Şoray Uzun: “Kıbrıs benim için vatan demek ”

banner37

Şoray Uzun: “Kıbrıs benim için vatan demek ”
banner99

Orhan İSMAİLOĞLU 

 Kıbrıs vatan demek benim için  öyle “Yavru” falan da değil ha Basbayağı  Bildiğin vatan demek Türk demek, Türk yurdu demek 


Sinema çok daha özel bir alan gişe yapmak önemli tabi ama benim sinemadan beklentim o değil  bazı diziler çoğu filmimizden daha güzel.

Türkiye’nin son dönemlerde rol aldığı Seksenler dizisinde Ahmet karakteri ile adından söz ettiren başarılı oyuncu Şoray Uzun ilk kez Kıbrıs Yasemin Eki’nin sorduğu soruları cevapladı.
 

Meslek Hayatına nasıl başladınız

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ( O dönemdeki adı: Basın Yayın Yüksekokulu ) 3. sınıf öğrencisi iken;

Taksim'de Avcılar otobüs durağında elimde Albert Camus'un 'Düşüş' adlı kitabı var ( O dönem varoluşçu takılıyorum ) Otobüse binip eve gideceğim.

Önümde de bir hanımefendi benimle birlikte otobüs bekliyor. Camus'dan konu açıldı. Boris Vian, Hermann Hesse, Friedrich Neitzsche filan.. Sohbet koyulaştı. Neden bilmiyorum, o hanım bana 'sen oyuncu olmalısın' dedi.


Hatta beni rahmetli Tuncay Özinel'e gönderdi. O hanım; Türkiye'nin ilk kadın yönetmenlerinden Bilge Olgaç idi.


Set işçisi Yılmaz Güney'e rol veren yönetmen. Ne gördü, bende ne buldu bilemiyorum. Belki de yönetmenlik tecrübesi ile bu otobüs durağındaki genç adamda bir ışık gördü.


Evinde çıkan bir yangın sonucu kaybettik Bilge ablayı.. İlk profesyonel sahne deneyimim Tuncay Özinel Tiyatrosu, ilk ustalarım da Tuncay Özinel ve Ferdi Akarnur'dur. Devamında; Ahmet Uğurlu Karşı Tiyatro ve Nedim Saban Tiyatrokare'de oyunlar oynadım. Daha sonra özel TV kanalları açıldı ve dizilere geçtim.

Bugüne kadar birçok dizide rol aldınız sizi etkileyen dizi hangisi oldu


Oynadığım her dizi etkiledi beni. Hemen tümünden büyük keyif aldım ama Kaygısızlar ve o dizideki Kültigin'in yeri ayrıdır bende.

Bir de küçükken jet pilotu olmak istediğim için 1993'deki Barışta Savaşanlar dizisindeki Hava Pilot Murat Soysal rolü de çok özeldir. Tabii son dönemde

Seksenler'deki Ahmet karakteri ile bir bütün olduk. Artık Ahmet miyim, Şoray mı bilemiyorum bazen.

 Sekensenler dizisin teklif geldiğinde neler hissettiniz


 Seksenler dizisinden teklif gelince doğal olarak sevindim bu sevincim; Birol Güven ile çalışacak olmamdan kaynaklıydı.


Açıkçası bu kadar sevileceğini, bu kadar uzun soluklu olabileceğini ön görememiştim.. Tabi kadro oluştuktan sonra dizide yer almanın keyfi katlandı.

Biz gerçek anlamda bir aile olduk. Dikkat ederseniz, 'aile gibi olduk' demiyorum.. Gerçek bir aile olduk. Çok bağlıyız birbirimize Birol beye bu projede beni düşündüğü için ne kadar teşekkür etsem az kalır.

Türk Sinemasının dünü bugününü konuşacak olursak size göre Yeşilçam ne durumda


 

Yeşilçam'ı konuşmak benim haddim değil.. Hatta, sinema üzerine konuşabilecek bir yeterlikte görmüyorum kendimi.. Sadece ( Haddim olmayarak ) son dönemde ' TV dizisi lezzetinde ' birbirine benzer filmler seyretmeye başladık gibi.

Sinema çok daha özel bir alan.. Gişe yapmak önemli tabi ama benim sinemadan beklentim o değil.. Bazı diziler çoğu filmimizden daha güzel.

Rol aldığınız dizilerde sizi en iyi anlatan karakter hangisi oldu

Zor soru.. Çok fazla seçeneğim de yok sanıyorum Seksenler'deki Ahmet bana çok yakın. Ya da ben iyice ona yaklaştım. Bilemiyorum artık.

