Tepebaşı’ndaki yangını unutmadık

banner37

2020 yılında ülkemiz, büyük bir yangın felaketi de yaşadı

Tepebaşı’ndaki  yangını unutmadık
banner90
banner99

2020 yılında KKTC’de yaşanan felaketler zinciri hiç durmak bilmedi.

Mayıs 2020’de Tepebaşı köyünde çıkan yangın Kalkanlı’ya kadar uzandı. Kalkanlı Yaşam Evi, yangın nedeniyle tahliye edildi. Yangına Türkiye ve Güney Kıbrıs'tan yangın söndürme helikopterleri müdahale etti.
Tepebaşı köyünde ormanlık alanda başlayan ve Kalkanlı'ya kadar uzanan yangında Anıt Zeytin ağaçları da dahil olmak üzere, 7 bin 500 dönümün yandığı tahmin ediliyor.
 

Nisan ayında neler oldu?

1 Nisan’da, Koronavirüs salgınında KKTC’de bir kişi daha hayatını kaybetti ve toplam kayıp sayısı ikiye yükseldi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, İhtiyat Sandığı Dairesi’nin, iştirakçilerine online hizmet vermeye başladığını açıkladı.
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, ülkede daha önce Koronavirüs nedeniyle tedavi gören ve 14 günlük karantina süreleri sona eren 28 Alman turistin 02.00 saatlerinde ülkelerine uğurlandığını açıkladı.
Merkezi Cezaevi’nden Şubat 2018’de firar eden kişi, Beyarmudu Kapısı'ndan KKTC’ye geçtiği sırada tespit edilerek tutuklandı.
Karpaz bölgesindeki 15 köyde sokağa çıkma yasağı, bir hafta daha uzatıldı.
Bakanlar Kurulu, ilçeler arası seyahatlere, elzem hizmetlerde çalışanlar ve görevli özel sektör çalışanları hariç, kısıtlama getirdi. Lefkoşa fuar alanındaki depo binaları, Corona Virüsü Merkezi ilan edildi.
Bakanlar Kurulu’nun ilçeler arası seyahat yasağı kararı uygulamaya girdi. Karara göre 5 gün süreyle ilçeler arası giriş ve çıkış olmadı. Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde yoğun bakımda COVID 19 tedavisi süren 74 yaşındaki Ümit Tilki (E) hayatını kaybetti. Çalışma hayatına dair her türlü soru, bilgi ve şikayet için ALO 102 İhbar Hattı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Whatsapp Hizmet Hattı devreye girdi.
9 Nisan’da Koronavirüs salgını nedeniyle İngiltere’deki KKTC vatandaşlarını ülkeye getirme çalışmaları çerçevesinde 163 kişiyi taşıyan son uçak da ülkeye geldi. Bakanlar Kurulu, Koronavirüs önlemlerini uzattı. Okullar ve elzem olmayan işyerleri ay sonuna kadar kapalı kalmaya devam edecek. Özel sektördeki kapalı iş yerleri bir hafta daha kapalı kaldı. Karpaz'da tam sokağa çıkma yasağı uygulanan köyler 15'ten 3'e indi. Yenierenköy, sipahi ve Dipkarpaz'da yasak devam etti.
Sağlık Bakanlığı, yeni pandemi hastanesi için ilk adımın atıldığını; hastanenin avam projesinin hazırlandığını ve binanın 45 günde bitirilmesinin hedeflendiğini duyurdu. Covid-19 teşhisi ile hastanede yoğun bakımda tedavi gören, Alsancak bölgesinde ikamet eden  54 yaşındaki Mehmet Uğur Kaya hayatını kaybetti.
Bakanlar Kurulu yeni kararlar aldı. Motorlu araç ruhsat harçlarını zamanında internet üzerinden ödeyen araç sahiplerine yüzde on indirim yaptı. 567 Türk vatandaşı, üç özel uçak seferiyle KKTC'den Türkiye'ye dönecek.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yaklaşık bir aylık aranın ardından “Koronavirüs” gündemiyle toplandı. Bakanlar Kurulu, maskesiz sokağa çıkmayı yasakladı.
Dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı video mesajla kutladı.
Kalkınma Bankası, bankanın işletmelere yönelik kredi paketlerinde kefil kriterleri ile ilgili ekstra esneklik sağlayabilecek bir düzenleme yaptı.

banner134
KKTC Merkez Bankası, Türk lirası mevduat hesapları ve yasal karşılık hesaplarına uygulanan faiz oranları ile Türk lirası reeskont, iskonto ve avans işlemleri yıllık faiz oranlarını yeniden belirledi.
Merkez Bankası nezdindeki faize tabi Türk lirası mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranı yıllık yüzde 6,50’den yüzde 5,00’e, Türk lirası yasal karşılıklara uygulanan faiz oranı yıllık yüzde 2,25’den yüzde 1,00’e indirildi.
 

Mayıs ayında neler oldu?

Dönemin Başbakanı Ersin Tatar ile yaptığı telefon görüşmesini izinsiz olarak kaydeden Türkiye'de sakin bir kişinin gönderdiği videoyu paylaşan iki kişi özel hayatın gizliliğini ihlalden tutuklandı.
Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde 23 Mart’ta uygulanmaya başlanan 'kısmi' sokağa çıkma yasağı sona erdi.
Bakanlar Kurulu kararıyla şehirlerarası seyahat sınırlaması kaldırıldı. Okul, kreş, dershane, etüt merkezi gibi yerlerin kapalı kalma süresi 15 Mayıs'a kadar uzatıldı. Benzin, motorin ve Eurodisel'de 0.40 kuruş indirim yapıldı.
Erdal Onurhan’ın istifasıyla boşalan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Selim Gökbörü atandı.
 

Gazimağusa’da ev yangını…

76 yaşında Zehra Molding, Gazimağusa’daki evinde çıkan yangında hayatını kaybetti.
Çiçekçiler, Bakanlar Kurulu kararıyla, Anneler Günü'nde adrese teslim şeklinde faaliyet gösterebilecek ancak dükkana müşteri kabul edip satış yapamayacak.
Koronavirüs salgını önlemleri çerçevesinde 14 Mart’tan beri kapalı olan ülke genelindeki restoranlar, kafeler, pastaneler, tatlıcılar, kebap, döner, pide, pizza gibi fast-food yapan yerler, büfeler ve sandviççiler, paket servis ve yerinde teslim hizmetine başladı.
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devle Hastanesi’nde tedavi gören son Covid 19 hastası 83 yaşındaki Zekai Gece alkışlar eşliğinde taburcu edildi.
Gazimağusa'da limanda açıkta demirli bulunan Anakin isimli yük gemisinde bulunan Mısır uyruklu 23 yaşındaki Ahmed Mohamed Hassan Youssef ve Suriye uyruklu 26 yaşındaki Hosin Alothman gemi güvertesinde su ile temizlik yaptıkları sırada gemide bulunan kaçak elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.
KKTC ve Türkiye arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması imzalandı. 2 milyar 288 milyon 976 bin TL’lik hibe ve kredi içeren anlaşma, Covid-19 salgınının KKTC ekonomisinde açtığı yaraları sarmayı amaçlıyor.
KKTC’de COVİD-19 tedbirleri kademeli olarak kaldırılmaya devam ediyor. Spor salonları açıldı.
29 Mayıs, Koronavirüs salgını nedeniyle kılınmayan cuma namazları uzun bir aranın ardından ilk kez kılındı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75