Gıda güvenliği, sağlığımız ve devletin sorumluluğu

Devlet Laboratuarı çalışmıyor...

Yandı... Yaklaşık 2 aydır en başta gıda analizleri olmak üzere, hiç bir analiz yapılamıyor... En az bir hafta daha çalışmayacak ve hiç bir analiz yapılamayacak.

Şu anda yediklerimizin ne kadar sağlıklı olduğu konusu "Allah'a kalmış" durumda...

Sağlığımız, Allah'a emanet...

Oysa modern Dünya, bu tür gıda analizlerine, gıda hijyenine çok önem veriyor...

Toplum sağlığı adına bu analizlerin yapılmıyor olması, kabul edilebilir bir şey değildir.

Hâlâ çözüm bulunamamış olması da ihmaldir.

Sorumluluk sahibi olanların, "Yangın çıktı, bizim ne kabahatimiz var" noktasında davranış sergilemesi de "Doğru bir tavır" değildir.

Bazı görevlere talip olacak kişilerin, o görevlerin sorumluluğunu çok iyi bilmesi gerekmektedir.

Kesinlikle ilgili hükümet, bakan veya müdürlüğün kişisel kabahati ile yangın çıktığını söyleyemeyiz. Ama, bu laboratuarda her an bir sorun olabilir" denilerek, alternatifinin hazır bekletilmesi gerekmekteydi.

En kısa sürede bu alternatifin yaratılması, yaratılamıyorsa, seçeneklerden biri olan "Güney Kıbrıs'tan yardım alınması"nın devreye sokulması düşünülmelidir.

Halkın sağlığı tehlikededir.

Bu, ihmal edilecek, es geçilecek, küçümsenecek bir durum değildir.

Çok ciddi bir olaydır.

-*-*-

İngiltere'de geçtiğimiz Pazar günü yayınlanan The Observer gazetesi, her dört mezbahadan üçünün basit hijyen kurallarına uygun olmadığını ön sayfasından duyurmuştu.

Gazetede, ülkedeki kasaplarda satılan etlerin sağlıklı olamayacağı uyarısı yapılıyordu. Çok ciddi ve ölümlü sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğine dikkat çekiliyordu.

Bu konuda KKTC'de ne kadar denetim yapıldığı konusunda da endişelerimiz olduğu gibi; Güneyden kaçak et getirilmesinin engellenememesinin de büyük bir sorun olduğu inancındayız.

Devleti yönetenlerin gerek gıda analizleri, gerekse et kesim veya kaçak et ithalatı konusunda çok daha dikkatli ve etkili olması gerekmektedir.

-*-*-

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), "Gıda hijyeni"ne çok önem vermektedir.

Üretimden tüketime, gıda güvenliğini sağlamak, hükümetlerin en birincil görevleri arasındadır ve WHO, bunu "Olmazsa olmaz" kabule etmektedir.

Yönetenler, gıda güvenliğini sağlamak için, tüm koşulları sağlamakla mükelleftir.

İşte şu anda, KKTC'de bu güvenlik ortadan kalkmış durumdadır.

Üretim ve ithalatla piyasaya sürülen gıdaların "Güvenliği", analiz edilemez haldedir ve bu durum ciddi suç kapsamındadır.

Gıda kesim ya da hasadı, işlemesi, depolaması, dağıtım ve nakli yanında; üreticiye sunulduğu andaki hazırlık aşamasının yeterli olmadığı bir yana; laboratuar analizi yapılamaması, bu ülkede, en ciddi geri kalmışlığımızdır. Üzerinde titizlikle durulması da kaçınılmazdır.

Yeterli gıda hijyeni ve şu anda yerine getiremediğimiz gıda analizi eksikliği, ciddi anlamda gıda kaynaklı hastalıkları ve hatta "Tüketicinin" ölümüne yol açabilecek bir durumdur.

-*-*-

Sağlık Bakanlığı'nın elinden geleni yaptığına olan inancımız tam olmakla birlikte, yaklaşık iki aydır gıda analizi yapılamaması, sorumluların ciddi şekilde düşünmesi gereken bir hata ve ayrıca suçtur.

KKTC Anayasası'nın 45'inci maddesi, "Sağlık Hakkı"nı düzenlemektedir ve şu ifadeyi içermektedir:

"Devlet, herkesin beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmesini ve tıbbi bakım görmesini sağlamakla ödevlidir."

Devlet, içinde bulunduğumuz 2 aylık sürede, bu görevini yerine getirememektedir. Çünkü sağlığımız ciddi risk altındadır.

 

YORUM EKLE