Gündemdeki konular

ASTRAZENECA AŞISI: Avrupa Birliği, geçtiğimiz gün, bahse konu aşının kullanımının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. Bunun üzerine, Güney Kıbrıs ve KKTC’ de aşının uygulanmasını durdurdu.
Bunun nedeni olarak da, Oxford AstraZeneca aşısının bazı ülkelerdeki kullanımında kanda pıhtılaşmaya yol açarak, damar tıkanıklığı ve akciğer embolisi gibi sorunlara yol açabileceği gerekçesi olduğu belirtildi.
Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü, dünyada bugüne kadar uygulanan yaklaşık 17 milyon AstraZeneca aşısından sadece 40 tanesinde pıhtılaşma olduğunu ve ölen tek 1 kişinin de ölüm nedeninin aşıdan kaynaklandığının kanıtlanmadığını açıkladı.
Avrupa İlaç Ajansı da, aşının kullanımının engelleyecek bilimsel veri olmadığını ve aşının faydasının, olası risklerinden daha fazla olduğunu açıkladı.
Dünyada bu konudaki uzmanların görüşlerine baktığımız zaman, aşı konusunda da, siyasi ve ekonomik kaygı ve rekabetlerin yaşandığını anlıyoruz. Çin, Rusya aşıları ve şimdi de Büyük Britanya aşısı olan AstraZeneca aşısı ile Avrupa Birliği’nin tercih ettiği Pfizer-Biontec aşısı arasında rekabet yaşandığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.
Ülkemizde de, bugüne kadar yaklaşık 1500 kişiye AstraZeneca aşısı yapılmıştır. Kimsede de kan pıhtılaşması ve emboli gibi sorunlar görülmediği yetkililer tarafından açıklanmıştır. Aşı olan insanlarımızı endişeye sevk etmeye gerek yoktur. Zira, 2. doz aşısını yaptıracak olan vatandaşlarımız da olabilir.
Bu bağlamda, AstraZeneca aşısının ülkemizde uygulanmasının devam etmesi için, elbette Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa İlaç Ajansı gibi bilim kuruluşlarının vereceği karar doğrultusunda, Avrupa Birliği’nin izleyeceği yol haritası beklenmelidir.
KKTC olarak, bizim her aşıya ihtiyacımız vardır. Aşı seçme lüksümüz yoktur. Temel hedef, hem sağlıkta hem de ekonomide nefes almak için, toplumun en az yüzde 60’nı süratle aşılamak olmalıdır.
*

YEREL TV KANALLARININ UYDU SORUNU: Geçtiğimiz hafta, Türksat’a olan birikmiş borç yüzünden yerel kanallarımızın uydudan yaptıkları TV yayınları kısa bir süre durduruldu. Daha sonra, hükümetin devreye girmesi ve borcun ödeneceği taahhüdünden sonra yayınlar yeniden başladı.
Devletin, uydu yayınlarından dolayı Türksat’a 2018 yılından beri yaklaşık 1.5 milyon TL borcu bulunuyordu. Aslında, bu ücrete özel TV’lerinde katkı yapması gerekiyordu. Fakat ülkede yaşanan ekonomik sorunlar ve özel TV’lerin içinde bulunduğu sıkıntılar, bu ücreti ödemelerine imkan yaratmamıştır.
Bu konuda başka önemli bir hususta, ülkede TV yayınlarının karasal yayıncılık ve internet yayıncılığı ile yapılabilmesi için, bu alanlarda gerekli altyapı yatırımlarının güçlendirilmesi gerekmektedir.
Bunun sağlanması ile birlikte, TV yayıncılığında hem güçlü bir alternatif yaratılmış olur hem de uydu yayınları maliyetinden tasarruf edilir. Dünya’da birçok ülkede ve Güney Kıbrıs’ ta karasal yayınlar ve internet yayıncılığı güçlü bir şekilde yapılmaktadır.
Yeri gelmişken söyleyeyim, ülkedeki yerel TV kanallarının reklam gelirleri haksız bir rekabete maruz kalmaktadır. Türkiye TV’lerinde yapılan ürün reklamları nedeniyle, bu ürünleri ithal eden yerel firmalardan bizim TV kanallarımız reklam alamamaktadır. KKTC’de satılan ayni ürünler için buradaki firmalar ayrı reklam vermemektedir. Bu da, kanallarımızın gelirlerini önemli ölçüde azaltmaktadır.
Bu durumu önlemek için, Avrupa’ da ve Güney Kıbrıs’ta uygulanan benzer bir sistem yardımı ile, buraya gelecek reklam yayınları engellenebilir. Ya da, Türkiye’de TV’lere yüksek bedellerle reklam veren şirketlerin reklam bütçelerinden Kıbrıs kanalları için de bir reklam payı ayrılabileceği sektör temsilcileri tarafından dile getirilmektedir.
Pandemi ile birlikte, bu gelirler daha da düşmüş durumdadır. Bundan dolayı, yerel kanallarımız giderlerini karşılayamamakta, personel azaltarak çok az personelle faaliyetlerini sürdürmeye çalışmaktadırlar.
Temel amaç, Kıbrıs Türk halkının sesini dünya’ya ve dünya’nın çeşitli yerlerinde yaşayan vatandaşlarımıza duyurmak olduğuna göre, öncelikle yerel kanallarımızın ekonomik yapısını güçlendirmek için yukarıda belirttiğim adımları atmalı, ayrıca, uydu yayıncılığının yanı sıra, karasal ve internet yayıncılığı alt yapısını da güçlendirmeliyiz.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104