Gıdalarda tazelik ve lezzet

   Mutfağımızda her gün kullandığımız gıdaları ne kadar bilinçli tüketiyoruz acaba? Onların sağlıklı kalacağı bir ortamda saklanması ve tazesinin kullanılması çok önemlidir. Pratik yöntemlerle bunu başarmak artık çok kolaylaşmıştır.
 

Renk ve lezzet
   Bazı et yemeklerinde şarap kullanılması o yemeğe lezzet katar. Ama eğer şarap kullanmak istemezseniz, yarım bardak suya üç çay kaşığı sirkeyle birlikte,  yarım çay kaşığı da şeker katarsanız, aynı işi görecektir. Havucu kaynar suda haşladıktan sonra onları hemen soğuk suyun içine atacak olursanız, renklerini kaybetmelerinin önüne geçmiş olursunuz. Pişirdiğiniz ciğerin daha lezzetli olmasını isterseniz kuşkusuz… Ciğeri pişirmeden yarım saat kadar önce sütün içinde bir süre bekletin. Bu şekilde tadı daha çok hoşunuza gidecektir.
  

Bayatından kaçının
   Yumurtalarınızın taze mi bayat mı olduğunu anlamak istiyorsanız, onları içine biraz tuz katılmış suya atın. Günlükler suyun dibinde, 3-5 günlükler ortasında, bayat olan yumurtalar da yüzünde dururlar. Yumurtanın taze olup olmadığını, onu kırarak da anlayabilirsiniz. Kırdığınızda sarısı yayılıyor, dağılıyorsa bayat, bombeli bir şekilde duruyorsa taze demektir. Bu yüzden onları teker teker bir kaba kırın, bayatları yemeğe karıştırmadan atma şansınız olsun. Uzun süre kullanmak için fazlaca patates alırsanız zamanla kabuklarında göz göz tomurcuklar belirir ve onları kazıyarak almanız gerekir. Aksi halde patatesin özüyle beslenen tomurcuklar, kısa zamanda buruşmalarına yol açarlar. Uzun süre bekleyen kıvırcık salatalar, buzdolabında bile olsalar gevşeyip pörsüyebilirler. Böyle bir durumda, bir kabın içine su ekleyerek salata yapraklarını içinde bir gece bırakın, hemen dipdiri olurlar.
 

Unun incelikleri
   En iyi cins rafine unlar çok beyaz renkte veya hafif sarı yağ çalar beyazlıkta olanlar ve ele yumuşak gelenlerdir. Unun kalitesini anlamak için; avuç içine bir miktar alarak sıkın. Un etraftan fışkırırsa; kuru ve kaliteli, avuç içinde kalıp gibi kalırsa, rutubetli demektir. Rutubetli un daha az dayanır, unu ne kadar rutubetsiz ve hava alan yerlerde saklarsanız o kadar uzun süre dayanır. Un yaşayan bir canlıdır, hareketsiz kaldığı zaman kelebekler oluşur, unu kullanırken elekte elemek şarttır, çünkü unun içindeki gözenekler açılarak tekrar hareketlenir. Galeta ununu çok rahatlıkla evde de yapabilirsiniz. Ekmeği ince dilimlere kestikten sonra birkaç gün kurutun, sonra da her iki tarafını nar gibi kızarıncaya kadar fırınlayın. Fırınlanan dilimleri ince irmik haline gelinceye kadar blenderden geçirir.
  

Patatesi kızartmanın püf noktası
   Patatesi kızartmanın da püf noktası olur mu demeyin, çünkü var. Örneğin neden sizin kızarttıklarınız kıtırkıtır değil de yumuşacık oluyor, ya da yapışıyor derseniz? Evet, patates kızartırken iki şeye dikkat etmelisiniz.
   Birincisi, soyup doğradıktan sonra bol suyla çalkalayın ve kuru bir bezle iyice kurulayın. Çünkü kesik yerlerinde açığa çıkan nişasta, tıpkı bir tutkal gibi parçaları birbirine yapıştırır. İkinci dikkat edeceğiniz şey, onları yağdan çıkardıktan sonra hemen tabağa alıp tuzlamak. Tuz fazla yağı ve buharı emer, kızartmanızın yumuşamadan kıtırlaşmasını sağlar.
  

YORUM EKLE

banner111

banner75

banner88

banner110