Gerçekleri dile getirdiler, yüreklere su serptiler…

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kıbrıslı Rumlara, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, Kıbrıslı Türklere moral verdiler. Anastasiadis ile Miçotakis bildik şeyleri söylediler ve garantörlüğün çağdışı olduğunu, Türk askerinin adadan gitmesi gerektiğini savundular, iki toplumlu, iki kesimli federasyon tezi dışında bir görüşmeyi kabul etmeyeceklerini kaydettikler. Bunları söylerken, her zamanki gibi BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve AB ilkelerine atıfta bulunurken, onları ‘kalkan’ olarak kullanmayı sürdüreceklerinin sinyalini verdiler.

Zaten şımarıklığın ve uzlaşmazlığın nedeni de, BM üyesi olarak tanınmışlık ve Kıbrıs sorunu çözüme kavuşmadan tek yanlı, haksız yere AB üyeliği değil midir? Zora girdiklerinde BM’yi, özellikle de AB’yi ‘sığınacak liman’ olarak görüyor, üyelik avantajını hep istismar ederek, tepe tepe kullanmaktadırlar. Miçotakis ve Anastasiadis, bunca yıldır Kıbrıslı Türklere uygulanmakta olan ambargoların da çağdışı olduğunu söyleme cesaretini niye gösteremiyorlar?

Bunları geçelim ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, halkımızın yüreğine su serpen açıklamalarına gelelim. Erdoğan, Rum-Yunan zihniyetinin 50 yıldır müzakereleri başarısızlığa mahkum etmesi karşısında, eski çözüm formüllerini tekrar konuşmanın anlamı kalmadığını söyledi, “Artık federasyon diye bir şey yok. Geçin artık o işi. İki devletli çözümden başka Kıbrıs’ta çıkış yolu kalmadı” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, artık zamanın ve toplumun ruhundan uzak, federasyon temelinde müzakere etmenin, Kıbrıs halkına zaman kaybettirmekten başka işe yaramayacağını söyledi, “İki devletli çözümden başka Kıbrıs’ta çıkış yolu yoktur” dedi. Oktay ayrıca “AB, Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafının sözcüsü gibi, bu çözümün önündeki en büyük engeldir” dedi ve “KKTC’ye uygulanan ambargolar çağ dışılıktır” diye de ekledi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, “Türkiye Cumhuriyeti ile yüzde yüz fikir birliği içinde aynı noktadayız” şeklinde görüş belirtti.

Kıbrıs’la ilgili 5+1 Konferansı hazırlıkları yapılırken, öncesinde yer almakta olan temaslar elbette yakından izlenmektedir. Ankara ve Atina’nın, aynı zamanda Lefkoşa’nın her iki kesiminde verilen mesajlar mercek altına alınmakta, değerlendirilmektedir. Özellikle New York ve Brüksel, hatta Londra, Kıbrıs’la ilgili değerlendirmelerin odak noktasını oluşturmaktadır. Ancak doğalgaz zenginliği nedeniyle Doğu Akdeniz’in ön plana çıkmasıyla birlikte, adadaki gelişmeleri diğer ülkeler de yakından takip etmektedir. Bunlar arasında İsrail, Mısır ve Fransa’yı, hatta diğer bazı ülke isimlerini de sayabiliriz. Nitekim Rum lider Nikos Anastasiadis’in 14 Şubat Pazar günü İsrail’e yapacağı ziyaret önemlidir. Bu ziyarette İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Doğu Akdeniz’deki durum ele alınacaktır.

Daha önceleri çok defa işaret ettiğimiz gibi, federasyon diye diye Kıbrıs Türk tarafını müzakere masasına mahkûm eden Rum-Yunan ikilisi, doğalgaz olayında da KKTC’yi dışlamakta, Türkiye’ye boyu yetmediğinden ‘Şer İttifakı’ oluşturma çabalarından vazgeçmemektedir.

Sonuçta, Kıbrıs konusunda yeni sayfalar açılırken, Rum tarafının da, Türk tarafının da; Türkiye’nin de, Yunanistan’ın da kırmızı çizgileri bellidir. ‘Hem nalına hem mıhına’ vuran İngiltere’nin de! Görüşler arasında müthiş farklılıklar vardır ve uzlaşabilme olasılıkları mümkün görülmemektedir. Çünkü köprülerin altından çok sular geçti. Artık gerçekçi çözüm zamanıdır. 52 yılı heba edilen Kıbrıs Türkünün artık boşa zaman kaybetmeye tahammülü yoktur. Erdoğan’ın dediği gibi, Kıbrıs’ta iki devletli çözümden başka çıkış yolu kalmış değildir.

***

Lapta ve Karşıyaka’da iki evde yas tutuldu

Geçtiğimiz gün Girne’nin Lapta ve Karşıyaka kentlerinde iki evde yas tutuldu. Taş ailesinin değerli büyüğü Kerim Taş, önceki gün Lapta’da gözyaşlarıyla toprağa verildi. Sevgili eşi Havva Hanım, çocukları Soner-Hilal Taş, Evren-Burcu Taş ve Abdullah Taş, torunları Nehir, Kumsal, Mira, Toprak ile Ayaz, derin üzüntülerini tüm dost, akraba ve sevenlerine duyururken, nur içinde yatmasını ve mekânının cennet olmasını dilediler.

Karşıyaka’nın sevilen simalarından, Elemzade ailesinin değerli büyüğü Niyazi İsmail Elemzade, namı diğer Niyazi Hoca, 8 Şubat tarihinde Karşıyaka’da defnedildi. Sevgili eşi, kızları, damadı, torunu ve tüm ailesi, vefatını üzüntü ile duyururken, mekânının cennet olmasını temenni etti. Niyazi Hoca aslen Alifodez köyünden olup, çevresinde sevilen bir isimdi.

Öte yandan ‘Cyprus Pools Ltd. Direktörleri ve Personeli’ adına yayınlanan taziye mesajında, “Çok değerli, çalışkan, özverili ve işinde çok başarılı, şirketimizin saygıdeğer İşler Sorumlusu personelimiz, herkes tarafından sevilen sayılan iyi insan Çimen Önöral’ın vefatından dolayı derin üzüntü içerisindeyiz. Merhuma Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı dileriz. Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun” denildi.

YORUM EKLE

banner111

banner75