Meclis Başkanı seçilemedi..Seçimler Perşembe gününe ertelendi

banner37

MECLİS GENEL KURULU SONA ERDİ (6-SON)

Meclis Başkanı seçilemedi..Seçimler Perşembe gününe ertelendi
banner90
banner8

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığına aday olan UBP Milletvekili Resmiye Canaltay’ın adaylığı, Meclis’te yapılan oylama sonucu reddedildi. 
Canaltay  13 kabul, 26 ret oyu alırken, 3 milletvekili çekimser kaldı, 5 oy ise geçersiz sayıldı. 
Oylamanın ardından Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısı sona erdi. 
Meclis bir sonraki, oturumunu perşembe günü saat 10.00’da seçim gündemiyle yapacak. 
SANER 
Başbakan Ersan Saner,  Meclis Başkanlığı seçimi öncesinde  milletvekillerinin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 
Saner, 62. madde tahtında yapılan konuşmaların, güncel konuşma yerini aldığını, konuşma sürelerinin aşıldığını, gelinen noktada ikisi arasında ayırım yapılması gerektiğini söyledi. 
Saner, “Bu bağlamda şimdiden göstereceğiniz iyi niyete teşekkür ederim” dedi. 
HP Milletvekili Gülşah Saner Manavoğlu’nun hükümetle ilgili düşüncelerine teşekkür eden Saner, UBP’nin ülkeyi yöneten bir parti olarak kendi sorunlarına kendi çözüm bulabileceğini, kendi kendilerine yeterli olduklarını söyledi. 
Zamlar konusuna değinen Saner, her yıl aralık ayının son haftalarında Bakanlar Kurulu’nun zamlara yönelik kararı aldığını belirterek, hayat pahalılığını maaşlara yansıtabilmek adına bu tür zamların yapılması gerektiğini, ancak anomaliler varsa bunun gözden geçirilebileceğini söyledi.  
Saner, işçi hakları ve yatırımların ödenmesine yönelik kolaylıklar yapıldığını, bundan sonra da gerekirse ellerinden gelen tüm imkanı kullanarak halka yardım ve destek yapacaklarını kaydetti.  

banner134
Genç işsizlik oranlarına değinen Saner, birtakım yeni uygulamalarla, farklı yardımlar yapılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade etti. 
Ülkeye girişler konusunda “charter uçuşlar neden yapılmıyor” diye sorular sorulduğunu aynı zamanda, üç günlük girişlere izin verildiğinde de bulaşın arttığından şikayet edildiğini söyleyen Saner, bu ikisinin arasını tutturmanın önemli olduğunu, henüz hiçbir ülkenin bu noktada olmadığını, çalışmalardan elde edilen verilerle ekonomik daralmayı önleyecek tedbirler almaya çalıştıklarını ifade etti.  
Yüksek öğretimde bahar dönemi başlamadan önce tüm kesimlerin koşulların ne olduğunu bilmesi, gerektiğini dile getiren Saner, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı’nın bu yönde çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. 
Aşılarla ilgili Türkiye ile üst düzey görüşmeler yapıldığını, en kısa zamanda Türkiye’den ülkeye ciddi bir miktar aşı geleceğini söyleyen Saner, öncelikli olarak sağlık çalışanları olmak üzere risk gruplarının aşılanacağını, Sağlık Bakanlığı’nın aşılama faaliyetleri ile ilgili çalışmaları tamamladığını ifade etti. 
“MECLİS BAŞKANI SEÇİLEMEDİ…SEÇİMLER PERŞEMBE GÜNÜNE ERTELENDİ”
Daha sonra Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı seçimi kapalı oy usulüyle  yapıldı. 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, UBP Milletvekili Resmiye Canaltay’ın başkanlığa aday gösterildiğini söyledi ve ardından oylamaya geçildi. 
Başkanlık seçimi sonuçlarını  açıklayan Uluçay, 47 milletvekilinin oy kullandığını, Resmiye Canaltay’ın 13 kabul, 26 ret oyu aldığını, 3 kişinin çekimser kaldığını ve 5 oyun da geçersiz sayıldığını  bildirid.
Uluçay, Resmiye Canaltay’ın üye tam sayısının salt çoğunluğunu alamadığını dolayısıyla adaylığının reddedildiğini belirtti. 
Cumhuriyet Meclisi başkanının seçilemediğini söyleyen Uluçay, Meclis oturumunun seçim gündemiyle perşembe gününe ertelendiğini, seçimlerin perşembe günü tekrarlanacağını kaydetti. 
Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, yarın parti başkanlarını toplantıya çağıracağını söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75