Gıda gündeminde tartışılan palm yağı

Son günlerde palm yağı ile ilgili Dünya ve Türkiye basınında çıkan haberler sağlıklı ve güvenli gıdanın önemini yeniden gündemimize taşıdı. Palm yağı, Elaeis guineensis olarak bilinen, Malezya, Batı ve Orta Afrika ile Endonezya’da ekimi yaygın olarak yapılan yağlı meyvenin pulp kısmından (yağ oranı P) elde edilen ve oda sıcaklığında yarı katı olan bir yağdır.

Meyvenin çekirdeğinden elde edilen ve laurik asit (@-52) içeriği yüksek olan yağ ise palm çekirdeği yağı olarak bilinmektedir. Palmiye yağının yılda yaklaşık 28 milyon tonluk üretimi ile dünya çapında en çok üretilen yağlar sınıfında soya yağından sonra ikinci sırada geldiği görülüyor.

Maliyetinin düşük olması, renge, kokuya, tada sonuç olarak gıdanın lezzetine olumsuz bir etki bırakmaması ve trans yağ içermemesi nedeniyle gıda sektöründe çok tercih ediliyor. Gıda sanayisinde ağırlıklı olarak margarin üretiminde, unlu mamuller, pasta, çikolata, dondurma ve benzeri ürünlerde kullanılıyor. Ayrıca kızartmalık yağ olarak restoranlarda da kullanılıyor. Kozmetik sektöründe de palm yağı içerikli ürünler var.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin raporunda palmiye yağının doğal kırmızı renginin ve kokusunun ortadan kaldırılması için yüksek sıcaklık uygulanıyor. Bu işlem de glisidil yağlı asit esterleri olarak adlandırılan atık maddelerin oluşumuna neden oluyor. Bu maddelerin sindirimi sonucunda tümör oluşumuna yol açtığı düşünülen glisidol oluştuğu görülüyor.

2016 yılında Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı’nın (EFSA) palmiye yağına ilişkin yayınladığı araştırmada ise 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının, diğer bitkisel yağlardan daha fazla kanserojen madde taşıdığı için tehlikeli olduğu belirtilmiştir. Ancak araştırmada palmiye yağının tüketilmemesine dair herhangi bir tavsiye yer almamış, risk seviyesinin daha iyi değerlendirilmesi gerektiği söylenmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de palmiye yağının potansiyel riskine dikkat çekmiş ancak gıdalarda kullanılmasına bir kısıtlama getirmemiştir. Fakat rapordaki ürkütücü bilgiler üzerine özellikle İtalya’da bazı firmalar ürünlerinde palm yağı kullanmayacaklarını duyurdu. Sonuç olarak, palm yağının kullanımının kısıtlanması gibi bir süreç, gıda sanayisi açısından riskli gözükmektedir. Zaten sorunun kaynağı palm yağı değil, uygulanan yüksek sıcaklık işlemleri sonucu palm yağlarında oluşan GE, 3-MCPD, 2-MCPD maddelerdir.

Gıda sanayicileri hammadde olarak kullanacağı yağı almadan önce gözetim ve analizle kontrol etmeli bu maddeleri içermeyen yağları tedarik etmelidir. Bu şekilde üreticiler, müşterilerinin yani tüketicilerin kafasında oluşan soru işaretleri ortadan kaldırabileceklerdir. Gıda Mühendisleri Odası olarak yaptığımız basın açıklamasında da dediğimiz gibi, “Gıda Güvenliği ile ilgili tüm yasa ve tüzüklerin tamamlanması, bir an önce hayata geçirilmesi ve Gıda Sektörümüze yön verecek denetim mekanizmasından sadece ve sadece Devlet otoritesi sorumludur. Bu vesile ile Gıda Mühendisleri Odası olarak, Devletin bu yöndeki çalışmalarını varsa toplumla paylaşmasını; eğer yoksa da bir an önce bu yöndeki çalışmaların başlatılmasını talep ediyoruz.

Dünya Standartlarında ve güvenilir gıdalara her insanımızın erişilebilir olması, en temel vatandaşlık haklarımızdan olmalıdır”.
 

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104