banner6

Özersay: “Adalet Bakanlığı, yargıya siyasi müdahalenin önünü açabilir”

banner37

Halkın  Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, ülkede Adalet Bakanlığı kurulmasının, siyasi karışmalara, müdahalelere kapı aralayabilecek riskli bir durum olduğunu belirtti

Özersay: “Adalet Bakanlığı, yargıya siyasi müdahalenin önünü açabilir”
banner151

Halkın  Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, ülkede Adalet Bakanlığı kurulmasının, siyasi karışmalara, müdahalelere kapı aralayabilecek riskli bir durum olduğunu belirtti.

Özersay “Biz hukuk devleti ve hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Kıbrıs Türk halkı küçük bir toplum olduğu için biz Adalet Bakanlığı ve benzeri uygulamalara karşıyız. Çünkü böyle bir durumda yargıya siyasi müdahalenin önü açılabilir” dedi.

Seçim çalışmaları çerçevesinde sivil toplum örgütlerine ziyaretlerini sürdüren HP, Kıbrıs Türk Barolar Birliği’ni ziyaret etti.

HP’den yapılan açıklamaya göre,  Hasan Esendağlı başkanlığındaki Barolar Birliği yönetimi ile yapılan görüşmede konuşan Özersay, “Öncelikle hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü açısından gerek Barolar Birliği gerekse avukatlık mesleğini icra eden herkesin bu konuda fikirlerinin çok önemli olduğunun bilinci içerisindeyiz. Kuşkusuz ortak hassasiyet ve endişelerimiz var” dedi.

“ORTAK HASSASİYETLERİMİZ VAR. EN ÖNEMLİSİ LAİKLİK VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI”

Özersay, dini eğitim ile dinin öğretilmesinin arasında önemli bir fark olduğunu ve başta laiklik olmak üzere yargı bağımsızlığı gibi hususların Halkın Partisi ile Baro’nun ortak hassasiyetleri olduğuna inandıklarına dikkat çekti.

“Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ortak hassasiyetimiz. laikliğin korunması, yargının bağımsızlığı ortak endişemiz. Hukukun üstünlüğü son derece yaşamsal konulardır” diyerek sözlerine devam eden Özersay, “Kıbrıs Türk Barolar Birliği özellikle yargı bağımsızlığı bağlamında yargının üzerine konulan baskılara karşı bir duruş koydu. Biz de onlarla birlikte onların yanında durduk. Biz bunu önemsiyoruz. Özellikle laiklikle bağlantılı dinin öğretilmesi ile dini eğitim arasındaki ince çizginin kaçırılmaması gerektiğini, Atatürk ilke ve inkılapları çerçevesinde bir devlet yönetiminin olmazsa olmaz olduğunu vurgulamak isterim” dedi.

“BÖYLE BİR ADIM KABUL EDİLEMEZ”

Bir süredir kapalı kapılar ardında KKTC’deki yargı sisteminin kendine has özelliklerinin tartışılarak bazı köklü değişiklikler yapılmaya çalışıldığını ve Adalet Bakanlığı benzeri bir yapının kurulmasının konuşulduğunu, buna  karşı olduklarını belirten Özersay; “Bize göre KKTC’nin İngiliz hukuk sisteminin devamı niteliğindeki yargı sisteminin revize edilmesi belli açılardan desteklenebilir ancak Adalet Bakanlığı gibi bir adımın atılması kabul edilemez. Çünkü bunun küçük bir toplum olan Kıbrıs Türk halkı bağlamında siyasi karışmalara, müdahalelere kapı aralayabilecek riskli bir durum olduğunu düşünüyoruz.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2021, 12:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110