banner6

Önüne gelene araba kiralıyorlar!

banner37

Ülkemiz trafiğinde “serseri mayın” gibi dolaşan kiralık araçlarla ilgili yasalardaki yetersizlik ve boşluklar, kazalara davetiye çıkarıyor. 300’e yakın şirketin faaliyet gösterdiği ülkede 6 bin kiralık araç var ve bu araçlar, ehliyeti olan herkese hiçbir sınırlama olmadan verilebiliyor

Önüne gelene araba kiralıyorlar!
banner8

SERDAROĞLU: SORUMLUSU DEVLETTİR… Kiralık Araç İşletmecileri Birliği Başkanı Yakup Serdaroğlu, trafikte tehlikeli bir bomba gibi gezen kiralık araçların tek sorumlusunun devlet olduğuna dikkat çekerek, “Yıllarca yaşanan bu kazalarla ilgili Ulaştırma Bakanlığı’na ne şekilde tedbirler alınması gerektiğini bildirdik. Fakat hiçbir zaman kaale alınmadık. Aksine, her zaman işimizi zorlaştırmak için ellerinden geleni yaptılar” dedi. Serdaroğlu şöyle konuştu: “Rum tarafındaki acenteler, arabalarını, hem bizden daha ucuza satın alıyor, hem de bizden 2 katı daha fazla ücrete kiralıyor. Bu darboğazda firmalar ne yapacaklardı? Önüne gelene araba kiralıyorlar, onlar da tehlikeli bir bomba gibi yollara çıkıyor ve bu şekilde problemlerle ve hatta bazen ölümlerle sonuçlanıyor. Defalarca izah ettik ama biz söyledik biz dinledik”

KURAL BİLMİYORLAR, TEHLİKE YARATIYORLAR… Ülkemizdeki kuralları bilmeyen yabancı turist veya öğrencilerin kiraladıkları araçlarla birçok kazaya sebebiyet vermesi, hatta ölümlerle sonuçlanması, halk arasında büyük tepki topluyor. Yollarda tehlike saçmaya devam eden ve özellikle yabancı uyruklu öğrencilere kiralanan araçların büyük çoğunluğu, yollarda trafik kurallarına uymazken, hatalı şerit değiştirme, anayollar içerisinde gelişi güzel park, sürat ve kırmızı ışıkta durmayıp geçerek tehlike yaratması, vatandaşı çileden çıkartıyor. Çoğu zaman kiralayan kişi tarafından yasaya aykırı olarak bir başka kişinin kullanımına verilen kiralık araçlar, yollarda hemen herkesin korkulu rüyası haline geldi

Funda ÖZSAKINÇ

   Ülkemizde başını alıp giden trafik kazaları can ve mal yakmaya devam ederken, trafikte “serseri mayın” gibi gezen kiralık araçların sebep olduğu kazalar da küçümsenemeyecek boyutta.

   2020 yılı Ocak ayından bu güne yaşanan 20 ölümlü kazanın 3’ü kiralık araçlardan oluşuyor.

   Ülkemizdeki kuralları bilmeyen yabancı turist veya öğrencilerin kiraladıkları araçlarla birçok kazaya sebebiyet vermesi, hatta ölümlerle sonuçlanması, halk arasında büyük tepki topluyor.

   Yollarda tehlike saçmaya devam eden ve özellikle yabancı uyruklu öğrencilere kiralanan araçların büyük çoğunluğu, yollarda trafik kurallarına uymazken, hatalı şerit değiştirme, anayollar içerisinde gelişi güzel park, sürat ve kırmızı ışıkta durmayıp geçerek tehlike yaratması, vatandaşı çileden çıkartıyor.

   Çoğu zaman kiralayan kişi tarafından yasaya aykırı olarak bir başka kişinin kullanımına verilen kiralık araçlar, yollarda hemen herkesin korkulu rüyası haline geldi.

   300’e yakın araç kiralama şirketinin faaliyet gösterdiği ülkede 6 bin kiralık araç var ve bu araçlar, ehliyeti olan herkese hiçbir sınırlama olmadan kiralanabiliyor.

   Bu durum da kiralık araçlarla ilgili yasalardaki yetersizlik ve boşluklardan kaynaklanıyor.

   Nitekim bu durum Kiralık Araç İşletmecileri Birliği Başkanı Yakup Serdaroğlu ve diğer acenteler tarafından da açık açık ortaya konularak, sektörün, yasalardan kaynaklı sorunlardan dolayı kiralık araçların yollarda kazaya davetiye çıkardığını söylüyor.

   Avrupa’da bir araç kiralanacağı zaman belirli standart ve kriterlerin arandığını belirten kiralık araç işletmecileri, bizim ülkemizde ise yasal boşluklardan dolayı bu durumun tam tersinin yaşandığını, herşeyin kural ve nizam dışında olduğunu vurguladı.

   KIBRIS’a konuşan kiralık araç işletmecileri, ülkede kiralık araçlarla yaşanan kazaların bir nebze olsun azalması için kendi inisiyatifleriyle bazı kural ve kriterlerle araçlarını kiraladıklarını belirtti.

