Gıda maddelerinin evde muhafazası ve kullanımı

Satın aldığımız gıda maddelerinin, tüketmeden önce ya da bir kısmını tükettikten sonra kalan bölümünün saklanması hem ekonomik açıdan hem de sağlığımız açısından çok önemlidir. Almış olduğumuz gıdaları buzdolabında ya da kilerimizde saklarken dolaba ya da depoya ilk giren gıda maddesinin ilk önce kullanılması gereken gıda maddesi olduğunu asla unutmayalım. Gıdaların bozulmasına neden olan ve sağlığımızı en çok tehdit eden faktör mikroorganizmalardır. Bu sebeple mikroorganizmalar gıdaların muhafazasında ve saklanmasında önlem almamız gereken ilk ve en önemli tehlikedir. Mikroorganizmaların gıdalarda yaşamasına ve çoğalmasına engel olmak için onların ihtiyaç duyduğu unsurları ortadan kaldırmamız gerekmektedir. Mikroorganizmaların ihtiyaç duyduğu unsuları ortadan kaldırırsak gıdalarımızın da ömrünü uzatmış oluruz. Bu kuralı evimizde uyguladığımızda gıdalarımızdaki bozulmaların bir nebze önüne geçebilir, çöpe attığımız gıdaları azaltabilir böylece ev ekonomimizi koruyabiliriz.

Dikkat edilecek önlemler

-Süt ve süt ürünleri buzdolabı koşullarında 0-4 0C de muhafaza edilmelidir.

-Etler, sakatatlar ve kıyma 4 0C’nin altında, dondurulmuş ürünler ise -18 0C’de derin dondurucuda muhafaza edilmelidir. Dondurularak muhafaza edilen ürünlerin de bir son tüketim tarihi ve raf ömrü olduğu unutulmamalıdır.

-Yumurtalar, evde 0-4 0C’de buzdolabı koşullarında muhafaza edilmelidir.

-Taze meyve ve sebzeler buzdolabı koşullarında 10 0C’nin altında muhafaza edilmelidir.

-Bal, oda sıcaklığında kapalı bir kapta kuru ortamda muhafaza edilmelidir.

-Alkolsüz içecekler, etiket üzerinde belirtilen muhafaza koşullarına dikkat edilerek oda sıcaklığında veya buzdolabı koşullarında muhafaza edilmelidir.

-Dondurulmuş gıdalar, buzdolabında 24 saat, buzlukta 7 gün, -18 °C derin dondurucuda son tüketim tarihine kadar muhafaza edilmelidir.

-Unlu mamuller, oda sıcaklığında kapalı bir kapta kuru ortamda (nem oranı P-60) muhafaza edilmelidir.

-Pişirilmiş gıdalar hemen tüketilmelidir. Daha sonra tüketilecek olanlar hızla soğutulmalı, buzdolabında 4-7 0C arasında muhafaza edilmeli ve tüketilecek miktar kadarı ısıtılmalıdır. Tekrar tekrar ısıtmaktan kaçınılmlıdır.

-Yumurta, buzdolabında yıkanmadan muhafaza edilmeli ve tüketileceği zaman yıkanmalıdır. Eller yumurta ile temas ettikten sonra mutlaka yıkanmalıdır.

-Dondurulmuş ürünler tüketileceği zaman buzdolabında 4-8 0C’de çözündürülmeli, bir kez çözündürülen ürün tekrar dondurulmamalıdır. Dondurulmuş ürünlerin, satın alınması, taşınması ve evdeki dondurucuda muhafaza edilmesi sırasında çözündürülmemesine dikkat edilmelidir.

-Gıdaların hazırlanması sırasında et veya et ürünlerinin özsuları, çiğ yenen gıda maddeleri ile temas etmemelidir. Aksi takdirde çapraz bulaşmaya yol açılır. Et veya et ürünlerinin işlenmesinde gıdaları hazırlayan kişiler, işlemden önce ve sonra ellerini tam olarak yıkamalı ve et ürünleri ile temas eden yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

-Gıdaların pişirilmesinde dış yüzeyin olduğu kadar içinin de pişmiş olmasına dikkat edilmelidir.

-Balda şekerlenme (kristallenme) olması bozulduğu anlamına gelmez. Çoğu çiçek balı doğası gereği daha çabuk kristallenebilir (şekerlenebilir). Soğuk ortamda muhafaza edilen balların koyulaşması veya şekerlenmesi durumunda direkt ısıtmadan ve 45 0C civarında sıcak su dolu bir kabın içinde veya sıcak bir ortamda bekletilerek çözündürülmesi gerekmektedir.

-Dondurulmuş ürünlerde; ambalaj açıldıktan sonra pakette kalan ürünler çözülmeden derin dondurucuya konulduğunda aynı muhafaza koşullarında (-18 C’de) muhafazaya devam edilebilir. Ürünlerde çözülme olması durumunda tekrar buzdolabına konulmadan tüketilmelidir. Aksi halde mikroorganizma çoğalması nedeniyle bozulma oluşabilmektedir.

-Soğumadan kapalı kaplara ve ambalaja alınan unlu mamuller, nemlenme nedeniyle kolayca küflenebilir. Bu yüzden unlu mamuller tam olarak soğumadan kapatılmamalıdır veya ürünün hava alması sağlanarak küflenmesi önlenmelidir.

-Küflenmiş, çürümüş, bozulmuş gıdaların hiçbir bölümü tüketilmemelidir. Çünkü küflenme, çürüme ve bozulma gıdanın olumsuz bütününü etkilemektedir.

-Bozulmuş olan sütler kestirilerek başka süt ürünlerinin yapımı için kullanılmamalıdır.

-Meyve ve sebzelerin yıkanıp temizlenmesi deterjan gibi temizlik maddeleriyle değil, sadece bol akar su ile yapılmalıdır.

-Sebze ve meyvelerin yıkama işlemi doğramadan önce yapılmalıdır. Aksi takdirde, vitaminler kaybolacaktır.

-Meyveler kesildikten veya suyu sıkıldıktan sonra hemen tüketilmelidir. Aksi takdirde, vitamin değeri önemli ölçüde azalacaktır.

-Mutfak hijyenine dikkat edilmeli, uygun malzemeden yapılmış mutfak eşyası kullanılmalıdır.

-Çapraz bulaşmaya sebep olmaması için çiğ tüketilecek gıdalar, riskli gıdalar, pişirilecek gıdalar için ayrı ayrı mutfak ekipmanı kullanılmalıdır.

-Buzdolabında muhafaza edilen ürünlerin ağzı kapalı olmalı ve birbirleri ile temas etmesi önlenmelidir.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104