'Gönyeli Altgeçit Projesi' için erken karar verilmeli

Eski Gönyeli ile Gönyeli Yenikent’i birbirine bağlayacak olan altgeçit projesi bir süreden beridir soruna dönüştü. Bazı iş insanlarının aldığı ara emri kararı nedeniyle üç aya yakın bir süredir, proje yürütülemiyor. Güzelyurt yolunu kullanacak olanlar Gönyeli Yenikent sokaklarına yönlendiriliyor, aynı şekilde Lefkoşa’ya gelecek olanlar da ya eski Gönyeli yan yollarına ya da Gönyeli Yenikent sokaklarına yönlendiriliyor. Trafik sıkışıyor, iş eziyete dönüşüyor…

Gönyeli Belediyesi’nin büyük önem verdiği ve kent trafiğine çok büyük rahatlama olacağını söylediği proje, bölgedeki bazı işyeri sahipleri ve bazı vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Kimisi önünde dev bir duvar ördüğünü ve işlerini düşürdüğünü, kimisi evlerinin anayola çıkışını engellediğini ve değerini aşağıya çekeceğini, kimisi de rahat ulaşımı engellediği için eskisi kadar iş yapamadığını iddia ediyor. Tabii evlerinin dibinde büyük bir çıkıntı, bir duvar oluşmasından şikayet eden de var.

Mutlaka herkesin kendine göre haklı bir tarafı vardır… Belediyenin kente prestij olabilecek farklı bir çalışma ve trafiği rahatlatma amaçlı projesine de saygıyla bakmak lazım, mağdur olacağını söyleyenlere de…

Dünyanın her yerinde böyledir, bir anayol yapımı, bir köprü, bir baraj, bir havaalanı inşası ya da benzeri şeyler, bir kısım insanı mutlaka mağdur eder. Bazen bir baraj yapabilmek için köylerin yeri bile değişir, yani köy bile iptal edilir. Bir havaalanı inşası için yüzlerce dönümlük alan istimlâk edilir, aynı şekilde köprü inşasında da benzeri şeyler olur.

Proje çok daha fazla insanın faydasına, ülkenin yararınaysa, az sayıda insanın mağduriyeti de tazminat olarak ödenir. Bazı mal sahipleri malının manevi değeri olduğunu belirtip, tazminat konusunda yönetenleri oldukça da uğraştırabilir. Bunlar oluyor da… Örneğin batı bölgesinden başkente doğru yapılacak bazı yolların istimlâk sorunu nedeniyle yıllardır beklediğini biliyoruz.

Önemli olan istimlak edilecek yerlerle ilgili yönetenlerin mal sahibini memnun edebilmesi, ikna edebilmesidir. Elbette mal sahibi değer eden malını düşük bir bedele istimlâk kararına bırakmak istemez, iyi bir bedel ister. Burada marifet yönetenlere düşer, aksi takdirde ara emirleri projeleri durdurur…

Gönyeli’deki projenin durması, bir istimlâk sorunu değil… Burada bölgedeki işyerleri ve konutlardan gelen “mağdur oldum” şikayeti var. Buradaki sorun da mutlaka çözümlenecektir ama adli yılın tatile girdiği günlerde alındığı için ara emri süresi uzun sürdü. Adli Yıl bugün açılıyor ve vatandaşlar mahkemenin bu konuda acil karar alması beklemektedir.

Bugün okullar açılıyor ve bölgedeki sıkışık trafik çok daha büyük sıkıntılara yol açacak, bölgede tam bir kaos olacaktır. Vatandaş, “Ne olacaksa artık olsun, eğer proje devam edecekse de bir an önce bitsin” diyor. Haklı olarak, herkes bu sorunun bir an önce son bulmasını istemektedir. Umarız, hem mağduriyetlerin giderildiği hem de halkın yararına olacak bir şekilde sorun çözülür.

Yargının bu konuda erken karar alması da çok önemlidir. Proje yeterince sürüncemede kalmıştır, artık bir sonuca varma zamanı gelmiştir.

 

YORUM EKLE