Örnek aldığınız biri var mı

Özellikle örnek aldığım biri yok. Zaten alsam ne olacak ki Atıyorum; Marlon Brando'yu örnek alsan ne olacak  Onun yeteneği sana geçmiyor ki. Kişiden ziyade, bazılarının bazı özelliklerini örnek almalı belki de.. Örneğin disiplinini, meslek aşkını, hayata bağlılığını, neşesini, muhabbetini, okumasını, dinlemesini..

Yeni nesilde beğendiğiniz oyuncular kimlerdir


banner134
Lütfen abartılı gelmesin.. Yeni nesilde tüm oyuncuları çok beğeniyorum. İnanılmaz yetenekli oyuncu arkadaşlarımız var.


Hem güzel ve yakışıklı hem de çok yetenekliler. Bu anlamda inanılmaz keyifliyim. Birbirinden yetenekli gençleri büyük bir beğeni ve keyifle izliyorum.


Dünya ölçeğinde gençlerimiz var güzel olan; her zaman yeni yüzler, yeni yetenekler keşfediliyor.. Çok başarılılar.. Şimdi isim verip, kısmen unuttuklarıma haksızlık etmek istemem ama yeni arkadaşları izlemek çok büyük bir keyif verici diyebilirim. 


 

Rasim Öztekin için neler söylemek istersiniz ? 

Ömrümün beşte biri, meslek hayatımın üçte birini Rasim abi ile geçirdim.. Bu çok büyük bir onur !. Çok erken kaybettik Rasim abiyi sohbetine, yeteneğine, ustalığına, öğretmenliğine, arkadaşlığına doyamadan.


Onu kaybettiğimiz andan itibaren, bütün mesai arkadaşlarımla birlikte; hep aklımızda Rasim abi.. Belki çok yeni olduğu için bilemiyorum.

Hep aklımızın bir yerinde Rasim abi var. Kabrine gidip konuştum onunla. çok taze acımız tabi çok acıtıyor.


Her ölüm erkendir kendi adıma, Rasim abiyi bu kadar çabuk kaybedeceğimiz aklımın ucundan bile geçmezdi onu çok özleyeceğiz çok özlemeye başladık bile..


Kıbrıs sizin için ne ifade ediyor


Kıbrıs vatan demek benim için  öyle “Yavru” falan da değil ha Basbayağı.. Bildiğin vatan demek !. Türk demek !. Türk yurdu demek !..


Yeri gelmişken; başta Rahmetli Cengiz Topel yüzbaşım olmak üzere, Kıbrıs'ın bağımsızlığında hayatlarını ortaya koyan tüm şehitlerimizi ve rahmetli Rauf Denktaş'ı  ve Dr Fazıl Küçük’ü anmama ve aziz ruhları önünde saygı ile eğilmeme izin verin.


Ben Adana'da büyüdüm. Çocukluğum ( Belki de bizim oralardan daha iyi çektiği için ) Kıbrıs Bayrak Radyosu'nu dinleyerek geçti.

Dinlediğim şarkılar ve anonslar hala aklımdadır.. Anonsu da şöyleydi; ' Burası Kuzey Kıbrıs Bayrak radyosu.. Şimdi haberler..' Kıbrıs barış harekatında ( O zaman ilkokul'a başlamıştım ) Mersin Taşucu'na, oradan adaya gidecek askerleri Adana'dan geçişlerinde uğurlayanlar, sokakta Baş Piskopos Makarios'a ve Enosis'e lanet okuyanlar arasındaydım.

Kıbrıs barış harekâtının ilk şehitleri bizim o zamanki ilçemiz olan Seyhan sınırlarında defnedilmiştir. O kahramanları uğurlarken de, karşılarken de, toprağa verirken de ailemle birlikte oradaydım.

Benim kuşak için boğazımızda yutkunamadığımız bir yumrudur Kıbrıs soydaşlarımızın modern(!) dünyanın gözü önünde katledildiği vatan toprağıdır

Kıbrıs.. Beşparmak dağlarıdır.. ' Ayşe'nin tatile çıkması'dır !.. Okul arkadaşlarımızdır. Kıbrıs benim için ' kumar cenneti ' değildir  Yanlış anlaşılmasın !. Kimin ne yaptığı beni hiç ilgilendirmiyor. Ancak; Barış harekatını canlı yaşamış, çocukluğu bombardıman riskine karşı karartma gecelerinde geçmiş, Mersin'li İsmail'in Kıbrıs ile alakalı türkülerini dinlemiş biri olarak son dönemde canım Kıbrıs'ın neredeyse sadece bununla anılması çok canımı sıkıyor.. Dünyanın en önemli tarihi alanlarından biridir Kıbrıs. Özeldir.. Dedim ya; vatandır.. Sadece oradaki kardeşlerimiz için de değil üstelik. Kendine Türk diyen herkesin öz vatanıdır.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75