Suriye'nin vize uygulanan ülkelere dahil olmasına karar verildi

banner37

Güney Kıbrıs’a geçmek için KKTC’ye gelen Suriye vatandaşlarının sayısındaki artışı, Ercan Havaalanı’ndaki bekletme kapasitesini ve buradaki insani koşulları dikkate alan hükümet Suriye'nin vize uygulanan ülkelere dahil olmasına karar verdi.

Suriye'nin vize uygulanan ülkelere dahil olmasına karar verildi
banner90

Bakanlar Kurulu’nda alınan bu kararı Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, yazılı açıklamayla duyurdu.
Açıklamada, “Ercan Havaalanı’nda bekletme kapasitesinin üzerinde bir yığılmaya var. Bu durum özellikle son birkaç haftadır bu kişilerin gayri insani koşullarla karşı karşıya kalmalarına neden olmuştur. Bu sorunların aşılabilmesi ve ülkemize giriş yapmaksızın bir nevi transit olarak Ercan Havaalanı’ndan geçilmesini sağlayan söz konusu uygulamanın değiştirilmesi yoluna gidilmiştir. Bakanlar Kurulu bugün, Suriye'nin de vize uygulanan ülkeler arasına dahil edilmesine karar vermiştir” denildi.
Savaş ve olağanüstü durum nedeniyle Suriye vatandaşlarının ülkelerini terk etmek zorunda kaldığı, farklı ülkelerden sığınma talep ettiklerine işaret edilen açıklamada,  bu nüfus hareketlerinden KKTC’nin de nasibini aldığı ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:
“Sığınma taleplerinin uluslararası düzeydeki otoritesi Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’yle (BMMYK) Bakanlığımız bu konuda yakın bir çalışma ve işbirliği içerisindedir. Bahse konu insanlara yardım amacıyla işlem ve değerlendirmelerin yapılabilmesine yönelik olarak geliştirilen mekanizmayla Suriye vatandaşları Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’yle işbirliği halinde ve ilgili makamlarımız olan İçişleri Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü’nün bilgisi ve onayıyla Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne geçiş imkanı buluyorlardı. Son haftalarda bu amaçla gelen kişilerin sayısındaki önemli artış Ercan Havaalanı’ndaki bekletme kapasitesinin de üzerinde bir yığılmaya sebebiyet vermiştir. Bu  durum özellikle son birkaç haftadır bu kişilerin gayri insani koşullarla karşı karşıya kalmalarına neden olmuştur. Bu sorunların aşılabilmesi ve ülkemize giriş yapmaksızın bir nevi transit olarak Ercan Havaalanı’ndan geçilmesini sağlayan söz konusu uygulamanın değiştirilmesi yoluna gidilmiştir. Bakanlar Kurulu bugün, Suriye'nin de vize uygulanan ülkeler arasına dahil edilmesine karar vermiştir.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ozancan
Ozancan - 8 ay Önce

Konudan alakasız olarak rahatsızlık duyduğum bir olayı buraya yazma ihtiyacı gördüm. Türkiye'den gelen vatandaşlara eskiden 3 ay kalış izni kolaylıkla verilirdi ama bu 1 aya düşürüldü (1 ay altı veya üstü 2 aya kadar insiyatifle değişiyor). Bu durum benim gibi aile bireyleri kıbrısta oturum izni almış veya yaştan dolayı sıkıntısı olmayıp KKTC'de kamayı seçen aile büyükleri olanlar için sıkıntı yaratıyor. Verilen kalış iznini 3 aya tamamlama şansı Lefkoşa KKTC İçişleri Bakanlığından olmasına karşın bu sadece yılda sadece 1 kez yapılabiliyor.Sıksık çıkıp tekrar girmek zorunda bırakılan insanlara ilk olarak maddi ve bu durumun sürekliliğinden dolayı manevi olarak insanları kötü yönde etkiliyor. KKTC ayrıntılı bir yasa ile ayrımını yapabilirse kayıtlarını inceleyip izin süresini ona göre belirleyebilirse daha iyi olabilir. Ben 8 yıldır bu şekilde düzenli olarak giriş yapıyorum ve hiçbir soruna sebebiyet verecek bir hal ve durumda bulunmadım. İnsanların sürekliliğine ve siciline bakılarak verilen bu izin sürelerinin düzenlenip uzayıp kısaldığı bir sistem gündeme gelebilirse benim gibi birçok insan eminim ki bundan büyük bir mutluluk duyacaktır. Sizlerden ricam habercilik anlayışı ve sorumluluğu ile bunu yetkililere iletmenizdir.
Saygılarımla.

SIRADAKİ HABER

banner107

banner108