Küçücük tekneyle savaştan kaçtılar

banner37

Larnaka açıklarında dün sabah saatlerinde Suriye’den geldiği tahmin edilen bir teknede, 9’u küçük çocuk olmak üzere toplam 28 mülteci yakalandı

Küçücük tekneyle savaştan kaçtılar
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Her yıl binlerce insan, ülkelerindeki savaşlardan kaçabilmek için umudunu ‘insan tacirlerine’ bağlıyor.

Binlerce kişi, batı ülkelerinde olduğu gibi ‘insanca’ yaşayabilmek için canlarını hiç düşünmeden küçücük teknelere binlerce dolar para ödeyerek savaştan kaçmaya çalışıyor.

Larnaka açıklarında dün sabah saatlerinde Suriye’den geldiği tahmin edilen bir teknede 28 mülteci yakalandı.

banner134
Mültecilerin yüzlerce kilometreyi küçücük teknede, adeta sıkışarak gitmesi ‘savaşların vahametini’ bir kez daha gözler önüne serdi.

Rum haber kaynaklarından edinilen bilgiye göre, dün saat 09.30 sıralarında, Protoras bölgesinde, balıkçılıkla uğraşan bir tekne sahibi, polise, denizin iki mil doğusunda mülteci taşıyan bir teknenin olduğunu ihbar etti.

Olayın polisin bilgisine gelmesi üzerine Rum polisi saat 10.00 sıralarında operasyon düzenledi.

Operasyon sonucunda denizdeki küçük tekneden 9’u küçük çocuk olmak üzere toplamda 28 mültecinin kurtarıldığı bildirildi.

Polisin, söz konusu tekneyi mültecilerle birlikte Agios Nikolaos Balıkçı Barınağı’na götürdüğü belirtilirken, mültecilerin sağlık kontrolünden geçirildikleri haber verildi.

Yetkililerin gerekli işlemleri tamamlamasının ardından mültecilerin Kokkinotrimithia’daki Mülteci Kampı’na yerleştirilmelerinin beklendiği kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75