Gıda zehirlenmelerine karşı alınacak önlemler

Yaz aylarında yiyecek ve içeceklerin saklanması, hazırlanması ve sunulma aşamasında uygun sağlık şartlarının bulunmaması da gıda zehirlenmelerinin yaşanmasında önemli bir etken oluyor. Günümüzde bireylerin ve kurumların birçok faktöre bağlı olarak, gün içerisinde aktiviteler için harcadığı süre değişmiştir. Bunların başında yemek tüketim alışkanlığı ve gıda maddelerinin satın alması gelmektedir. Gıda zehirlenmelerinin her yıl dünyada 420 bin insanın ölümünden sorumlu tutulduğu belirtiliyor. Gıda zehirlenmelerine neden olan mikroorganizmalar, büyüyüp çoğalması için belirli besin öğelerine, sıcaklığa, suya ve bazılarının da oksijene gereksinim duyuyor. Şartlar uygun olduğunda bir mikroorganizmadan 12 saat sonra bir milyar mikroorganizma üreyebilir. Şartlar uygun olmadığında da birkaç saniye içinde ölebilir.

Gıda kaynaklı zehirlenmeye neden olan mikroorganizmaların bir hastalığa neden olabilmesi için gıda içinde yeterli miktarda çoğalması yeterlidir. Besinler, temiz koşullarda ve uygun ortamlarda saklanmamaları, hazırlanmaları sırasında kişilerin ellerindeki mikropların bulaşması, yeterli derecede ısı ile pişirilmemeleri veya servis sırasındaki koşulların temiz olmamasından dolayı, mikroorganizmalar tarafından kontamine olurlar (kirlenirler). Bu durumda tüketilen besinlerin içindeki mikroorganizmalar veya bazı besinlerdeki kimyasal toksinler, sindirim sisteminde çeşitli yollarla hasara yol açarak zehirlenmeyi oluştururlar. Hemen hemen temiz koşullarda bulunmayan her besin zehirlenmeye neden olabilir. Ancak en sık zehirlenme salata, et, yumurta, kümes hayvanları, süt ürünleri ve kontamine su ile olur.

Yiyecek alırken; Besinleri güvenilir yerlerden satın almaya özen göstermeli ve özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Hijyen kurallarına uyulduğundan emin olunan ve sirkülasyonu hızlı mekanlar yemek için tercih edilmelidir. Her türlü gıda maddesi satın alırken etiket bilgisini okuyun, üretim, son kullanma tarihi ve saklama koşullarına dikkat etmeliyiz. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerini kesinlikle kullanmamalı, içme sularının güvenilir kaynaklardan satın alınmasına, güvenilirliğinden emin olunmadığında kaynatıldıktan sonra içilmelidir.

Donmuş bile olsa pişmemiş besin ile yan yana olan pişmiş besinleri tüketmemeliyiz, hasarlı hiç bir konserve besini tercih etmemeli, buzdolabında olmayan hiçbir kırmızı ve beyaz eti almamalıyız. Yaptığımız alışverişten sonra ise; et ve balıkların diğer besinlerle temasını plastik kap veya ambalaj kullanarak önlemeli, bozulabilecek besinlerin alındıktan sonra 1 saat içinde tekrar buzdolabına konması gerekmekte olup, buzdolabı içi 0-4 derece, buzluk ise -18 derecede tutulmalıdır.

Beyaz ve kırmızı etler, 48 saat içinde pişirilmeyecek ise dondurulmalıdır. Balıklar 48 saat buzdolabında saklanabilir. Pişirilmiş yiyecekleri 2 saat içinde buzdolabına koyulmalıdır. Yemek hazırlarken; donmuş et veya balıkları oda sıcaklığı yerine buzdolabında veya mikrodalgada çözmeli, marine işlemini de oda sıcaklığı yerine buzdolabında yapılmalı, çiğ et, balık ve yumurta ile temas eden mutfak gereçleri mutlaka çok iyi yıkanmalıdır. Pişmiş ve pişmemiş yiyeceklerin birbirine teması önlenmelidir. Çünkü çapraz kontaminasyon olabilir ve buda gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu yüzden bilinçli bir tüketici olarak dikkat edersek hem kendimizin hem de etrafımızdaki insanların sağlığını korumuş oluruz.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104