Gıdaların sağlığımız açısından önemi

Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması ve hastalıkların önlenmesi açısından çok önemlidir. İnsanın aktif ve sağlıklı bir hayat sürmesi için gereksinim duyduğu besin öğeleri farklı gıdalardan sağlanmaktadır. Bazı gıdalar belirli besin öğeleri açısından zengin, bazıları ise yoksun olabilir. Ayrıca, bir gıdaya uygulanan herhangi bir işlem var olan besin öğelerinin kaybına sebep olabilir. Bu nedenle, hangi gıdaların ne miktarda tüketileceği ve tüketime hazırlanırken nelere dikkat edileceği büyük önem taşımaktadır.

1-Süt: Süt, içerisindeki protein, yağ, şeker, vitaminler, mineraller ve enzimler nedeniyle beslenmede büyük rolü olan bir gıda maddesidir. Sütte bulunan proteinler biyoyararlılık bakımından önemlidir. Sütte bulunan mineraller özellikle kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, iyot ve çinko, kemik yapısı ve kas hareketlerinin düzenlenmesi açısından çok önemlidir.

2-Et ve Et ürünleri: Başta kırmızı et olmak üzere et ve et ürünleri önemli protein kaynaklarıdır ve proteinler de hücrelerin ana maddesidir. Kırmızı et ve karaciğer hayvansal protein kaynakları içerisinde en çok demir içeren gıda maddelerine iki örnektir. Kırmızı et ve karaciğerin içerdiği demirin bir önemi de emilebilme özelliklerinin yani biyoyararlılığın yüksek olmasıdır. Et ve et ürünleri bu özelliklerinden dolayı iyi bir demir kaynağıdır.

3-Yumurta: Yumurta, hayvansal kaynaklı bir gıda olup, biyolojik değeri yüksek proteinleri bulundurması nedeniyle insan beslenmesinde vazgeçilmez bir yere sahiptir. Biyolojik değeri yüksek proteinler içinde, yumurta proteini, örnek protein olarak kabul edilmektedir. Yumurta proteini, vücutta en yüksek seviyede kullanılan, en iyi şekilde vücut dokularına çevrilen proteindir.

4-Meyve ve Sebzeler: Meyve ve sebzeler, çoğunlukla lifli gıda maddeleri olup, beslenme fizyolojisi açısından önem taşıyan vitamin ve mineralleri içerir. Ayrıca meyve ve sebzeler özellikle folik asit, A vitamininin ön öğesi olan beta-karoten, E (tokoferol), C, B2 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve diğer antioksidan özelliğe sahip bileşikler bakımından da zengindir.

5-Bal: İnsan sağlığı ve beslenmesi yönünden önemli bir gıda olan bal, başlıca glikoz ve früktoz olmak üzere farklı şekerleri ihtiva eder. Genel olarak bal,

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104