banner6

Yalnızlık hayal gücünü artırıyor

banner37

Yalnızlık hayal  gücünü artırıyor
banner151

Nörolojik araştırma:
Koronavirüs (Covid-19) tecrit önlemleri yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte yeniden artırılırken, bilim insanları yalnızlığın beyinde hayal gücüyle ilişkili yapıların inşasına nasıl yardımcı olabileceğini gösterdi.
Saygın bilim dergisi Nature Communications’ta yayımlanan araştırmaya göre, yalnız insanların beyninde hatırlama, başkalarını düşünme, hayal kurma ve gelecek planlamayla ilişkili (varsayılan ağ ismi verilen) bölgelerde daha fazla aktivite görülebiliyor.

Science Daily’nin aktardığına göre insanlar, geçmişi hatırlarken, geleceği tasavvur ederken veya varsayımsal bir şimdi hayal ederken, “varsayılan ağ” isimli bölgeleri kullanıyor. Bu ağın yapısının ve işlevinin yalnızlıkla olumlu bir şekilde ilişkilendirilmesi de yalnız insanların durumlarının üstesinden gelmek için hayal gücüne, hatıralarına veya geleceğe dair umutlarına odaklanma ihtimalinin daha yüksek olmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Araştırmanın başyazarı ve McGill Üniversitesi'nde nöroloji doçenti Nathan Spreng, “Bizi şaşırtan şey, verilerde görülen etkinin çok ezici bir etki olmasıydı” dedi. Verilere göre yalnızların beyninin bu bölgeleri arasındaki bağların güçlendiği ve gri madde hacminin yalnız olmayanlara göre daha fazla olduğu görüldü.

Araştırma kapsamında yaklaşık 500 bin Britanyalının biyomedikal bilgilerinin depolandığı büyük ölçekli veri tabanı UK Biobank’ten alınan 40 bin deneğin beyin görüntüleri tarandı. Yaşları 40 ve 69 arasında değişen katılımcılardan, kendilerini yalnız hissedip hissetmediklerine dair soruları içeren anketleri cevaplamaları istendi. Araştırmacılar daha sonra, kendini yalnız hissetmediğini söyleyenlerin MR taramalarını düzenli aralıklarla yalnızlık çektiğini belirtenlerle karşılaştırdı.
 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110