banner6

Ünlü Playboy modeli Eva Kay Wenal cinayeti 15 yıl sonra çözülüyor

banner37

Ünlü Playboy modeli Eva Kay Wenal cinayeti 15 yıl sonra çözülüyor
banner150

banner150

banner99

Playboy modeli Eva Kay Wenal cinayetinin sır perdesi 15 yıl aradan sonra kaldırılıyor.

Emlâk kralı eşiyle herkesin imrendiği bir hayat sürüyor gibi görünen Kay'in ölümünde, en yakınlarından bile gizlediği ilişkileri mi rol oynadı? Yoksa cinayetin sebebi sadece para mıydı?

Faili meçhul cinayet davalarının belki de en bilinenlerinden biri eski Playboy modeli Eva Kay Wenal'ın sır dolu ölümü. 1 Mayıs 2008 akşamı meydana gelen olayda, multimilyoner emlâk zengini Hal Wenal eve geldiğinde karısı Kay'i mutfakta kanlar içinde yatarken buldu. O günden bu yana süren soruşturmada katile halen ulaşılamadı.

Birbirleriyle uyum içinde yaşayan çift, 1 Mayıs günü her zamanki gibi kahvaltılarını yaptıktan sonra işe gitmek için saat 06.40'ta evden ayrıldı. Saat 11’de şirkete giriş yapan Kay Wenal, kendisini iyi hissetmediği gerekçesiyle öğleden sonra eve gitmeye karar verdi.

Saat 16.00 civarı eve vardığında Colorado Sanat Enstitüsü'nden bir telefon alan Kay Wenal, o saatten sonra kimseyle temas kurmadı. Olay yerini inceleyen dedektifler, Kay kanepeye uzanmış kitap okurken kapının çaldığını ve bunun üzerine kadının katile kapıyı açtığını tahmin etti. Zira kapıda herhangi bir zorlama izi yoktu. Dedektifler, saldırganın Kay Wenal’ı itip içeri girdiği, kafasını duvara vurup sersemlettikten sonra yumrukladığı ve boğazını kesip öldürdüğü sonucuna vardı.

Olay yerini inceleyen polis, katile ilişkin en ufak bir ipucu dahi bulamayınca Hal Wenal, FBI’dan emekli olan Özel Ajan Ned Timmons’dan yardım istedi. Davayı üstlenen Timmons, Kay Wenal cinayetinde bizi şaşkına uğratan faktörlerin başında saldırganın uyguladığı ‘aşırı’ şiddet geliyordu. Kay’in öldürülme şekli, yoğun şiddet ve büyük bir öfke barındırıyor” ifadesini kullandı.

Katil evde parmak izi dahil hiçbir delil bırakmayacak kadar profesyoneldi. Üst kattaki yatak odasında bırakılan kanlı havlu dışında en ufak bir ize rastlanmamıştı.

Katilin, Kay Wenal gibi zengin bir kadını öldürmesinden sonra evdeki değerli eşyalara el sürmemiş olması da bir o kadar dikkat çekiciydi. Wenal'ların yatak odasındaki pahalı mücevherlerle dolu kasaya dokunulmamıştı. Gwinnett İlçe Emniyeti müfettişlerinin hazırladıkları raporda kurbanın parmağındaki değerli taşlarla süslü yüzüklerin dahi çıkartılmadığı üzerinde durulmuştu.

Gwinnett polisi, araştırmayı derinleştirdiğinde aileyle ilgili bir dizi sır da ortaya çıktı. Lüks içinde yaşayan Hal Wenal’ın işlerinin giderek kötüleştiği ve davalarla boğuştuğu önemli bir ayrıntıydı. Bununla birlikte, olay günü Wenal'ların evinin yakınlarında dolaşan bir şahıs da komşuların gözünden kaçmamıştı. 

Son olarak, Kay’in başka biriyle ilişki yaşadığı ihtimali üzerinde duruldu. Evde bulunan bazı isimsiz mektuplar bu olasılığa işaret ediyordu. Ne var ki tüm bu ipuçları polisin Kay Wenal'ın katillerine ulaşmasına yetmedi.

Olay yerindeki ilk ayrıntıları anlatan Hal, eve girdiğinde Kay’in mutfak zemininde yattığını söyledikten sonra şunları eklemişti:

“Eve girdiğimde telefon ahizesini elinde tutuyordu, muhtemelen yardım çağırmak için telefona yöneldi.”

Polis raporunda özellikle altı çizilen husus ise Kay’in yoğun bir şiddete maruz kalmasıydı. Hal'in ifadelerinde, “Birinin böyle bir şeyi neden yaptığını anlayamıyorum” sözlerini defalarca tekrarlamıştı.

Olay yeri raporunda dedektifler, “Boğazında meydana gelen ağır kesikler nedeniyle kan damlacıkları her yere sıçramıştı. Anlaşılıyor ki, Kay Wenal kapıyı açtığı esnada aldığı ağır darbe sonucu sersemlemiş ve etkisiz hale getirilmiş” ifadelerine yer verdi.

Eski FBI ajanı Timmons, Kay’in ölüm şeklinin korkunç olduğunu söyledikten sonra cinayetin nedeninin “aşk” ya da "intikam" olabileceğini belirtti. Katilin yatak odasındaki kasaya dokunmaması ve evden bir şeyin çalınmamış olması, cinayetin plânlı bir biçimde işlendiğinin kanıtı olarak gösterildi.

Adli tıp raporunda, Kay Wenal’ın boynunda “iki ayrı kesik” olduğu ve aşırı kan kaybı nedeniyle öldüğü belirtildi. Raporda, “İlk bıçak darbesinin öldürücü olduğu anlaşılıyor. İkinci darbenin ise maktulün ‘şalterini kapattığı’ anlaşılıyor” denildi.

Timmons, “Neden onu silahla vurmadı? Bu şiddetin nedeni neydi? Birinin boğazını kesmek hiç de kolay bir şey değildir. Bu nefretin kaynağı neydi?” sözleriyle, katilin psikolojisini ve cinayetin ardında yatan nedenleri sorguladı.

Başından beri polis, Kay'in davasının bir “aşk cinayeti” mi yoksa eşi tarafından plânlanan bir “intikam cinayeti” mi olduğunu araştırmıştı.

Hal, lehine ifade veren görgü tanıkları sayesinde davanın başında şüpheli olarak görülmemişti. Ayrıca cinayet gününde bir çalışanını evinde ziyaret ettikten sonra pek çok noktaya uğradığı tespit edilmişti.

Dedektifler gözden kaçırılan önemli bir detayın üstüne gitme kararı aldılar. Kay Wenal’ın kanıyla kaplı havluyu yeniden adli tıbba gönderildi. İncelemelerin sonucunda havlunun üzerinde Kay’in kan örneklerinin dışında bilinmeyen bir erkeğe ait DNA örneği tespit edildi.

Katile ilişkin DNA parçasına ulaştıklarını düşünen yetkililerin önünde yeni hedef var. Elde edilen DNA’dan bir soyağacı çıkararak katile ulaşmak. Yıllardır elini kolunu sallayarak dolaşan katilin yakalanması için bu son şans olarak görülüyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104