Serdaroğlu: Ehliyeti olan herkes araç kiralayabilir

   Kiralık Araç İşletmecileri Birliği Başkanı Yakup Serdaroğlu, ada ülkesi olmamızdan dolayı rekabet açısından Güney Kıbrıs’ı rakip olarak baz aldıklarını ve oradaki standartlarına göre hareket ettiklerini bildirdi.

   Serdaroğlu, ülkemiz yasalarına göre ehliyeti olan herkesin araç kiralamaya hakkı olduğunu ve bu konuda herhangi bir sınırlamanın bulunmadığını kaydetti.

   Başkan Serdaroğlu, ülkermizde genel olarak araç kiralayan firmaların bu işi turistik amaçlı yaptığını, dolayısıyla yaş sınırını 25 olarak belirlediklerini ifade ederek, bu kararın firmadan firmaya değişebileceğini söyledi.

“Gözardı eden firmalar da var”

banner134

   Yasalarda yaş sınırlamasıyla ilgili herhangi bir mecburiyet olmadığı için 25 yaş altına da araç kiralayan birçok araç kiralama şirketi olduğunu kaydeden Serdaroğlu, “Bizim gibi duyarlılık gösteren firmalar da var, gözardı edenler de” dedi.

   Genelde kazaların en çok yaşandığı Lefkoşa’nın öğrenci piyasası içinde olduğunu ifade eden Yakup Serdaroğlu, bunun da ekonomik koşullardan kaynaklandığına dikkat çekti.

   Yasada, kiralık araç plakalarının kırmızı olması gerekirken beyaza çevrilmesi için kendilerine geçmişte baskı uygulandığını savunan Serdaroğlu, zamanında yapılanın çok büyük bir hata olduğunu ve bu yanlış karardan birliğin ısrarlarıyla geri dönüldüğünü anımsattı.

   Başkan Serdaroğlu, “Şimdi plakalar tekrar kırmızı oldu. Eğer beyaz plaka ile kalsaydı, daha da fazla ölümlü kazalar yaşanacaktı. Serbest piyasa ekonomisi olan bir memlekette ve özellikle de dar bir ekonomisi olan ülkemizde, trafik kalitesi arttırılsın diye bir takım kısıtlamalar getirilirse, adamlar da kâr edebilmek için her önüne gelene araç kiralar” şeklinde konuştu.

“Kayıt dışı ekonomi var”

   Serdaroğlu, kesin ve net bir veri olmamakla birlikte KKTC genelinde trafikte hizmet veren aktif ortalama 6 bin araç ve 300’e yakın firma olduğunu, turizm olarak çok fazla korsan kiralama girişimleri bulunduğuna işaret ederek, “Özellikle İngilizlerin olduğu bölgelerde kayıt dışı ekonomi var, önlem alınmalı. Bakanlık bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyor. 40 yıldır bu sorun var” dedi.

   “Sigorta kapsamı içinde ve dışında bazı kurallar var” diyen Yakup Serdaroğlu, yasalarda boşluklar olduğu için herhangi bir hasar durumunda müşteriden şikayetçi olamadıklarını, bu konuyla ilgili gerek hapislik cezası, gerekse caydırıcı herhangi bir yaptırımın olmadığını ifade etti.

“Trafikte bomba gibi gezen

kiralık araçların tek sorumlusu devlettir”

   Trafikte tehlikeli bir bomba gibi gezen kiralık araçların tek sorumlusunun devlet olduğuna işaret eden Serdaroğlu, “Yıllarca yaşanan bu kazalarla ilgili Ulaştırma Bakanlığı’na ne şekilde tedbirler alınması gerektiğini bildirdik. Fakat hiçbir zaman kaale alınmadık. Aksine, her zaman işimizi zorlaştırmak için ellerinden geleni yaptılar” ifadesini kullandı.

   Devletin araç kiralama acentelerine uygulamakta olduğu zorluklarla hem sektörü, hem de emniyet mensuplarını boş yere yorduklarını anlatan Serdaroğlu, şöyle devam etti:

   “Rum tarafındaki acenteler, arabalarını, hem bizden daha ucuza satın alıyor, hem de bizden 2 katı daha fazla ücrete kiralıyor. Bu darboğazda firmalar ne yapacaklardı? Önüne gelene araba kiralıyorlar, onlar da tehlikeli bir bomba gibi yollara çıkıyor ve bu şekilde problemlerle ve hatta bazen ölümlerle sonuçlanıyor. Defalarca izah ettik ama biz söyledik biz dinledik.”

Kiralık araç işletmecileri ne dedi?

