Gücünün farkında olmak….. Siz gücününüz farkında mısınız ?

Geçtiğimiz hafta, dünya finans piyasaları tarihine geçen, ilginç olduğu kadar öğretici bir olay yaşandı.

Aslında yaşanan olaya, finans devrimi tanımlaması yapmak, daha doğru olur.

Tüm dünyada geniş yankı bulan, Wallstreet’de geçen olayda, sıradan insanlardan oluşan bir grup, dev bir yatırım şirketinimilyarlarca dolar zarara uğratıp, iflasını açıklamasına sebep oldu.

Olayın gerçekleşme şekli ise hayli ilginç;

ABD’de faaliyet gösteren yatırım fonları, adına,‘shortstock’ denilen bir yöntemle, borsa değeri düşük olan ve daha da düşeceğini öngördüğü, şirketlerin hisselerini, hisse sahiplerinden, yasal şekilde ödünç alıyor.

Yatırım fonu, ödünç aldığı hissenin birimini, örneğin,  15 dolardan satıyor. Hedeflenen ise birim hisse bedelinin 5 dolara düşeceği ve ayni yatırım fonunun 15 dolara sattığı hisseleri, 5 dolara geri alarak , aradaki10 dolarıkazanç hanelerine yazdırmaları şeklinde.

Yöntem, ABD Borsalarında sürekli uygulanan ve aslında çok da “ahlaklı” olmayan bir yöntem olsa da yasal.

Ne ilginçtir ki yaşanan durumda hesaba katılmayan ise, farklı sıradan oyuncuların, ter yönlü, oyuna dahil olması.

MelvinCapital adlı yatırım fonu, hisse değeri 16-17 dolar olan GameStop adlı şirketin hisselerinden,  ‘shortstock’ yöntemiyle para kazanmaya çalışırken, sosyal iletişim platformuReddit içerisindeki, ‘wallstreetbets’ grubundaki, 16 yaşındaki çocuktan, öğretmene, kasaba vs sıradan insanlardan oluşan bir grup bu durumu  fark etmesi işler karışıyor.

Üstüne, bir de SpaceX kurucusu ve şu anda dünyanın en zengin insanı unvanını elinde tutan ElonMusk’ın, kişisel twitter hesabından konu ile ilgili tweet atması ile olay çığırından çıkıyor.

Reddit’te örgütlenen grup, düşük fiyatlarla da olsa, hisseleri satın alıp, fiyatı yükseltmeye başlıyor. Grup genişledikçe, alımlarla birlikte, hisse değeri  de artıyor,ElonMusk‘ın da  gruba Twitter’dan destek olması ile bireysel alımlar katlanarak artıyor ve değeri birkaç gün önce 16-17 dolar olan, Gamestop hisse fiyatları, binlerce sıradan insanın alımları ile, 347 dolara kadar çıkıyor.

MelvinCapital’in kazanç stratejisi ve yatırımı, Gamestop hisselerinin düşüşü üzerine kuruluyken, hareketin, ters yöne kotrol dışı yöneltilmesi, öngörülen kazancı, bir anda zarara çeviriyor ve hisse üzerindeki pozisyonlarını durdurduklarını açıklamalarına sebep oluyor.

Bu durum Melvin yatırım fonunu nasıl etkiliyor?

Melvin yatırım fonu, üst gelir grubunun oluşturduğu, yaklaşık 12.5 milyar dolar değerinde bir fonken, sadece, son birkaç günde 5 milyar dolar kaybedip, gamestop üzerindeki pozisyonlarını durdurduklarını açıklıyor.  Yaşanan olayın, Wall Street tarihinde bir ilk olduğunu tekrar etmek isterim.

‘Oyun kurucu, kendi kurduğu oyununda, “oyun oynadığı” bir sistemin içinde, sıradan ve oyun dışı gördükleri insanların örgütlenmesi sonucu mağlup oluyor’.

Sıradan gibi görünen ve kısa sürede örgütlenen farklı gruplardan insanlar, toplamda, yaklaşık 13 milyar dolar kazanç elde ettiler. Bazıları, elde ettikleri gelirin bir kısmını, yardım derneklerine, bir kısmını ise ailelerine bağışladıklarını açıkladılar.

Tüm dünyada ticaret, kovid-19 etkisi ile daralmış durumda. Belirsizlik ise hala sürmekte.

Buna rağmen, dünyanın önde gelen borsalarının endekslerine, kabaca  baktığınızda , pandemi öncesi pozisyonunda, hatta üzerinde olduğunu rahatça gözlemlersiniz.

Dünya ticari hacminde, gözle görülür bir daralma ve işsizlikte artışının olduğu bir ortamdaki bu göstergelerin, ne kadar inandırıcı veya borsalar üzerinden nasıl oyunlar oynandığının ve spekülasyondan ibaret olduğunun, kararını size bırakıyorum.

ABD’de bunlar olurken, bir taraftan da bu kadar çarpıklık içinde, bir borsamız olmadığı için şükrediyorum.  Bu yapı içinde, bir de borsamız olsa, nelerin olabileceğini tahmin etmek bile istemiyorum.

Görünen o ki, geçilen bu zor günlerde, haklı veya haksız, gücü elinde tutan, gücünün muhafazası için her şeyi yapmayı deniyor ve denemeye devam edecek.

Bizde de durumun farklı olmadığını söylemek, bir toplumsal sorumluluktur.

Şekli veya yöntem farklı olsa da amaç ayni; ‘Ben yaşayım, kime ne olmuş önemli değil.’

Bu söylemde bulunurken kamu veya özel sektör ayrımı yapmıyorum.

Kamu ve özel sektör arasındaki fark giderek derinleşirken, üzülerek görmekteyim ki, bir toplumun parçası olduğumuz gerçeğinden hızla uzaklaşarak, düşman pozisyonlarda olma algısı, yerleşme eğiliminde.

Bir tarafta siyaset, memuru, mutlu etmenin peşinde koşarken, özel sektörün eşit dağılımı sevmeyen oyuncuları, pastadaki dilimlerini, nasıl büyütürüm derdinde.

Bütün bunlar olurken ise, arada ezilen ve görmezden gelinen,sayısal olarak çok büyük bir özel sektör kesimine ait insanımızın olduğu unutuluyor.

Toplumun geniş kesimi, içinde bulunduğumuz durumun tanımını doğru yapmadığı ve sessiz kaldığı müddetçe, doğru ve adil çözümler de üretilmemeye devam edecek.

Tepki olmadan, değişim olmasını beklemek ise hayalcilikten öte değildir. Doğru tepki her oyunu bozar.

Oyunu kimin kurduğu değil, kimin iyi oynadığı, kazananın belirlenmesinde daha önemli bir noktadır.

Bu haftayı Viktor Hugo’nun sözü ile bitirelim ‘En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar’…..

Siz gücünüzün farkında mısınız?

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75