Günbatımının etkisinde ve Akdeniz (Aya-irini) sahilleri

İçim kıpır kıpır ve heyecanla doluydu. Girne Lapta sahil yolundan Kıbrıs’ın tuz kokan denizinin esintisi arabamın camından içeriye usul usul giriyordu. Bazen kaçıp istersiniz ve çoğu günlük yaşantılar koşa koşa arkanızdan gelir ya, ben de tüm arkamdan koşanları sahilin sessizliğinde dalgalara bıraktım.

Turizm bu topraklara kök salmalıydı, yavaş yavaş eski oteller bölgesi diye bildiğimiz caddeye doğru yol alırken turistler yol boyunca denizin keyfini çıkardıktan sonra odalarına çekilmenin telaşında bir sağa bir sola gidiyordu. Buraları unutuyorsunuz ama çok yazık ediyorsunuz der gibi bir hüzün de çok ağır bir şekilde tüm benliğimi sarıyordu.

Unutmak yerine ihmal etmek biraz daha doğru olabilirdi ama kendimce yıllarca buradaki atıl tesislerin hayat bulmaları için çok uğraşmıştım. Biraz da yorulmuştum galiba, Celebrity, Lapethos ve Chateau Lambousa…

Akdeniz Köyü gizli kalmış bir cennet…

Topraklarımıza, hayatımıza can veren Türkiye’nin sahillerinden bize kadar ulaşan hayat suyumuzun barajı akşam saatlerinde tüm ihtişamı ile oradaydı. Ağaçlar arasında duran kişiler dağ, deniz ve baraj manzarasının keyfine varıyordu. Çamlıbel’e doğru yol alırken yol kenarındaki işaretler “Mavi Köşk “ istikametini gösteriyordu. Bunlar bana bir yerlerden geliyordu sanki ve kararımı vermiştim, çok yakında “Mavi Köşk” bu sütunlardaki yerini almalı idi. Hangi Mavi Köşk; hani altmışlı yıllarda Kıbrıs Türkünü Adadan silmek için Rum Başpiskopos Makarios’un Avukatı İtalyan Silah kaçakçısı Pavlidies’ in Köşkü. Duyduklarımız, rivayetler ve gerçekler ile Mavi Köşk tarihin sayfalarına bu sütunlarda şahitlik yapmaya devam edecek.

Akdeniz sahilindeki “Kumdan Yaşama” temalı etkinliğe doğru yol alırken, etkinliğin bu kadar kalabalık olacağı açıkçası benden uzaktı. İnanın arabamı park edecek yer bulmakta zorlandım. Hınca hınç dolu etkinlik alanında Türk vatandaşlarımızın yanında İngiliz, Alman, Rus, İsrailli, Rum yerleşikler de yerini çoktan almıştı.  En fark edilen görüntü ise bu güzel alanı dolduran küçük yürekler yani çocuklarımızdı. Restoran alanının hemen yanıbaşında kurulan tezgâhlarda, Akdeniz Caretta Derneği’nin ürünlerini satan genç yürekler vardı.

Biraz hem yardım olsun, hem de tezgâhtaki gençler ile konuşmak isterken baktım ki oradaki tüm gençlerimiz yabancı ve Kıbrıs’ın Kuzeyinde yaşam süren İngiliz vatandaşlar. Sevincim bir o kadar daha artmıştı çünkü bu güzel toprakları yurt bilen ve sahiplenen böylesine küçük yürekler bu vatanın tüm güzelliklerini korumaya ve kendilerini bu uğurda yetiştirmek için canla başla çalışıyordu.

Takdir etmemek imkânsız ve ayıp olurdu o yüzden oradaki topluluğa yaptığım konuşmada herkese kendimce ve Turizm Bakanlığımız adına teşekkürlerimi belirttim. Bir ara baktım etkinlik olarak kil topraklarda minicik eller Caretta yapmak için sıraya girmiş ve kendilerine gösterilen eğitimlerin sonucunda hayallerindeki Carettaları yapmaya çalışıyorlardı. Burada amaç Caretta sevgisini bu küçücük yüreklere aşılamaktı ve bu etkinlik de kanaatimce çok başarılı oldu.

