banner6

Sır perdesi aralanıyor

banner37

Uzayın bilinmeyenlerine yolculuk günden güne derinleşiyor. James Webb Teleskobu, evrenin en eski yıldızlarına ve galaksilerine ışık tutuyor, NASA uzaya fırlattığı James Webb Uzay Teleskobu'nun 11 Temmuz'da paylaştığı ilk görüntü, evrenin en eski yıldızlarını ve galaksilerini ortaya çıkarıyor.

Sır perdesi aralanıyor
banner99

James Webb Teleskobu, evrenin en eski yıldızlarına ve galaksilerine ışık tutuyor.

Toronto Üniversitesindeki Dunlap Astronomi ve Astrofizik Enstitüsünden bilim insanları, 11 Temmuz'da ABD Havacılık ve Uzay Ajansının tarafından paylaşılan, uzayın derinliklerini gösteren ilk tam renkli fotoğrafı üzerinde bir çalışma başlatıldı.

Çalımayı başlatan Toronto Üniversitesindeki Dunlap Astronomi ve Astrofizik Enstitüsünden bilim insanları bugüne kadar evrendeki galaksilere ilişkin çekilen en derin ve net fotoğraf olma özelliği taşıyan görüntüde, dokuz milyar ışık yılı uzaklıktaki "Kıvılcım Galaksisi" olarak adlandırdıkları bölgeye odaklandı.

Uzmanlar, çalışmada, şimdiye kadar görülen en uzak küresel yıldız kümelerinin tespit edildiğini aktardı.

Söz konusu küresel yıldız kümelerinden bazılarının, evrendeki ilk ve en eski yıldızlar olabilecek milyonlarca yıldız barındıran gruplardan olduklarına işaret ediliyor.

Bunun yanı sıra parlayan nesnelerden 12'sini inceleyen uzmanlar, nesnelerin 5'inin sadece küresel yıldız kümelerinden olmadığını, aynı zamanda bilinen en eski yıldızlar olabileceğini kaydetti.

Çalışmanın ortak yazarı Lamiya Mowla yaptığı açıklamada, teleskobun ilk yıldız oluşum zamanına ayrıntılı bir şekilde ışık tuttuğunu belirtti.

Mowla, "James Webb Uzay Teleskobu ilk yıldızları, ilk galaksileri bulmak, evrendeki kimyasal öğeler ve yaşamın yapı taşları gibi karmaşıklığın kökenlerini anlamamıza yardımcı olmak için inşa edildi." ifadelerini kullandı.

Çalışmanın ayrıntıları "The Astrophysical Journal" astronomi dergisinde yayımlandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2022, 13:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104