Turizmcinin umudu Kurban Bayramı

banner37

Ayakta kalma mücadelesi veren turizmciler, Kıbrıs’ın öncü sektörü turizmde yaşanan hazin tablonun ağustos ayında düze çıkmasını umut ediyor

Turizmcinin umudu Kurban Bayramı
banner90
banner8

“GÜNDE 30-40 SEFERDEN 8 SEFERE”... Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, eski bayramlarda günde 30-40 arası uçak seferleri olduğunu ve gelenlerin hepsi turist olmasa da otellerin dolu olduğunu anımsattı. Çağıner, “Geçmişte 30-40 sefer yapıp şu an 8 e düştüğümüzü düşünürsek zaten oran ortadadır. Elbette ki bu gelecek olan kişilerin de hepsi turist değil, yerli halk ve çalışan kesimler de olacak. Ama yine de Kurban Bayramı ve ağustos ayından müşteri potansiyelinin yüzde 50’ye çıkacağı konusunda umudumuz var” dedi.

Funda ÖZSAKINÇ

   Dünyada ve ülkemizde önemli ölçüde ekonomik kayıplara neden olan Koronavirüs salgını hayatı durdurdu, ülke bazında ekonomik çöküşler yaşamamıza sebep oldu.

   Her sektörde olduğu gibi KKTC’nin öncü sektörü turizmde de, yaşanan hazin tablonun ağustos ayında düze çıkması umut ediliyor.

   Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, KIBRIS’a yaptığı açıklamada, umutlarının Kurban Bayramı’yla başlayacak hareketlenmenin ağustos ayında da yansıyarak doluluk oranlarının yüzde 50’ye çıkması olduğunu bildirdi.

banner134
   Çağıner, eski bayramlarda günde 30-40 arası uçak seferleri olduğunu ve gelenlerin hepsinin turist olmamakla birlikte yine de genel olarak otellerin dolu olduğunu anımsattı.

   Başkan Dimağ Çağıner, “Geçmişte 30-40 sefer yapıp şu an 8’e düştüğümüzü düşünürsek zaten oran ortadadır. Elbette ki bu gelecek olan kişilerin de hepsi turist değil, yerli halk ve çalışan kesimlerden de olacak. Ama yine de Kurban Bayramı ve ağustos ayından müşteri potansiyelinin yüzde 50’ye çıkacağı konusunda umudumuz var” dedi.

“Otelcilik sektörünü açık ve ayakta tutmalıyız”

   Otelciler olarak salgın sürecinde istenilen misafir rakamlarına ulaşmanın mümkün olmadığının farkında olduklarını belirten KITOB Başkanı Çağıner, “Şu an açık olmamızın tek sebebi, bu sektörü öldürmemek ve istihdamın devamlılığını sağlayabilmektir” dedi.

   Kendileri için önemli olanın turizm sektörünün öyle veya böyle bir şekilde açık ve ayakta tutulması olduğunu vurgulayan Çağıner, konuyla ilgili gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini bildirdi.

   Dimağ Çağıner, “Çalışan kadrosunun istihdamının devamı için açık kalmalıyız. Kapanırsak binlerce insan işsiz kalacak. Bu insanlar neyle geçinecek? Neyle yaşamını devam ettirecek? Sonra otelciler 1 yıl sonra bu eğitilmiş kadroyu bulmakta ve istenilen kalitede hizmeti sunmakta sıkıntı yaşayacak. Aynı anda tüm oteller kaliteli ve eğitilmiş kadro arayışına girecek olursa büyük bir çıkmaza girilecek” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75