Girne Turizm Şöleni yeni umutlar ışığında

Tarih ve medeniyet kokan bu güzelim turizm incisi; bazen eleştirilerin doruk noktasına gelen alt yapı eksiklikleri ile; yıllanmış şarap misali yine de her anlamda en güzel şehrimiz.

Şehir yazamadım bir anda, kasaba yazacaktım olmadı, kent diyecektim yine tam yerine oturmadı. Eskiler “ŞEHER” der biz de bu yazımızda öyle diyelim.

Öncelikle tek kelime ile harika bir gündü yaşanan. Baktım üzerilerinde GAU International Prep School yazan kıyafetleri ile ellerinde balon tutan minikler, büyük bir heyecan ile turistleri taşıyan Oscar Açık hava vagonlarına hınca hınç dolmuş Girnelileri selamlamaya hazır kıta.

Bir de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımızın tek kelime ile enfes bandosu, portakal atışalım, Kıbrıs Bir Ada mıdır? Ne na na na, What a wonderful world? Happy, şarkıları eşliğinde tüm Girne sokaklarını inletmez mi?

En güzel karelerden bir tanesi, tam Grand Bristol otelin önünde resmi kıyafetli bandodan etkilenen 65 yaşlarında bir teyzemizin bir elinde telefonda videoya çekerken hıçkırıklar içinde ağlamasıydı.

Ona bakarken bizlerin de gözleri doldu. Kimler yoktu ki kortejde; Eski klasik arabalar, Harley, Honda, vs motorları ile motosikletçi arkadaşlar, Turizm ve Çevre Bakanımız Sn Fikri Ataoğlu, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bakanlık personelimiz, dostlarımız, Girneliler, OTEM, okullar, üniversiteler, oteller, dans grupları, Sivil Toplum kuruluşlarımız, KITOB, KITSAB, KITREB, RESBİR, hepsi de bu güzel organizasyonda yerini aldı.

Emeği geçenlere, en az iki ay önce bu organizasyonun gerçekleşmesi için çalışanlara çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca bu güzel festivalde protokolde yerini alan ve konuşmalarını gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız Sn Mustafa Akıncı ve hanımefendi eşi Sn Meral Akıncı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sn Zeki Çeler, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanımız Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve eşi, Güvenlik Kuvvetleri komutanımız Tuğgeneral Tevfik Algan, Meclis Başkanı Yardımcısı Sn Zorlu Töre de törende yerlerini aldılar.

Fenikeliler turizmi başlatan uygarlık

Fenikelilerin tarihte ticaret ile uğraşarak, turizm sektörünün tohumlarını bu ticaret sayesinde gemiler eşliğinde insanları da bir ülkeden diğerine taşıdıklarını da çok iyi biliyoruz.

Girne’mizin tarihinde de büyük ve önemli bir yer tutan Fenikelilerin en önemli eserlerinden birisi hâlâ daha dünyanın en eski batığı diye bilinen “Batık gemi” yaklaşık elli yıldır Girne Kalesi’nde sergileniyor. Altmışlı yıllarda büyük bir heyecan ile Amerikalı arkeologların su yüzüne çıkardığı bu atığı daha fazla parlatmalıyız. Gelecek yılki etkinliklerimizde mutlaka bunlar da bu güzel günlerin bir parçası olacak. Hangi anlamda? Bir pazarlama unsuru anlamında. Gerçekten de önemli bir tarih ve kültür mirası. Girne Kalesi’nde de etkinlikler sabahın ilk ışıklarına kadar devam edecek.

Konuşmasında, Girnelileri selamlayan ve Girne’nin turizm sektörünün can damarı olduğuna değinen Nidai Güngördü “Girne’nin sektöre koyduğu hacim ile tüm bölge destinasyonlarında kıskanılan bir yere geldiğini belirtti.

Turizm ve Çevre Bakanımız Sn Fikri Ataoğlu, bakanlığımızın icraatlarını anlatırken, Girne turizm başkentine gelen turistlerin artık yaz aylarına mahkum kalmadığını, yapılan icraatlar ve kurulan bağlantılar sayesinde, turizm sektörümüzün on iki aya yayıldığını görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Özellikle dikkatimi çeken konuşma başlıklarında, her ilçeye bir müze projesi ile hızla yeni müzelerin açılışlarını da bugünlerde gerçekleştireceklerini vurguladı.

Alternatif turizm çeşitliliğinin adamıza çok da yakışacağını ifade eden Sn Ataoğlu, organizasyona katkı koyan herkese, tüm kurum ve kuruluşlara da ayrıca teşekkür etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sn Mustafa Akıncı da yaptığı konuşmada, turistlerimizi özellikle kış aylarında ülkemizin her yanına yayılmış turistleri görmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Konuşmasının sonunda ise, biraz daha çevre bilinci ve daha temiz bir çevre görmeyi çok istediğini de ifade etti.

Çevre ile ilgili çok önemli tedbirler almaya başladık, mevzuatların, yasaların değişmeye başladığı, çevre cezalarının artırıldığı, fark yaratacak önemli projelere de imza atılacağı günleri de çok yakında yaşayacağız hep birlikte.

Girne Antik Liman her şeye rağmen bir marka

Liman iyileştirilemez mi? Daha temiz olamaz mı? Kurumlar arasında yetki karmaşası var mı? Daha günümüze yakışır bir hale getirilemez mi? Hepsine evet evet evet.

Ama Antik Liman da Girne’de bir başka güzel. Hele dün havanın da etkisi ile İngiliz, Alman, Rus, ve Güneyli komşularımız bu eşsiz antik limanın güzelim manzarasını içtikleri biralar ile yedikleri yemekler ile tadını çıkarıyorlardı.

Bizlere seslenirken samimi görünüyorlardı. Bizler Girneliyiz hepimizin burada anıları var derken çok huzurlu görünüyorlardı.

Eminim bazı şeyleri artık kabullenmeye başladılar. Teker teker Cumhurbaşkanımıza seslendiler, iyi günler dilediler.

Güzel bir ayrıntı idi bu yaşanan. Kendi kendime söz verdim, daha sık gidecektim, gitmeliydim.

Kurulan standlar gerçekten çok güzeldi. Liman yolu adeta bir renk cümbüşüne dönüşmüştü.

Meyve, suvenir eşya satıcıları, Kıbrıs’ımıza özgün elişleri, sivil toplum örgütlerimizin hepsi, oteller, Malpas, Dome Hotel, Ada Beach Hotel, Oscar Group Of Hotels, (Vouni Palace, Olive Tree, Oscar,) Chateau Lambousa, Lords Palace, Merit Group of Hotels (Crystal, Royal, Park, Savoy Ottoman) ve diğerleri.

Özetle herkeste çok güzel bir mutluluk vardı. Girne böyle olmalı her gün her saat, her an. Dans gösterileriyle, etkinlikleri ile, tiyatro ve görsel faaliyetleri ile bu güzelim turizm başkenti üç yüz altmış beş günü turizm ile yaşamalı.

Çok ihmal etmişim özlemişim Antik Liman’ın sade güzelliğini. Girne’nin mavisine bakarken aklımda yazdığım ve şarkı yaptığım sözler dökülüyor ağzımdan “Sığındığın Liman olsam, ne olur hiç ayrılmasan, hazanımda bahar olsan, gözlerinde Girne Mavisi.”

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75