Fahri Otçuoğlu:

   “Yasal olarak ehliyeti olan herkese kiralık araç verilir. KKTC ehliyeti olan kişilere zaten veriliyordu. Turistin de muhakkak ehliyeti olması ve turist olduğunu ibraz etmesi gerekir. Öğrenci veya çalışma izinli ise 1 aydan sonra ehliyetini değişmesi gerekir. Biz araç kiralayacak kişilerde prensip olarak en az 5 yıllık ehliyeti olan, 25 yaş ve üzeri kriteri arıyoruz. Ama her firmada bu kurallar yok. Depozitle şartları sıkıştırmaya çalışıyoruz ama bizim dememizle olmaz, yasa şart. Birliğimize kayıtlı arkadaşlara sürekli olarak, araçlarını gelişi güzel kiralamamaları hususunda uyarılarda bulunuyoruz ama ne kadar etkili oluyoruz bilmiyorum. Yasal mevzuat çok gevşek, bir kriter yok. Avrupa’da örnekleri var, 1.2 motor gücünden büyük motorlu araçların, hızı, bir nebze olsun önlemek amaçlı öğrencilere verilmemesi doğrultusunda biz de devlete öneri sunduk ama maalesef dikkate alınmadık. Genç kesimde kazaları aza indirme, ancak öğrencilere motor gücü küçük araçları kiralamakla olur. Ama iş disiplini olması gerekir, yoksa kazalar aynı şekilde devam eder.”

Hasan Oscar:

   “Kiralık araba işletmeleri 25 yaşından küçük kişilere araç vermemelidir. Yasal bir zorunluluğu yoktur fakat firma olarak duyarlı olunmalıdır. Özellikle öğrenciler, genç. Ne geceleri belli, ne gündüzler belli. Uyuşturucu kullanan, alkol kullanan çocuklar var, bunlar da kazaya sebebiyet verir. Sigortalar her şirkete sigorta yapmaz. Örneğin lüks araçlarımız var, full kaskoludur. Diğer standart araçlara zorunlu trafik sigortası yapılır. Avrupa’da kiralık aracın bedelini nakit olarak almazlar. Hız limitinde aşım ve kullanım ödemesi kredi kartı ile alınır. Bunların yanında firma, kendini güvenceye almak için belirli bir depozit alır. Kurallar ve sistem bakımından Avrupa’ya yetişemeyiz. Bizde daha yasalar bile tamam değil. Mart ayından bu yana iş yok, siftah etmeyen şirketler var. Önümüzü göremiyoruz.”

Cemal Ayaz:

   “Yasal olarak devletin ehliyet verdiği herkese araba kiralanabilir. Araba kiralama acentelerinin insiyatifinde olan bir şey değildir. Öncelikle devlet bunu belirlemeli, yabancıların ehliyetleri KKTC’ye çevrilmez, öğrencilere araba kiralanmaz kuralı konursa biz de bu kurala uyarız. Biz firma olarak öğrenciye araç vermeyiz ama yasal olarak kişi bizi şikayet ederse biz suçlu oluruz. Araçlarımızda hız takip sistemi var. Bu şekilde kontrol etmeye çalışıyoruz, eğer müşteri hız limitini çok aşmışsa, müşteriyi arayıp uyarıda bulunuruz. Ama bu da bizim uyguladığımız bir sistem, başkaları bunu yapmıyordur. Müşteri radara yakalanırsa resmi sözleşmesi vardır, polis kayıtlarına geçer ve ülkeye bir sonraki giriş- çıkışında ceza bedeli ödetilir.”

Tuğrul Çıtıl:

   “Araç kiralarken yasal şartlar dışında en az 25 yaş ve en az 4 yıllık KKTC ehliyeti olması şartı aranır. Daha çok hal ve hareketlerine bakıp güvenilir bulduğumuz kişilere vermeye çalışıyoruz. Siyahi öğrenciler en riskli gruptur, bu ırkçılıkla alakalı değil, tamamen onların yaşam tarzından dolayıdır. Hızlı araç kullanıyorlar, bir de ehliyeti olan kişi arabayı kiralayıp ehliyeti olmayana veriyor. Biz bu riskleri göze almak istemiyoruz. 50 aracın 45’i aylardır yatıyor, kimseye veremiyoruz. Her gün ölümlü kazalar oluyor, hem can, hem de mal güvenliği için bu riski göze almak istemiyoruz. Sık sık trafik kontrollerinde özellikle kiralık araçlar durdurulup sözleşmede adı geçen kişi olup olmadığı kontrol edilmeli, hız sınırları kontrol edilmeli. Çoğu zaman sigortalar da araçlarımızın aldığı hasarları ödemiyor. Araç hasarları çoğunlukla şirkete kalıyor. Bu pandemi süresince en çok kayıba uğrayan sektörlerin başında geliyoruz diye düşünüyoırum. Sektör ciddi bir çıkmazda.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrah
Emrah - 11 ay Önce

Walla ülkede sadece serseri mayın dediğiniz kiralıklar yok normal binek aracı olanda var sinyal vermekten aciz sağ şeridten başkasını kullanmayan hızı 30 km ile trafiği aksatan ve bozan bi dünya şöför görünümlü hareketli araçlar var bence kiralamacılara kısıtlama geleceğine düzgün sürmeyenin elinden ehliyeti komple alınsın alköllü sürücüden daha tehlikeli zaten memleket otomatik vites araba dolu Kontagı basan yola çıkıyor Allah trafikte herkesin yardımcısı olsun.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88