banner6

Yunan parlamentere Akar’dan sert tepki

banner37

NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Siyasi Komisyon ile Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı İstanbul’da düzenlendi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Yunanistan ya da başka hiçbir ülkeye tehdit unsuru oluşturmadığını belirterek, sorunların diyalog olmadan çözülemeyeceğini vurguladı.

Yunan parlamentere Akar’dan sert tepki
banner151 banner143

Akar, Yunan bir parlamenterin “Kıbrıs’ın kuzeyinde işgaliniz sürüyor” ifadesini kullanması üzerine sert tepki göstererek, şunları söyledi: “Kıbrıs’ın kuzeyine işgal derseniz, başından kavga etmek istiyorsunuz demektir. Türkiye, Kıbrıs’ın kuzeyinde işgalci değildir. Orada 1974’e kadar katliamlar, darbeler yapıldı. Rumların dahil hayatları tehlikeye girdi. Biz 1974’te Barış Harekatı’nı yaptık. 1974’ten şu ana kadar hem güney hem kuzey barış, huzur içinde yaşıyor.” Akar, “Eğer siz bizim mücadele ettiğimiz, halkımıza zarar veren, 40 bin kişiyi öldüren, 251 kişiyi katleden PKK/YPG’ye, FETÖ’ye orada kampta yer verirseniz bunun adı müttefiklik olmaz, bu dostluğa aykırıdır” dedi. Yunan parlamenterin “Öyle bir şey yok” demesi üzerine Akar, “Yok demeyin. Yunanistan’daki Lavrion kampını bilmeyen yok. Aynı şekilde İsveç’te de PKK/YPG’liler her şeyi yapıyor. Bunun ne insanlık, ne demokrasi ne de insan hakları ile alakası var” diye konuştu.

İki ülke arasında yapılan istişari toplantıları hatırlatan Akar, “Dördüncü toplantı için Yunan tarafını Ankara’ya beklediğimizi belirttik. Ancak iki yıldır cevap alamadık” dedi. Akar, konuşmasının ardından kendisine “Size teşekkür etmeyeceğim” diyen Yunan parlamentere, “Bu Yunan nezaketine uygun bir davranış değil” karşılığını verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104