Kuyumcular “bittik” diyor

banner37

Pandemi süreci, dövizdeki artış, altın fiyatlarının uçması ve alım gücündeki büyük kayıp, tüm sektörleri olduğu gibi geçimini altın satmakla sağlayan kuyumculara da darbe vurdu  

Kuyumcular “bittik” diyor
banner99

KUYUMCULAR SİFTAH DAHİ YAPAMIYOR… Geçim derdindeki vatandaşlar, neredeyse kuyumcuların yolunu unuttu. Kuyumcular siftah dahi yapamadıklarını söylüyor. 2020 Ocak ayında gram altın 301,2 lira, çeyrek altın 490 lira, yarım altın 980 lira ve tam Cumhuriyet altını 1960 lira civarından işlem görürken, günümüzde bu fiyatlar büyük ölçüde arttı. Gram altın 480 lira, çeyrek altın 820 lira, yarım altın 1640 lira ve tam Cumhuriyet altını ise 3280 liradan işlem görüyor. Alım gücü düşen vatandaşlar, fiyatları bu kadar yükselen altınların yanına dahi yanaşamıyor

Funda ÖZSAKINÇ

   Koronavirüs salgınının ülke ekonomisinde yarattığı krizin yanı sıra dövizdeki yükselişle birlikte halkın alım gücündeki azalma, tüm sektörleri olumsuz etkilerken, kuyumcular da bundan nasibini aldı.

   Uzun süredir dövizle birlikte artan fiyatlar, vatandaşların cebini yakıyor. Altın fiyatlarının da 2 katına çıkması, altın satışlarını iyice düşürdü.

   Geçim derdindeki vatandaşlar, neredeyse kuyumcuların yolunu unuttu.

   2020 Ocak ayında gram altın 301,2 lira, çeyrek altın 490 lira, yarım altın 980 lira ve tam Cumhuriyet altını 1960 lira civarından işlem görürken, günümüzde bu fiyatlar büyük ölçüde arttı.

   Gram altın 480 lira, çeyrek altın 820 lira, yarım altın 1640 lira ve tam Cumhuriyet altını ise 3280 liradan işlem görüyor.

   Salgın dolayısıyla gerek vatandaşın alım gücünün düşmesi, gerekse yabancı turistin olmaması ve sınır kapılarının kapalı olması, ada genelindeki esnafı fena halde etkiledi. Bu durumdan en çok turistik yerler ve sınır kapılarına yakın olan çarşı esnafı büyük darbe aldı.

   Lefkoşa’daki Arasta esnafı “Yerli halk da, devlet de bizi unuttu” diyerek dert yandı.

Kuyumcular ne dedi?

Hüseyin Altınbaş:

   “Altın fiyatları yıl başından bu yana 2 katına çıktı. Yeni yıl zamanı bir çeyrek altın 480 TL’lerde iken, şimdi 830 TL civarında. Döviz yükseldikçe altın da değer kazanıyor. Şu an hiç iş yok. Çünkü insanlarda para yok, borçlar döviz. Bir ay ödenen borç taksitini diğer ay ne kadar ödeyeceğiniz belli değil. İnsanların yatırım yapabilecek hali kalmadı. Turist desen zaten bitti. Yerli halktan daimi müşterilerimiz var, onlarla hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz.”

banner134
İsmail Aksu:

   “İnsanların yatırım amaçlı en çok çeyrek altına talebi vardı. Ama şu an tabii ki yok. İşçilik istemeyen ürünlerde çok bir kâr marjımız yok. 1 günde 100 tane çeyrek satacaksınız ki günü kurtarabilesiniz. Bu da şu an imkansız. Turist yok, Lokmacı Sınır Kapısı açık olduğu zamanlarda kuyumcu esnafına güzel etkisi vardı. Sürekli müşterilerimiz de var elbet ama eskisi gibi değil. Pandemiden önceki günlerimizi arıyoruz.”

Mahmut Şanlıtürk:

   “Yerli halk artık çarşıya uğramıyor. Yerli halkı çarşıya çekebilmek için artık güncel olabilecek bir şeyler yapılması gerek. Bütün ümidimiz Lokmacı Sınır Kapısı’ydı. Çok iş olmasa da en azından siftah yapıyorduk. Şimdi o da yok. Bu gün 16. gündür siftah yapmadık. Elimizden gelse bu kapıyı kendimiz açacağız. Bir yandan hastalıklar var onları da düşünüyoruz. Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.”

Suat Yamak:

   “İşler durgun değil, direkt olarak bittik. Sınır kapısı kapalı. İşimizin yüzde 90-95’i sınır kapısı ve yabancı ülkelerden gelen turiste bağlıydı. Yerli halktan hiç talep yok. Siftahsız dükkan kapatıyoruz. Yerli halkı bu taraflara çekebilmek için ağustos ayında indirim şöleni tertip edilecekti ama pandemi şartlarından dolayı o da iptal edildi. Park yeri yok, halk bu yüzden gelmek istemiyor.

Mustafa Yüksekbaş:

   “Pandemi sürecinde işlerimiz çok kötü yönde etkilendi. Cadde üzeri dükkanlar gibi değiliz ki biz. Kapıya ve turiste endeksli bir yapımız var. Yerli halk zaten hiç uğramıyor. Şu an esnafın beli kırılmış vaziyette. Üzgünüz ama devletin bu konuda hiçbir desteği bulunmamaktadır. Hem yerli halk hem de devlet yetkilileri bizleri unuttu.”

Turgut Süngüllü:

   “Lokmacı esnafı sadece sınırdan gelecek turiste endeksli olarak çalışır. Devlet yerli halkı bir türlü bu tarafa çekemedi. Halk daha çok Dereboyu- Yenikent- Metropol çarşılarını kullanıyor. Oralara yapılan yatırımlar neden Arastaya yapılmıyor? Yerli halka da hak veriyorum. Marka dükkanlar yok, oto park yok, arabalarını yakın olarak park edip, alışverişini yapıp yemeğini yiyecekleri nezih bir ortam yok. Pazar işi oluşundan yerli halk gelmiyor. Gezme görme, kültürel açıdan burası çok kaliteli ama yatırım yok.”

Ali Saygın:

   “Yerli halk yok, tamamen işler durdu. Yerli halkın buradan alışverişini yapabilmesi için daha fazla otopark ve çevre düzenlemesi gerekiyor. Rum tarafındaki çarşının devamı çok canlı. Güney’in tüm yerli halkı oraları tercih ediyor. Bizde sadece barlara geliniyor. Eş dost bile bizden alışveriş yapmak istemiyor. İnsanların arabasını park edeceği bir yer yok, biraz gecikseler sokak başı zabıtalar ceza kesiyor. Bu duruma acil önlem alınması şart.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75