KTTO, lobicilik faaliyetlerini artırıyor

banner37

Kıbrıs Türk Ticaret Odası yeni Yönetim Kurulu, KIBRIS’ı ziyaret etti. Yeni çalışmalarını anlatan KTTO Yönetimi, KKTC’nin maruz kaldığı eko-politik ambargolarla hukuk zemininde mücadele edeceğini, dış temaslara daha fazla ağırlık vereceğini belirtti

KTTO, lobicilik  faaliyetlerini artırıyor
banner90
banner99

   Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) yeni Yönetim Kurulu, Kuzey Kıbrıs’a uygulanan ambargolara yönelik bütüncül bir hukuk mücadelesi başlatacaklarını belirtti.

   Kuzey Kıbrıs’a yönelik ambargoların, sadece politik değil; ekonomik anlamda da bel büktüğünü kaydeden yönetim kurulu üyeleri, mücadelenin ‘ekonomi ayağı’ olduğuna da dikkat çekti.

   Kıbrıs sorunundaki mevcut çözümsüzlük durumunda olayın sadece siyasi boyutuyla ilgilenilip, ekonomi ayağının gereğince önemsenmemesinin de bedelinin ödendiğini belirten oda yönetimi, bir hedeflerinin de ambargoları kırma mücadelesindeki bu algıyı yıkmak olduğunu söyledi.

   KTTO Başkanı Turgay Deniz, yeni dönemde lobicilik faaliyetlerine de önem verip, Brexit sonrası İngiltere’de pazar bulmak için çalışma alanlarının genişletileceğini bu amaçla İngiltere’ye temsilcilik açılacağını belirtti.

   Deniz, Kuzey Kıbrıs’a uygulanan ambargolara yönelik hukuksal zeminde başlatılacak mücadele ve lobicilik faaliyetleriyle ülkemizin sesini dünyaya duyurmayı amaçladıklarını belirtti. Lobicilik faaliyetlerine önem verileceğini, daha aktif politikalarla Kuzey Kıbrıs’ın varlığını duyurmaya çalışacaklarını ifade eden Deniz, bunu eylemlerle de dile getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

   KTTO Başkanı Turgay Deniz, Başkan Yardımcıları Aziz Limasollu, Ramazan Gündoğdu, Yönetim Kurulu üyeleri Ali Başman, Ali Şah, Ekin Adademir, Evren Günsel Erçelik, Omaç Cin ve Yusuf Acemoğlu dün KIBRIS Gazetesi’ni ziyaret ederek KIBRIS Gazetesi Haber Müdürleri Senem Gök, Ergül Ernur, Ekonomi eki sorumlusu Ali Çatal ve köşe yazarı Hasan Hastürer’le görüştü.

   Ülke ekonomisinin durumu, pandemi süreci sonrası yaşanan ekonomik kaybın nasıl giderilebileceği, Kuzey Kıbrıs’ın sesinin dünyaya nasıl duyurulabileceği, lobicilik faaliyetleri ve daha birçok konuda görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, yeni projeler ele alındı.

   KTTO Başkanı Turgay Deniz, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkmasıyla sonuçlanan Brexit sürecinin ‘iyi yönetilmesi durumunda’ fırsata dönüşebileceğini söyleyerek AB müktesebatı gereği ciddi anlamda kısıtlanan ticaret hacminin, bahse konu yasal dönüşümle Kuzey Kıbrıs için fırsata çevrilebileceğini aktardı, İngiltere’de bir de temsilcilik açacaklarını söyledi.

   Deniz, son günlerde kara geçiş kapılarında yaşanan ve Rum tarafının uygulamalarından kaynaklanan sorunları Birleşmiş Milletler Örgütü’nün bilgisine getirdiklerini anımsatarak BM’nin Kıbrıs’taki Misyon Şefi ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’a gönderilen mektupta, Rum tarafının tutumunun yasal duruma ve insani ilkelere uymadığına dikkat çektiklerini ifade etti.

   Deniz, “Kapalı olan Lokmacı kontrol noktasının açılması, toplumlar arasındaki ekonomik ilişkiler için de vazgeçilmezdir. Rum Yönetimi’nin tek taraflı kararları insani ve yasal ilkelerle uyumsuzdur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 10:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75