Göz damlaları astım krizine neden olur mu?

Dr. Mustafa Akansoy

Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi

drakansoy@gmail.com
ASTIM BRONŞİALE TANIMI: Halk dilinde kısaca astım olarak bilinir. Astım; süreğen bir hastalıktır,  tekrarlar. Nefes borularının geri dönüşümlü daralmasıyla karakterizedir. Genellikle çocukluk çağında başlar, ama erişkin yaşlarda da başlayabilir. Hastaların büyük çoğunluğunda alerjik öykü vardır.
Astım; birkaç yıl öncesinden bazı haberler gönderir. Mesela hastanın hapşırıkları giderek artar, burun akıntısı başlar veya artar. Burun delikleri tıkanır, ağızdan nefes almaya başlar. Ara ara göğsünde baskılar hissetmeye başlar. Derken nefes alır ama göğsünü tam dolduramadığını belirtir. Nefes sıkıntısı veya darlığı daha çok geceleri olur, hırıltılı solunumu olabilir, bazen bu hırıltılı solunum dışarıdan başka insanlar tarafından duyulabilir.

Astım krizi nedir?
Solunum yollarının (nefes borularının) kaslarının çevresel etkenler sayesinde kasılarak daralmasıdır. Nefes borularındaki bu ani daralma hayati tehlike taşır, ama hastaların büyük çoğunluğunun acil servise yetişecek zamanı vardır.

Glokom nedir?
Halk arasında ‘Göz Tansiyonu’ diye bilinir. Göz içi basıncın artması sonucu oluşan göz siniri harabiyetidir.  Belirtileri; başağrısı, bulanık görme, ışıkların etrafında halkalar görme, geçici görme kayıplarıdır. Tanı ve tedavide gecikme kalıcı körlüğe neden olabilir.

Gelelim bu yazımızın başlığına:
Glokom tanısı alan yani göz tansiyonu tanısı alan hastalara tedavi için bazı göz damlaları başlanmaktadır. Bu göz damlaları içerisinde BETA-BLOKER denen ilaçlar vardır. Bu ilaçlar göze damlatıldıktan sonra, genelde kısa bir süre sonra göğüste baskı hissi, nefes alamama, boğulma hissi veya hırıltılı solunuma neden olabilirler. Klinik tablo hafif olabileceği gibi; ağır, hayatı tehdit eden astım krizine de yol açabilir.

Ne yapmalı?
1-Göz tansiyonu tanısı alan ve astımı olsun olmasın alerjik yapısı olan hastaların bu durumu göz doktoruna bildirmesi önemlidir.
2-Astımınız var ve göz damlasını kullanınca nefes darlığı başladı. Hemen acil nefes darlığı durumunda kullandığınız astım ilaçlarınızı alınız ve en yakın acil servise ulaşınız. Gerekirse 112’yi arayınız.
3-Astımı olmayan, ama alerjik yapısı olan kişilerde de nefes darlığı yapabilir,  hemen acil servise ulaşınız.

Önemli not:
BETA-BLOKER denen ilaçlar aynı zamanda kalp hastalıklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. İki gruba ayrılırlar. Seçici olanlar ve seçici olmayanlar. Astım krizine daha çok seçici olmayan beta-blokerler neden olmaktadır. Seçici olan beta-blokerler nadiren nefes darlığı yapabilir.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75