğlu, partilerinden istifa ettiklerini açıkladı. Üç milletvekili, görevlerine bağımsız olarak devam edeceklerini, Meclis’te nisaba destek vereceklerini söyleyerek, istifalarının hükümet kurma çalışmalarıyla ilişkili olmadığını belirtti.


Milletvekilleri Hasan Topal, Hasan Büyükoğlu ve Mesut Genç basın toplantısı öncesinde, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay'a partilerinden istifa ettiklerine dair dilekçelerini sundu.
Ülkede yeni hükümet, 9 Aralık tarihinde Ersan Saner Başbakanlığında, Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyonu ile kuruldu.


UBP'nin 12. Olağanüstü Kurultayı gerçekleştirildi. Kurultayda tek aday olan Başbakan ve UBP Genel Başkan Vekili Saner, UBP Genel Başkanı oldu.
UBP Genel Başkanı ve Başbakan Saner, yaptığı konuşmada, şahsına gösterilen güven ve verilen destek için teşekkür etti.
Saner, "Biz çok ama çok büyük bir aileyiz. Sevdamız birdir, yolumuz ulvidir, hedefimiz aynıdır, bizler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatma kararlığında olanlarız, Türk milletinin kopmaz bir parçası olmaktan gurur duyanlarız. Bizler, Türkiye'yi Anavatan bilen, Türkiye'nin bizler için öneminin bilincinde olan, Türkiye ile kardeşçe, karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı ilişkilerimizi geliştirmeyi görev sayanlarız" dedi.
Saner'in Başbakanı olduğu Ulusal Birlik Partisi (UBP)-Demokrat Parti (DP)-Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyon hükümeti Cumhuriyet Meclisi'nden güvenoyu aldı.
Hükümetin güvenoyu almasının ardından Başbakan Ersan Saner, ilk resmi ziyaretini Ankara’ya yaptı. Başbakan Yardımcısı Arıklı ve Turizm Bakanı Ataoğlu’nun eşlik ettiği Saner, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da görüştü.
Aralık ayının son haftasında artan Covid 19 vakaları nedeniyle Bakanlar Kurulu bir dizi karar aldı.


Muratağa ve Sandallar köyünde 14 Ağustos 1974’te şehit edilen ve yapılan kazı çalışmaları sonucu kimlik tespiti tamamlanan 14 şehit çocuk, askeri törenle defnedildi.


Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) çalışanları, maaş, İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta ödemelerinin yapılmadığı gerekçesiyle tam gün greve gitti. Grev varılan uzlaşı sonrası kaldırıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75