Bu arada Tarık Muhtar`dan da çok önemli bilgiler ediniyorum; İngiliz sömürgesi Ortadoğu’daki İngiliz Atlarını Akdeniz`deki bu sahilde sırf atların tırnaklarının arasında olan bakteriyi öldürmek adına zaman zaman bu sahilde yıkayıp, atla eğitim yaparlarmış. Daha da önemlisi Ünsal Özbilen Bey, bu atların tımar edilmesi için sahile İngilizler atların korunduğu yerler yapmışlar. Neyse biz etkinliğimize geri dönelim. Kumdan Zambağa insiyatifinin büyük girişimleri ile korunan Kum Zambakları, tarlalar ve tepelerin gelin gibi süslenmesine yol açmış. Muhteşem bir flora kuşatması var. Bu Kum Zambakları, Tarık Başkanın söylediğine göre Akdeniz’in en fazla bitki olarak bulunduğu bir alan.

Başkan büyük bir titizlikle bu güzelliği nasıl zorluklar ile korumaya çalıştığından bahsederken, köyde kurulan bu inisiyatifin bir diğer rolünün de ayrıca Carettaları ve yuvalarını korumak olduğunu da ekliyor. “Müsteşarım dört yuvadan şu anda üç yüz yuvaya çıktık” diyor. Bu çok övünülecek bir durum çünkü bizlerin yıllardır başaramayıp adeta hiç yüzüne bakmadığımız Kıbrıs’ımızın doğası bu güzel insan topluluğuna hak ettikleri çok farklı sevinçler yaratıyordu.  Bu inisiyatif yalnız bizim bölgemize değil, Yeşilırmak sahillerine kadar da destek veriyor diye de ekliyor Tarık Başkan. Çevreme baktım, herkesin yüzünde bir mutluluk ifadesi vardı. Yedisinden yetmişine herkes farklı bir uğraşın içerisinde ama aynı amaç doğrultusunda bu etkinlikteki yerlerini almışlardı. Farklı kesimlerin temsilcilerinin yaptığı konuşmalardan sonra herkes güneşin batmasını beklemeye konulmuştu. Neden acaba?

Güneş buradan bir başka batıyor…

Restorandaki yemekleri bitirmenin yarışına giren bu kişiler, Tarık Başkan’ın sunduğu bu güzel tatların da keyfine varıyordu. Kıbrıs fırın kebabı ve Balıklar buranın favorileri anladığım kadarı ile... Yemekler bittikten sonra yavaş yavaş güneş batarken; Kalabalık sahile, denizin üç dört metre gerisinde toplanmaya başladı. Kapatılan bu özel alandan Caretta yavruları sahile bırakılacaktı. Beş tane seçilen Carettalar, derneğin ve inisiyatifin başındaki kişiler tarafından korumaya alınan alanın dışında kalan kişilerce denize bırakılmaya çalışılan Carettaların istilasına uğruyordu...

Biraz önce kil topraktan hayat vermeye çalıştıkları tutabilmek ve görebilmek için bu güzel yürekler de orada yerlerini almışlardı. Sadece bu küçük yürekler değil, büyükler de birbirlerinin önüne geçmeye çalışıyorlardı. Sessizlik çok önemli idi, bazı Carettalar denize doğru gitmekten çekinirken, diğerleri de içgüdülerini kullanarak,  hızla denize doğru yol alıyordu... O anlarda çok önemli bir ayrıntıyı da fark ettim. Daha önce buradan güneşin nasıl battığına hiç şahit olmamıştım ama adeta adamıza turizm sloganı olabilecek farklı bir güzellikte güneş batıyordu. İnanılmaz bir turuncu ve kızıl rengin karışımında carettalar tekrardan yumurtlamak için bu güzel sahillere dönmek üzere bize söz verirken, benim kafamda farklı turizm senaryolarının gelişmesine de önayak oluyorlardı...

Hele Kum Zambaklarının arkasında; güneşin batışını yakaladığım kareler bana Kuzey Kıbrıs’ın ne kadar önemli bir turizm destinasyonu olduğunu ispat ediyordu... Kıbrıs adasının belki de en zengin tarihi kalıntılarının var olduğu; Kral mezarları, mağaraları ve kültürel varlıkları ile Akdeniz köyü övgüyü hak ediyordu. Agro Turizm olgusunu köye ve tüm köy halkına aşılayan muhtar beni Girne`ye doğru uğurlarken tüm Kum Zambakları ve Carettalar da bize selam duruyor güzel bir şarkıyı hatırlatıyordu. “Bir Başkadır Benim Memleketim”…

YORUM EKLE

banner75